cene.gen.tr https://www.cene.gen.tr Çene, Çene Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, cene.gen.tr Mon, 25 Apr 2016 00:00:00 +0000 Sun, 05 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Çene Törpüleme https://www.cene.gen.tr/cene-torpuleme.html Fri, 12 Oct 2018 06:31:32 +0000 Çene törpüleme, yüz şekillendirme  ameliyatları içinde kullanılan çene törpüleme ameliyatları yüz ifadesini daha canlı ve estetik açıdan daha alımlı hale getirmek için yapılır. Çene törpüleme ameliyatlar Çene törpüleme, yüz şekillendirme  ameliyatları içinde kullanılan çene törpüleme ameliyatları yüz ifadesini daha canlı ve estetik açıdan daha alımlı hale getirmek için yapılır. Çene törpüleme ameliyatları tüm dünyada sıklıkla yapılan estetik ameliyatlardır. Çene törpüleme ameliyatları ile kombine yapılır. Yüz şeklini çok fazla etkilemeyen iki bölgeden biri burun diğeri ise çenedir. Çene törpüleme ameliyatları çene  uzunluğunda estetik bozukluk olan hastalarımızda çene ucunda ki kemiklere uygulanan törpüleme dir. Tabi ki de bu kadar basit bir ameliyat değildir.

Çene TörpülemeÇene törpüleme ameliyatı nasıl yapılır:
Çene törpüleme ameliyatı çenesi normalden daha büyük olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Yüze yeni şekiller vermek için çene ucunun özel aletlerle törpülenmek suretiyle kısaltılmasıdır. Çeneni estetik görünüm açısından yüze uygun hale getirmek için burun estetiği stereoskopik yüz germe ameliyatları ile yapılır.

Çene törpüleme ameliyatı anestezi altında tam teşekküllü hastaneler de yapılır. Ameliyat süresi 1-2 saat arasında sürer. Hastanın durumu ve çene için uygulanacak yöntemleri ameliyatın süresini arttırabilir. Çene törpüleme ameliyatları içeriden yapılırsa ameliyat sonrası bir iz kalmaz.

Çene törpüleme ameliyat sonrası:
Çene törpüleme ameliyatı sonrası çene bölgesinde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bunlar geçicidir. Ameliyat sonrası ağrıyı ise verilen ilaçlarla önüne geçilir. Çene törpüleme ameliyatı sonrasında hasta 1-2 hafta süreyle dinlenmelidir.

Çene törpüleme ameliyatı yaş sınırı:
Bu ameliyatta yaş sınırı 19-20 dir. Bir insan yüzündeki kalıcı görüntüsünü  yani gelişimini bu yaşa kadar tamamlar 20 yaş üzeri kalıcı görünümü ortaya çıkar.
]]>
Çene Ağrısı Nasıl Geçer https://www.cene.gen.tr/cene-agrisi-nasil-gecer.html Fri, 12 Oct 2018 09:36:13 +0000 Çene ağrısı nasıl geçer: Çene ağrısının birçok nedeni olabilir. Genelde dişleri sıkma veya gıcırdatma gibi durumlarda çene ağrısı olabilir. Çiğnemesi zor yiyeceklerde çeneyi zorladığından ağrıya neden olur. Çene a Çene ağrısı nasıl geçer: Çene ağrısının birçok nedeni olabilir. Genelde dişleri sıkma veya gıcırdatma gibi durumlarda çene ağrısı olabilir. Çiğnemesi zor yiyeceklerde çeneyi zorladığından ağrıya neden olur. Çene ağrısı ciddi bir rahatsızlıktır. Birçok hastalığa neden olur.

Çene ağrısının neden olduğu rahatsızlıklar:
 • Çenede spazmlara neden olabilir.
 • Çene ağrısı baş ağrısına neden olur.
 • Boyunda ağrı oluşmasına neden olur.
 • Çok şiddetli diş ağrılarına neden olur.
 • Yemek yerken ve ağız açıp kapatırken zorlama olur.
 • Her ağız açıp kapamada çenede sesler gelir.
 • Sinirli bir anda dişleri sıkma çenede ağrıya neden olur.
Çene Ağrısı Nasıl GeçerÇene ağrısı nasıl geçer:
 • Çene ağrısı tedavisi çoğu zaman kolay tedavi edilir.
 • Tedaviden sonra başka rahatsızlıklara neden olmaz.
 • Çene ağrısı geçene kadar çiğnemede zorlanacak yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Uzun bir süre sakız çiğnenmemelidir.
 • Sinir anında dişleri sıkma ve gıcırdatmadan uzak durulmalıdır.
 • Çenenin ağrıya kısmına sıcak havlu konulmalıdır.
 • Çok şiddetli ağrılarda ağrı kesici kullanılmalıdır.
 • Ağızlık kullanılmalıdır. Diş sıkmayı engellemek için.
 • Çene ameliyatı çok az durumda tercih edilir.
 • Genelde ameliyat dışındaki tedaviler işe yaradığı için ameliyat tercih edilmez.

]]>
Çene Gamzesi https://www.cene.gen.tr/cene-gamzesi.html Fri, 12 Oct 2018 17:33:51 +0000 Çene gamzesi, Gamze aslında yüzde olan ve doğumda kaynaklanan bir kusurdan dolayı yanaklarda yada çenede oluşur. Aslında insanların yüzündeki çentiktir. Genetik yapıdan dolayı anne ve babadan geçerek oluşur. Yada tamamen doğum Çene gamzesi, Gamze aslında yüzde olan ve doğumda kaynaklanan bir kusurdan dolayı yanaklarda yada çenede oluşur. Aslında insanların yüzündeki çentiktir. Genetik yapıdan dolayı anne ve babadan geçerek oluşur. Yada tamamen doğum kusurudur. Kusur diye adlandırdığımız gamze biz insanlar tarafından bir farklılık ve güzellik olarak algılanır ve bir başka kişide gördüğümüzde olmasını istediğimiz bir kusurdur. Buda her kusurun kötü olmadığını gösterir. 

Gamzelerin en yaygın tipi anne karnında iken kısalmış kas olarak kalması ve olduğu yerde bir çukur oluşturmasıdır. Bazen hiç bir mimik yapmadan belli olan bu çentik bazende gülüşümüzle yanaklarda belirir. Bu kısa kaslar yüzünden çenedeki gamze kişi ifadelerde bulunmasa da sabit gözükür. Bu kısa kasların gülüş esnasında gerilmesi le yanaklarda belirir ve kendini gösterir. Zaman içerisinde büyümeye ve gelişmeye başlayan bazı çocuklarda küçükken olan bu gamzeler belirli bir gelişme evresinden sonra kendini esneterek yok olabilir. Vücudun başka bir yerindeki gamzeler çentikler yüzdeki kadar rağbet görmez ve dikkat çekici değildir. Bununda sebebi yüzdeki gibi  gözle görülebilen açık yerlerde olmamalarıdır. Gamzelerin genetik özellikleri oldukça ilginçtir. genetik olarak kalıtımsal bir özelliktir. 

Gamzeler bir çok insanda iki yanakta çenede olabilir ama bazen tek yanak ve çene olarak da olabilir. Günümüzde plastik cerrahisinin ilerleyen ve rağbet gören bir yapısı vardır. Burun, dudak, kaş ve göğüs ameliyatlarından sonra şimdilerde gamze ameliyatlarında yapılmaktadır. Kişinin isteğine göre yanak ve çenede gamzeler oluşturulabiliyor. 

Çenedeki gamzenin yapısı V yada Y şeklinde olabilir. Bu ifadeyi çeneye veren neden ise deri altındaki bağ dokularının yağ dokularına yapışarak yüz kaslarını kısaltmasıdır. Aslında çoğu çene yapısında oluşum tam anlamıyla gerçekleşmez ve bu yarık ya bir çizgi gibi keser yada çentik şeklinde olur. Çok nadiren gelişimini tamamlayan çeneler yuvarlak ve düz bir ovalimsi şekilde olur. 

Çene GamzesiGamzenin nedenleri;
 • Kalıtsal ve genetik,
 • Yada doğum esnasında mutasyona uğrama şeklindedir. 
Çenedeki gamzenin duruşu yanaklardaki nazaran daha az dikkat çekici ve güzeldir. Çene gamzeleri çukur bir çentik olarak güzel görünürken yarık şeklinde olanlar o kadarda estetik bir görünüm arz etmez. Güzelliğiniz kusurlarınızla beraber bakınca güzelliktir. Önemli olan kötü bir olayı iyi bir şekilde görmek ve bakmaktır. Kalp güzellikleri ile yüzünüze yansıyan güzellikleriniz olsun. 
]]>
Çene Eklemi https://www.cene.gen.tr/cene-eklemi.html Fri, 12 Oct 2018 20:05:42 +0000 Çene eklemi, kulakların önünde yer alan, alt çene kemiğiyle şakak kemiğinin arasındaki, bu iki kemik arasında eklem diskini içeren, çift taraflı, farklı yönlere hareket eden bir eklemdir. Tıpta bu eklem temporomandibular eklem Çene eklemi, kulakların önünde yer alan, alt çene kemiğiyle şakak kemiğinin arasındaki, bu iki kemik arasında eklem diskini içeren, çift taraflı, farklı yönlere hareket eden bir eklemdir. Tıpta bu eklem temporomandibular eklem olarak tanımlanır. Çene ekleminde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Genellikle bunun sebepleri tam olarak belirlenemez. Çene eklemi sorunlarının yaşanmasının sebepleri arasında esnemede ağzın fazla açılması, diş tedavilerinde ağzın uzun bir süre açık kalması, çeneye binen yüzük fazla olması, sinirli olunduğu zaman, stresli olunan zamanlarda dişlerin fazla sıkılması gibi etkenler olabilir. Günlük yaşamdaki alışkanlıklar çene eklemi sorunları yaşanmasına neden olabilir ve bunun belirtileri hemen fark edilmeyebilir. Ayrıca çeneye alınan darbeden sonra, anormal çene hareketi sonucunda ağzın kilitlenmesi gibi bariz etkenlerde bunda rol oynayabilir. Bu etkenlerin dışında çene eklemi tümörleri, ağızdaki uygunsuz diş protezleri, çiğneme kaslarındaki istem dışı kasılmalarda çene eklemini etkileyebilir. Depresyon, üzüntü, stres, vücuttaki artrit gibi hastalıklarda çene ekleminde sorun yaşanmasına yol açabilir. Çene eklemi sorunları toplumda her 10 kişiden birisini etkilemektedir. Ancak hastaların çoğunluğu bunu hemen fark etmeyebilir.

Çene ekleminin yapısı ve fonksiyonları

Çene eklemi kendine özel hareket kabiliyetine sahiptir. Bu yapısı nedeniyle kayma hareketi, ileri ve geri hareket, kısıtlı derecede dönme hareketi yapabilen vücudumuzdaki tek eklem olduğu söylenebilir. Hem bulunduğu yer itibarıyla, hem de yapısı gereği çevrede dişlerle, çiğneme kaslarıyla ve bazı dokularla etkileşimdedir. Bu nedenle çevre doku ve organlardaki sorunlarda çene eklemini etkileyebilir.

Çene EklemiÇene eklemi rahatsızlıkları belirtileri nelerdir

Çene eklemi sorunları çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bunların sebepleri genellikle tespit edilemez. Vücudumuzdaki önemli eklemlerden biri olan çene eklemi sorunları kişilerin yaşam kalitesini bozar. Alt çenede yaşanan rahatsızlıklar özellikle konuşma ve çiğnemede sorun yaşanmasına neden olur. Çenenin en fazla açık olduğu pozisyonda, çene eklemi iki değişik hareketi yapar. Bunlar basit menteşe hareketi ile öne doğru kayma şeklinde yapılan rotasyon hareketidir. Çene eklemi ağızda normal pozisyon dışında sapmaya neden olursa, çiğneme kaslarında spazm oluşabilir. Çene eklemi fonksiyonlarında bozukluk olursa, hastaların hissettikleri arasında ağrı, çene ekleminden ses gelmesi ve çene ekleminin hareketlerinde kısıtlılık olması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çene ekleminden ses gelirse, buna eşlik eden ağrı, çenede açık ya da kapalı durumda kilitlenme, fonksiyon bozukluğu gibi belirtilerde değerlendirilir. Bu belirtiler bulunmuyorsa, çeneden ses gelme sorunu tedaviyi gerektirmez. Çünkü tedavide amaç sesin ortadan kaldırılması değil, hastanın yakınmalarının giderilmesidir. Çene cerrahisi tarafından ses sorunu giderilse de, yeniden ortaya çıkabilir.

Çene ekleminde herhangi bir rahatsızlık olursa, bu direkt ağız açıklığını etkileyebilir. Ani ve şiddetli ağrı, elem kıkırdağında öne kayma, yerine oturmama gibi sorunlar yaşanabilir. Eğer çene eklemi çıkarsa, bu durumda ağızda açık kalır. Çene eklemi bulunduğu konum sebebiyle çevredeki çiğneme kaslarındaki sorunlardan da etkilenmiş olabilir. Bu durumda da, ağız açıklığı etkilenebilir.

Çene eklemi rahatsızlıklarında hastalarda kulak ağrısı sorunu da yaşanabilir. Kulaklarla yakın komşuluğu bulunduğundan, çene eklemi rahatsızlıkları hastalar tarafından kulak rahatsızlıklarıyla karıştırılabilir.

Çene eklemi rahatsızlıkları tedavi edilir mi

Tedavide öncelikle temel yöntemler tercih edilir. Bunlar çene eklemindeki sorunları gidermediği takdirde, ileri aşamada gerekirse cerrahi tedavi uygulanır.]]> Çene Kemiği Kanseri https://www.cene.gen.tr/cene-kemigi-kanseri.html Fri, 12 Oct 2018 21:52:12 +0000 Çene kemiği kanseri, Genelde diş kökenli yada ağız kanseri kökenli veya bunların hiçbiri olmaksızın da oluşabilen kanser çeşitlerindendir. Çenede oluşan kanserinde diğer organlarda olduğu gibi kötü huylu yada iyi huylu olu Çene kemiği kanseri, Genelde diş kökenli yada ağız kanseri kökenli veya bunların hiçbiri olmaksızın da oluşabilen kanser çeşitlerindendir. Çenede oluşan kanserinde diğer organlarda olduğu gibi kötü huylu yada iyi huylu olup olmadığı çok önemlidir. Hayati tehlike durumu bütün kanser çeşitleri için vardır. İyi huylu tümörlerin yer aldıkları dokularda, çene kemiğinde önemli ölçüde hasarlara yol açabilir. Kişide hem psikolojik hemde estetik ve kullanım fonksiyonu bozuklukları oluşabilir. İşte tamda bu sebepten çenede oluşan ve üç hafta içerisinde iyileşme olgusu göstermeyen kanser çeşitleri mutlaka hekime gösterilmelidir. Özellikle çene kanserinde de diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi kötü huylu bir kanser ise erken teşhis ve tanı hayat kurtarabilir. Çene kanserinin oluşumu ağız kanserinin yüze yayılması ile oluşan bir kanser çeşididir.

Çene kanserinin nedenleri;
 • Ağız yolu ile alınan sigara, alkol tüketiminin fazla olması,
 • Ağız hijyenine gereken sıklıkta uygulanmaması,
 • Kronik rahatsızlıklar yapan protezler,
 • Aşırı diş çürümesi,
 • Vitamin eksikliği,
 • Güneş ışığı alma eksikliği,
 • Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların ağız yolu ile aktarımı gibi sebeplerden ötürü oluşacak kanserler çene yapısını da etkileyerek kısa sürede hem ağız hemde çene kemiklerinde kanserli hücreler oluşmasına neden olur. 
Çene kanseri de, çok tehlikeli bir kanser çeşididir. Yaşam boyu yüzümüzde izini bırakacak bir özelliği vardır. Tedavi edilse bile yüzde bu kanserin etkileri mutlaka kalır. 

Çene Kemiği KanseriÇene kanserinin tedavisi;

Çene ve ağız kanserlerinde genelde ameliyatlar sonucu olumlu sonuçlar alınır. Fakat burada kanserin hücresel yapısının iyi huylu olması yada kötü huylu kanser hücresinin çok erken tanı ve teşhisinin konması önemlidir. İyi huylu tümörler çenede kemik yapısını zedelenmişse ve bu kemik dokusu tamamen alınmak zorunda kalmış ise kemik yerine insan vücudundan alınan başka kemiklerle çene kemiği yeri doldurulur. Yada dış materyaller kullanılarak çene kemiği şekli verilerek yüze yerleştirilir. 

Ancak bu işlem kötü huylu kanserlerde çok ilerlemiş bir seviyede yapılırsa yüz estetiği dışında hasta birçok cerrahi işleme maruz kalır. Radyoterapi, kemoterapi gibi tedavilerin uygulanması gibi. Kanser tedavilerinde bakım işlemi için hasta hekim ilişkisi çok yakın olur. Cerrahi ameliyat sonrasında hastanın beslenmesinden tutunda ağız hijyen bakımına varıncaya kadar hekimiyle birlikte hareket etmelidir. 

Çene kanserleri genel olarak dişlerde oluşan kistlerle başlar ve kişi bu kistleri erken fark edipte ilgili branş hekimine gitmezse bu hastalık kontrolden çıkar ve iyileşme ve tedavi süreci değişkenlik gösterir. Dişin kök uçlarında bulunan kistlerin dişler çekilerek iyileştirilmesi için yeterli değildir. Diş kökünde bulunan kistin de tedavi edilerek büyümesinin durdurulması ve gerekli görüldüğü durumda bu kistin alınması gerekir.

Çene kanserinde günümüz tıbbında gelişmiş seçenekler arasında bacaklardan ve kalçadan alınan kemiklerle yeni çene yapılmasına rağmen gelişen tıp alanında vücudun başka bir yerinden kemik alınmadan titanyum implant dediğimiz teknik uygulanıyor. Bu teknik sayesinde çene yapısı belirlenen hasta titanyum elementinden hazırlanan yeni sağlam bir çeneye sahip oluyor. Ameliyat sonrasında bu yeni oluşum sayesinde hasta dış görüntüsünde bir bozulma olmadığını görünce psikolojik olarak normal hayata iştirakte zorlanmıyor. Yüze uygulanan bu yöntem hastaların diğer insanlardan uzaklaşmadan gündelik hayatlarına devam etmede çok etkili bir yöntem haline geldi. 
]]>
Çene Estetiği https://www.cene.gen.tr/cene-estetigi.html Sat, 13 Oct 2018 02:55:08 +0000 Çene Estetiği, kişilerin çene bölgelerinde çoğunlukla estetik bir duruşun mevcut olmaması ya da diş tedavisinin yapılması ile alakalı olarak farklı sebeplerden dolayı çene estetiği uygulanmaktadır. Özellikle çene bozuklukla Çene Estetiği, kişilerin çene bölgelerinde çoğunlukla estetik bir duruşun mevcut olmaması ya da diş tedavisinin yapılması ile alakalı olarak farklı sebeplerden dolayı çene estetiği uygulanmaktadır. Özellikle çene bozuklukları göz ile kolaylıkla görülemez, hatta yüz bölgesinde yaşanan problemler genellikle başka bölgelerde arandığından dolayı çene estetiği uygulaması oldukça azdır. Fakat son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde kişide meydana gelen çene bozukluklarının tespitinin yapılması halinde çene estetiği operasyonu gelişmeye başlamıştır.

Çene Estetiği Neden Uygulanır, genellikle çene bölgesinde meydana gelen ve göz ile görülmeyen bozukluklarda ve çenenin komşusu olan dudak, diş, ve dil alanında ortaya çıkan problemler nedeni ile kişiye çene estetiği uygulanabilmektedir. Çene estetiği yaptırmanın diğer nedenleri arasında kişinin çenesinde çıkıklık olması, çene yapısının küçük olması, çenede meydana gelen deformeler ve çene asimetrisinde ortaya çıkan şekil bozukluklarında çene estetiğine başvurulmaktadır. Ayrıca bunların dışında kişinin alt çene yapısının az gelişmesine bağlı olan durumlarda, üst çene yapısının yeterince gelişmediği durumlarda, yaşanan kazalarda veya tümörlere bağlı olarak çenede meydana gelen hasarlarda çene estetiği uygulanmaktadır. Bazı kişilerin doğuştan alt ve üst çene arası oldukça açık olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için hastaya çene estetiği tedavisi uygulanabilir. Çene estetiği ameliyatı kişilerin çene yapısında ortaya çıkan sorunların düzeltilmesi için değil, çoğunlukla çene yapısının büyüklük ve küçüklüğünü tam anlamı ile ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Ayrıca çenenin yapısında meydana gelen deformeler ya da yapısal olan bozukluklar söz konusuysa, bu duruma " ortognatik cerrahi " müdahale etmektedir. 

Çene EstetiğiÇene Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanır, çene estetiği yapılacak hastanın mutlaka bu ameliyat için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü çene estetiğinin uygulanabilmesi için hastanın çene yapısında belirgin bir şekilde bozukluğun olması ya da hastanın bu durumdan son derece rahatsız olması ilk şarttır. Daha sonra hastaya bir kaç test uygulanır ve çene yapısının yüzüne oranla büyük veya küçük olduğuna bakılmalıdır. Eğer bu testler sonucunda hastanın çenesi dışarıda kalıyor ise, çene çıkıklığı söz konusudur. Bunun için çene törpüleme uygulanabilir. Ancak çene yapısı çizgiden geride kalmış ise, bu durumda çene ucu estetiği hastaya kolaylıkla uygulanabilir. 
]]>
Çene Kası Ağrısı https://www.cene.gen.tr/cene-kasi-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 03:22:09 +0000 Çene Kası Ağrısı, çene ekleminin boyunda omurgaya ve ağızda dişlere yakın olması nedeni ile bu bölgedeki rahatsızlıklar çene kasını kolayca etkileyerek şikayetlere neden olabilir. Normal bir insan gün içinde çene kasların Çene Kası Ağrısı, çene ekleminin boyunda omurgaya ve ağızda dişlere yakın olması nedeni ile bu bölgedeki rahatsızlıklar çene kasını kolayca etkileyerek şikayetlere neden olabilir. Normal bir insan gün içinde çene kaslarını çiğneme yutma soluk alıp verme veya konuşma esnasında iki bin defa kullanılır.  Çene kaslarının hareketi alt çene hareketleri, boyun ve çenenin ortak hareketleri ile oluşur. Bu hareketlerin bozulması çene kaslarında problem olduğunun işaretidir ve çok şiddetli ağrılar oluşur. 

Çene Kası Ağrısında en önemli teşhis yolu muayenedir. Bu ağrının teşhisini tek bir doktor bulamayabilir. Fizik tedavi doktoru, diş hekimi, plastik cerrahi ve psikolojik değerlendirme gerekebilir. MRI ve röntgen ile incelemeler yapılır.  Bu incelemeler sonucunda doktorlarınız çene kasında problemin olduğunu söylerler. 

Çene Kası AğrısıÇene Kası Ağrısı Nedenleri:
 • Sürekli dişleri sıkmak
 • Bruksizm yani dişleri gıcırdatma
 • Duruş bozuklukları (Özellikle başın öne doğru çok eğik durması)
 • Çenenin kapanış bozuklukları
 • Dişlerdeki rahatsızlık
 • Tek taraflı yeme yani çiğneme alışkanlığı
 • Psikolojik sorunlar
 • Sert ve büyük lokmalar ile ısırmak 
 • Çok fazla sakız çiğnemek 
 • Devamlı ağızdan nefes almak
 • Uzun süre telefon ile konuşmak
 • Keman çalmak
Çene Kası Ağrılarında çeşitli tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerden biri evde tedavidir. Bu tedavide evde yumuşak yiyecekler yemelisiniz. Esnerken dikkat etmelisiniz. Uzun süre sakız çiğnemeyi bırakmalısınız. Dişlerinizi sıkmamaya ve gıcırdatmamaya özen göstermelisiniz. Eğer bu problemler psikolojik ise psikoloğa gitmelisiniz. Ağrınız şiddetlendiğinde ağrıyan bölgeye sıcak havlu koyabilirsiniz. Eğer bu tedavi şekilleri ağrılarınızı geçirmiyor ise doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.
]]>
Çene Düşmesi https://www.cene.gen.tr/cene-dusmesi.html Sat, 13 Oct 2018 23:21:16 +0000 Çene düşmesi, herhangi bir sebepten dolayı alt çeneyi kafa tasına bağlayan kısmın belli bir noktasından çıkmasına denilir. İnsan vücudunda en işlevli yer olarak bilinen çene hem alt çene hemde üst çene olmak üzere iki Çene düşmesi, herhangi bir sebepten dolayı alt çeneyi kafa tasına bağlayan kısmın belli bir noktasından çıkmasına denilir. İnsan vücudunda en işlevli yer olarak bilinen çene hem alt çene hemde üst çene olmak üzere iki tanedir. Alt ve üst çeneyi bir birine bağlayan ve yapacağı hareketlerde rahat bir şekilde oynamasını ve hareket etmesini sağlayan bazı kısımlar mevcuttur. Bu sayede çene ekleme her gün yapılacak olan yeme, içme, ısırma, konuşma, esneme ve daha birçok işlevli hareketlerde önemli bir rol oynar. Çene ekleminin hareket etmesinde dişler, sinirler ve bazı kasların işlev görürler ve ağzın açılıp kapanmasında etkili bir rol oynarlar. Ancak her hangi bir sebepten dolayı bir aksama meydana gelir ve çene kaslarını birbirine bağlayan organlardan biri işlevsiz kalır ve çene düşer bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Çene düşmesi ile çene, baş ve boyunda şiddetli bir ağrı, konuşma, yeme ve içmede zorluk çekme ve buna benzer daha birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tür durumların ortaya çıkması ile bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu tür belirtileri beraber inceleyelim;

Çene DüşmesiÇene düşmesinin belirtileri;
 • Ağız açılır iken alt çene sağ tarafa yada sol tarafa doğru kayabilir ve yamuk bir halde kalabilir,
 • Çene hareket eder iken birden alt çene tarafından bir ses gelebilir,
 • Ağız açık bir şekilde yada yan tarafa doğru kilitli bir şekilde kalabilir,
 • Ani bir şekilde kulak, boyun bölgesi ve baş bölgesinde şiddetli bir ağrı meydana gelebilir,
 • Alt çene hareketlerinde koordinasyon bozukluğu meydana gelebilir
 • Çene eklem yerlerini hareket ettirmede zorluk çekilebilir ve hareket edilirken şiddetli bir ağrı oluşabilir,
Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler kendini gösterme başladıysa kişide çene düşmesi meydana gelmiş olabilir. Çene düşmesinin meydana gelmesi ani bir şekilde olabilir ve her hangi bir harekette yada işlevde bulunur iken meydana gelebilir. Çene düşmesinin meydana gelmesinde birçok sebep etkili olabilir. Mesela yemek yerken, konuşurken, sakız çiğnerken, şarkı söylerken yada bağırırken çene kaslarının ani ve dengesiz bir hareket sonucunda çenenin düşmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra belli bir travma sonucunda yada ağzın çok fazla açılmasından dolayıda meydana gelmiş olabilir. Yada herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kullanılmış olan ilaçların eklem yerlerine bir yan etki yaparak çene düşmesine sebebiyet vermesi olabilir. Tüm bu sebeplerin yanı sıra farklı bir sebep olarak da fazla stres ve sinirlilik gibi durumlar da çene düşmesinde oldukça etkili olabilirler. Çene düşmesi meydana geldiği zaman hasta olan kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi olmalıdır. Bu çene düşmesi rahatsızlığı kendini bazı aralıklar ile gösterebilir ve bu tür durumların yaşanmaması için bazı önlemler alınmalıdır. Çene düşmesi için dikkat edilmesi gereken durumları beraber inceleyelim;

Çene düşmesini önlemek için alınması gereken önlemler;
 • Ağzın çok fazla açılmasını gerektirecek durum ve davranışlardan uzak durulmalıdır,
 • Çene hareketlerinde bulunur iken ani ve sert hareketler yapmaktan uzak durulmalıdır,
 • Ön dişler ile büyük lokmalar ısırılmaktan kaçınılmalı ve arka dişler ile yemek yemeye özen gösterilmelidir,
 • Fındık yada ceviz gibi sert cisimleri yemekten ve diş ile kırılmasından kaçınılmalıdır,
 • Ağrı olan eklem bölgesi zorlanmamalı ve ağrı olan bölgede yemek yemeden kaçınılmalıdır,
 • Direnç gerektirecek sert cisimleri yemeden uzak durulmalı ve çene hareketlerini zorlamamalı,
 • Çeneyi devamlı açık tutmaktan uzak tutulmalı ve bağırmak yada çeneyi zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.
]]> Çene Kemiği Ağrısı https://www.cene.gen.tr/cene-kemigi-agrisi.html Sun, 14 Oct 2018 13:39:39 +0000 Çene kemiği ağrısı, genellikle çene eklemi rahatsızlıkları sonucunda ortaya çıkan bir belirtidir. Vücudumuzda bulunan eklemler arasında oldukça karmaşık yapısıyla çene eklemi mükemmel görevler üstlenmiştir. Çene besinle Çene kemiği ağrısı, genellikle çene eklemi rahatsızlıkları sonucunda ortaya çıkan bir belirtidir. Vücudumuzda bulunan eklemler arasında oldukça karmaşık yapısıyla çene eklemi mükemmel görevler üstlenmiştir. Çene besinlerin çiğnenmesinde, konuşmanın anlaşılmasında, orta kulak basıncının düşürülmesinde önemli vazifeleri olan bir bölgedir. Anatomik yapısıyla çene mandibula denilen alt çene ve temporal kemik yani şakak kemiğinin arasındaki hareketli birleşmeyi sağlar. Çevresi yüz ve kafatasındaki yapışık çiğneme kaslarıyla, çeşitli lifler ve menüsküs ile kuşatılmıştır. Çene iki kemik arasında bulunmasına rağmen bağımsız şekilde sağ ve solda iki farklı eklem halinde hareket eder. Çenenin dört eklem yüzeyi bulunur. Buralarda hareketleri kolaylaştıran ve kıkırdakları aşınmadan koruyan eklem sıvısı vardır. Çene kemiği bir yandan makara gibi hareket eder, bir yandan da sağ ve sola kayma hareketini yapabilir. Bu derece hareketli bir yapıya sahip olan çene kemiği çeşitli sebeplerden dolayı rahatsızlanabilir ve çene kemiği ağrısı şeklinde yansımaları olabilir.

Çene Kemiği AğrısıÇene kemiği ağrısı neden olur

Çene eklemi bu kadar önemli görevleri üstlenmekte ve çoğu zaman 24 sat boyunca çalışmaktadır. Uyku durumunda bile görevlerini yerine getirmeye devam eder. Yapısı yutkunma sırasında gelen kuvvetleri karşılayabilecek özelliktedir. Fakat çene kemiğine yerleşen dişler sayesinde, çene kemiği erimekten yani osteoporoz gibi rahatsızlıklardan korunur. Özellikle dişleri dökülen kişilerde uzun süre çene kemiği dişsiz kalırsa, kemik erimeleri olabilir. Bu sorun çene kemiği ağrısına neden olabilir. Buna halk arasında kireçlenme denir. Bu yüzden ağızdaki diş eksikleri mutlaka tedavi edilmelidir.

Çene ekleminde alt çeneye bağlı olan çıkıntısı alt çenenin büyüme merkezidir. Bu bölge yüzde altın oranın yakalanmasında oldukça önemlidir. Büyüme sürecinde çene kemiği travmaya, kuvvete maruz kalırsa, hem ciddi şekil bozukluğu, hem de çene kemiği ağrısı sorunu yaşanabilir.

Çene kemiğinde ortaya çıkan bozukluklar, kemikle birlikte çiğneme kaslarını da içine alan anatomik yapılardaki düzensizliklerden kaynaklanabilir. Bu rahatsızlıklar kulak önünde bulunan çiğneme kaslarında, çene kemiğinde ağrıya, hareketlerde kısıtlanmaya, çene kemiğinde sese neden olabilir. Çenede hareket kısıtlılığı ve çene kemiğinde ağrı müdahale edilmesi gereken önemli yakınmalardır. Çene kemiği ağrısı kişiden kişiye değişen şiddette olur. Fakat baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrıların buradaki sinir liflerinin fazla olması nedeniyle, başka alanlarda hissedilmesi oldukça yaygındır. Bu nedenle özellikle baş ve boyun ile kulak ağrısı çeken kişilerin sorunu çene ekleminde olabilir.

Çene kemiğinde kuvvetler dengeli olarak iletilemez ise, çene kemiği ağrısı olabilir. Bunda en fazla diş sayısı, dişlerin pozisyonu etkili olur. Bu nedenle alt ve üst çene kemiğinde bulunan dişler uyum içinde kapanmalıdır. Dişlerle tek taraflı çiğneme yapılmaması, protez ve dolguların doğru yapılması gerekir. Diş sorunlarının çene kemiğini etkilememesi için mutlaka önlem alınmalıdır.

Çene kemiği ağrısı diş gıcırdatma nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bruksizm denilen bu sorun özellikle stresli kişileri etkiler. Hem çene kemiğinde, hem de kaslarda ağrıya neden olur. Bu ağrıya eşlik eden diş aşınması, yüz genişlemesi, yüz uzunluğunun azalması gibi sorunlarda olabilir.
]]>
Çene Kırığı https://www.cene.gen.tr/cene-kirigi.html Mon, 15 Oct 2018 07:44:58 +0000 Çene Kırığı, özellikle trafik kazaları ve çeşitli il kazaları sonucunda çene bölgesine alınan ağır darbeler sonucunda olmaktadır. Çene de meydana gelen kırık çenenin kafatası ile arasında bulunan bağlantı noktasında t Çene Kırığı, özellikle trafik kazaları ve çeşitli il kazaları sonucunda çene bölgesine alınan ağır darbeler sonucunda olmaktadır. Çene de meydana gelen kırık çenenin kafatası ile arasında bulunan bağlantı noktasında travmalar sonucu meydana gelen yaralanma olarak bilinir. Bu çene kemiğine tıp dilinde temporomandibular eklem olarak bilinir. Çene eklemi olan temporomandibular eklemler kırılır, çatlar ve hatta kafa tasından ayrılarak çıkması da görülmektedir. Çene kırıklarında kişiler de bir takım sorunlar baş gösterir bunlar kişinin solunumu ve yeme gibi olaylarını zora sokmaktadır. Bu gibi durumlarda tek yapılacak olan cerrahi operasyondur. Çene kırılmalarının birinci nedeni yüz kısmına alınan ağır darbelerdir. Çene kırıklarının başlıca sebepleri spor yaralanmaları, yüz bölgesine alınan darbeler, trafik kazaları sonucu, yüz üzerine düşme ve iş yeri ve endüstriyel iş kazalarıdır. Çene kırıklarında iyileşme süreci uzun olması sebebi ile çok sabır gerektiren bir durumdur. Çene kırıklarının iyileşme süreci en az 6 hafta sürmektedir. Çene kırıkları sonrasında hasta katı yiyeceklerden mutlaka uzak durmalı ve özellikle çene bölgesini yormayacak sulu gıdalar tercih edilmelidir.

Çene Kırığı Belirtileri
Çene kırıklarının belirtileri olarak çene bölgesinde şişlik, şiddetli ağrı ve kanama gibi görülen durumlar en yaygın çene kırığı belirtileridir. Çene kırılmasında yüz bölgesi genelinde ani ve hızlı şişmeler ve dayanılmaz ağrılar görülür. Çok nadirde olsa çenesi kırılan kişilerde ağız bölgesinden kan gelmesi ve bu durumda hastanın nefes almasında zorlanma gibi durumlarda belirtiler arasında olarak gözlemlenir. Çene kırılmasının çok ileri derecede olması durumunda ise çenenin hareket etmesi imkansızlaşır. Çene kırıklarının da dişlerde, yüz bölgesinde uyuşma ve morarmalar görülmektedir. Yüz bölgesinde çene kırılması sonucu yumrular meydana gelebilmektedir. Çene kemiği kırılması sonucu yüz bölgesine birçok yerde anormal bir değişiklik durumu da görülebilir.

Çene Kırığı Tanısı
Çene kırıklarında tanı hiç de zor bir durum değildir. Yüz bölgesi ve çene bölgesinde çok anormal bir dış görünüş söz konusu olacağından tanı kolay belirlenmektedir. Doktor tarafından yapılacak çok ufak bir muayene sonrasında ve alınacak olan bir röntgen filmi durumunda hemen çene kırığı tanısı konulur. 
Çene Kırığı

Çene Kırığı Tedavisi

Çene kırıklarında mağdur acilen bir hastane ortamına alınmalı ve doktor tarafından hemen tedavi uygulanmalı ve cerrahi operasyona başlanmalıdır. Bu gibi çene kırıkları durumunda hasta hastaneye getirilene kadar yapılacak en doğru olay hastanın kırık çenesinin sabitlenmesi ve çene hareketlerinin kısıtlanması yapılacak en doğru yöntemdir. Çenede oluşacak kırıklar farklılıklarına göre tedavi edilir çenede eğer katışıksız kırık bulunuyorsa kırık hemen sabitlenerek iyileşmeye bırakılır. Yanı yaralanma derecesine göre operasyon gerçekleştirilir. 

Çene kırıklarında yapılan ameliyatlar sonucunda iyileşme alayı çok yüksek düzeyde sorunsuz iyileşmektedir. Başarılı gecen çene kırıkları ameliyatları sonrasında hasta iyileşme sürecinde çene bölgesinde telli veya sargılı kapatma yöntemleri uygulanarak daha çabuk ve kısa sürede iyileşmesi sağlanır. Bu sargılar çene hareketleri en aza indirmek ve aşırı oynamaması için sargıya alınırken sargı çene altından alınarak komple baş bölgesinden sarılarak uygulanır. Çene kırığı ameliyat sonrasında hastaya ağrı ve yüzde oluşan şişlikler için ilaç tedavisi uygulanır. Bu durumda hastaya advil, morfin (ibuprofen) ve aleve (naproksen) gibi antiinflamatuar ilaçlar verilmektedir. Çene kırıklarında çok şiddetli olan durumlarında yapılan ameliyat sonrası çene mutlaka telle bağlanmalıdır. Çene kırıklığı yaşayan ve ameliyat olan kişiler çenelerine takılan tel için yanında mutlak suretle tel kesici alet bulundurması çok önemlidir. Çünkü eğer herhangi bir surun karşısında hastanın kusma ihtiyacı olduğu]]> Çene Protezi Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/cene-protezi-ameliyati.html Mon, 15 Oct 2018 18:46:51 +0000 Çene protezi ameliyatı, çene için kullanılan protezlerin amacı yapı olarak küçük olan çeneyi büyütmektir. Çene kemiğinin yetersiz ya da küçük olduğunu düşünen kişiler çene protezi ameliyatından yararlanabi Çene protezi ameliyatı, çene için kullanılan protezlerin amacı yapı olarak küçük olan çeneyi büyütmektir. Çene kemiğinin yetersiz ya da küçük olduğunu düşünen kişiler çene protezi ameliyatından yararlanabilir. Fakat protez ameliyatının uzman cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Aksi halde yüz hatları doğallıktan uzaklaşarak sonuç başarısız olabilir.

Çene protez ameliyatı kimler için uygundur

Çene protez ameliyatı yüzde görselliği düzeltmek ve çene yapısını kuvvetlendirmek için yapılır. Çene protez ameliyatı için kişinin diş ve çene gelişimini tamamlamış olması gerekir. Çene kemiği üzerine yerleştirilen protezler sayesinde çene istenilen ölçülerde büyültülebilir. Diğer protez ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat olan kişinin sağlık durumunda bir problem olmaması ve bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekir.

Çene Protezi AmeliyatıÇene protezi ameliyatında uygulanan yöntemler nelerdir

Çene protez ameliyatı için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Protezler farklı boyut, çeşit ve farklı malzemelerden üretilebilir. Protez bölgeye yerleştirilirken alt çene kemiği üzerinden ciltten ya da ağız içinde kesi açılarak gerçekleştirilir. Protezin yerleştirileceği yerden yeterli büyüklükte cep oluşturulur ve açılan kesi dikilerek kapatılır. Protez ameliyatıyla birlikte başka bir işlem yapılmayacaksa ameliyat yaklaşık 30-45 dakikada tamamlanır. Ameliyat sonrası oluşacak şişmeler için protezleri sabit tutmak amacıyla özel bantlar kullanılır.

Çene protezi ameliyatı hasta ve doktorun tercihine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Kullanılan protezin büyüklüğüne bağlı olarak gerginlik hissi yaşanabilir. Ameliyat sonrası yaşanacak ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir ve bu ağrılar birkaç gün devam eder.

Çene protezi ameliyatı avantajları

Çene protezi ameliyatları geçici dolgulara nazaran çenede daha güçlü ve kalıcı bir görünüm oluşturur. Çene protezi ameliyatı burun estetiği ameliyatlarıyla birlikte rahatlıkla uygulanabilir. Çene yapısına göre kullanılabilecek oldukça fazla seçenekte protez bulunmaktadır.

Çene protezi ameliyatında bilinmesi gerekenler

Bazı hastalar için çene protezi ameliyatından başka farklı ameliyat seçenekleri daha uygun olabilir. Aşırı zayıf ve fonksiyonu normal olmayan bir çeneye sahip hastalarda çene kemiğinin ilerletilmesi daha başarılı olabilir. Bu cerrahiler daha zor olsa da sonuç çene protezi ameliyatından daha başarılı olabilir.

Çene protezi ameliyatı komplikasyonları nelerdir

Çene protezi ameliyatlarında çenede kalıcı ya da geçici his kaybı yaşanabilir. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde ya da erken dönemde protez kayması yaşanabilir. Hastada enfeksiyon geliştiğinde protezin çıkarılması gerekir.

Çene protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Çene protezi ameliyatında iyileşme süresi ameliyat için kullanılan yönteme bağlı olarak farklılık gösterir. Sadece çene protezi ameliyatı uygulanmışsa hasta ameliyat günü hastanede tutularak ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra alt dudak ve çene uyuşuk olabilir. Uyuşukluk ameliyattan bir gün sonra ortadan kalkabilir. Çenede hafif şişlik ve acı olabilir. Ameliyat sonrası enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır ve ağır aktivitelerden uzak durmak gerekir. Ameliyattan sonra şişlik geçene kadar protezin yerini koruyabilmek için sargı ya da bantlar kullanılır. Ameliyat sırasında uygulanan kesi ağız içinden gerçekleşmişse birkaç gün katı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Çene protezi ameliyatı sonrasında yara izleri

Çene protezi ameliyatında kesi ağız içinden yapılmışsa dışarıdan fark edilecek izler olmaz. Kesi çene altından yapılmışsa kolaylıkla görülmeyecek bir yerde ufak bir kesi izi olur. Bu iz estetik anlamda kaygı oluşturmayacak kadar belirs]]> Çene Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/cene-ameliyati.html Tue, 16 Oct 2018 13:35:48 +0000 Çene Ameliyatı, Çene; Omurgalılarda ağzın çevresinde yer alan ve yiyecekleri çiğnemeye yarayan kemik donatımının adıdır. Bu donatı iki parçadan oluşmaktadır. Üst çene ve alt çene olarak. Üst çene kaf

Çene Ameliyatı, Çene; Omurgalılarda ağzın çevresinde yer alan ve yiyecekleri çiğnemeye yarayan kemik donatımının adıdır. Bu donatı iki parçadan oluşmaktadır. Üst çene ve alt çene olarak. Üst çene kafatasına bağlıdır, alt çene kulağın hemen önündeki çene eklemi aracılığıyla ile kafatası na tutunmuştur. Çene eklemi vücutta çift taraflı çalışan tek eklem özelliğine sahiptir.

Muayene ve Hazırlık; Herhangi bir şikayet nedeniyle çene cerrahisine gelen bireylerde önce ayrıntılı ağız içi ve yüz muayenesi yapılır, çene ekleminin hareketleri sırasındaki dinamik sorunlar incelenir. Yüzün farklı bölgelerinin hacim ve boyutlarının sağ ve sol taraf arasında oransal değerlendirmesi ile asimetriler tespit edilir. Yumuşak doku farklılıklar araştırılır. Özellikle dudak boyutları, gülme sırasındaki dinamik pozisyonlar göz ardı edilmemeli.

Çene AmeliyatıTeknikler; Çene ameliyatları aynı zamanda yüz kemiklerinde oluşan veya genetik nedenlerle düzeltme onarma işlemlerinde de uygulanmaktadır. Çene ameliyatları ağız içinden yapıldığı için estetik açıdan bir ameliyat izi oluşturmaz. Bu da çene ameliyatlarının artısı olarak görülmektedir. Çene ağrıları, uyuşması, dişlerin bozukluğu ve bunun yanında asimetrisi dağılmış ağızlar da çeneye baskı yapabilir. Bu yüzden genelde çene cerrahisi ameliyatları bir ortodontist desteği ile daha sağlıklı sonuçlar alınması yönünde faydalı olacaktır.

Çene ameliyatları cerrahisinde klasik olan ve sık uygulanan üç tür ameliyat tekniği var. Bunlar,
 • Çene ucu bozukluklarında uygulanan genioplast ameliyatı
 • Üst çene bozukluklarında uygulana Lefort I ameliyatı
 • Alt çene bozukluklarında uygulanan sagittal split ameliyatıdır
Çene Ucu Cerrahisi; Alt çenede kemikle dudak arasından yapılan 3-4 santimlik bir kesi ile ameliyat yapılır. Alt çene ucu kemiği, yapısal bozukluğa göre diş kökleri korunacak biçimde kesilir. Bu sırada kaslardan gelen damarlarla beslenen ve hareketli hale geçen ucu kemik segmenti, gereksinime göre ileri- geriye alınabilir, gömme-sarkıtma veya rotasyon yapılabilir. Kemik tekrar mini plak ve vidalarla tespit edilir. Ağız içerisindeki kesi eriyen iplerle dikilir ve bunun sonucu izler görünmez kesi yeri belirsiz olur.

Lefort I Ameliyatı; Ağız içerisinde üst dudakla, üst çene kemiği arasında yapılan bir kesi ile çene ameliyatı yapılır. Üst çene iskeletsel bozukluklarında, üst çene kemiği burun tabanından, diş köklerinin üstünden kesilerek dişli kemik bölümü serbestleştirilir. Bu esnada üst çene kemiği yumuşak damak tarafından tutulmakta ve ondan gelen damarlar tarafından  beslenmektedir. Üç boyutlu olarak hareketli hale gelen üst çene dişli kemik segmenti, daha önceden hazırlanmış ara ısırım plağı yerine yerleştirilerek planlanan yere getirilir. Üst çenenin kalan kısmına, yeni pozisyonda mini plaklar ve vidalar aracılığı ile tespit edilir. Üst çene kemiği gereksinime göre ileriye, geriye almanın yanında sarkıtma, gömülme, rotasyon gibi bütün işlemler yapılabilir. Ağız içerisinde kesi eriyen bir iplikle dikilerek hiç iz kalmadan iyileşir.

Sagital Split Ameliyatı; Alt çenenin iskeletsel bozukluklarında ihtiyaca göre, alt çeneyi ileriye ya da geriye almak için yapılır. Ağız içerisinde, her iki tarafta dişlerin arkasında alt çene kemiği üzerinde yapılan 3-4 santimlik kesi ile çene ameliyatı yapılır. Kesi eriyen bir iplikle dikilerek hiç iz kalmadan iyileşir.
.

Ameliyat Sonrası; Bu ameliyatlar hepsi genel anestezi altında yapılmaktadır, her bir ameliyat tekniği ortalama 1-2 saat sürmektedir. Hastanede 1-2 gün kalınması yeterli gelmektedir. İyileşme 1-4 hafta sürebilmektedir.
]]>
Çene Kütlemesi https://www.cene.gen.tr/cene-kutlemesi.html Tue, 16 Oct 2018 16:10:25 +0000 Çene Kütlemesi, Çene bütün omurgalı canlılarda bulunan, altı üstü dişler ile kaplı olan ve ağzı açıp kapamayı sağlayan parçadır. Kemik ve kıkırdaktan oluşur. İnsanalar da konuşmayı, yemeyi içmeyi sağlar. Çene vüc Çene Kütlemesi, Çene bütün omurgalı canlılarda bulunan, altı üstü dişler ile kaplı olan ve ağzı açıp kapamayı sağlayan parçadır. Kemik ve kıkırdaktan oluşur. İnsanalar da konuşmayı, yemeyi içmeyi sağlar. Çene vücudun önemli parçalarından biridir. Bazen çenemizde de hastalıklar olabilir. Çenenin yapısından kaynaklanan rahatsızlıklar olabilir. Mesela çene kütlemesi bir çene rahatsızlığıdır. Bizde bugün çene kütlesi neden olur, nasıl geçer onu öğrenelim. 

Çene kütlemesinin nedeni: Vücudun diğer eklem yerlerinde olduğu gibi çene de kütleme olur. Eğer çene kütlemesi çene bozukluğundan kaynaklanmıyor ve ağrı yapmıyor ise bu durum normal bir durumdur. Belli bir zaman sonra kendiliğinden geçer. Çene kütlemesinin nedeni çene eklemin de bulunan hava baloncuklarının hareket etmesinden dolayı çene kütlemesi oluşur. Bu kütleme kendini ağzın büyük açıldığı zaman ve sert bir şey ısırıldığı zaman olur. Bu kütleme kişide kulak ağrısı, baş ağrısı, ağzı tam açamama olur. Eğer çeneniz kütlediği zaman bunlardan birini yaşıyor iseniz, çene eklemine etki eden bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Çene kütlemesini bazı işaretleri de şunlardır.  Eklem romatizması, çeneye alınan derbeler, dişler de kırık olması, çene kas ve kemiklerinde iltihaplanma görülmesi ve tırnak yemek çene kütlemesine yol açar.

Çene KütlemesiÇene kütlemesi nasıl geçer

Çene kütlemesi herhangi bir bir çene bozukluğundan kaynaklanmıyor ise tedaviye gerek yoktur, belli bir zaman sonra geçer. Ama çene bozukluğundan kaynaklanıyor ise ciddi bir durumdur, tedavi gerekir. Ben size evde yapmanız gereken bir kaç egzersiz anlatacağım.

Buz tedavisi: Eğer çeneniz darbeye kaynaklı olarak kütlüyor ise buz tedavisi iyi gelir.

Egzersiz: Evde kontrollü bir şekilde yapacağınız ağız açma kapama egzersizi çene kütlemesini belli bir zaman sonra geçiriyor.

Yeme şekili: Çene kütlemesinde yeme şekli çok önemlidir. Sert bir şeyler yememe ve ağza büyük lokma almamak lazım. Çenemizi doğru açar kaparsak çene kütlemesini engelleriz.
]]>
Çene Çıkığı https://www.cene.gen.tr/cene-cikigi.html Wed, 17 Oct 2018 01:32:42 +0000 Çene çıkığı, herhangi bir sebepten dolayı çeneyi birbirine bağlayan kaslarda bir çıkma meydana gelmesi durumudur. Çeneyi birbirine bağlayan kaslar, dişler ve bazı siniler vardır ve bunların hepsi birbiri ile etkileşim ha Çene çıkığı, herhangi bir sebepten dolayı çeneyi birbirine bağlayan kaslarda bir çıkma meydana gelmesi durumudur. Çeneyi birbirine bağlayan kaslar, dişler ve bazı siniler vardır ve bunların hepsi birbiri ile etkileşim halindedir. Bu etkileşimde herhangi bir kopukluk meydana gelir ise bazı durumlar ortaya çıkmaya başlar. Esneme, gülme, bağırma, konuşma, yemek yeme, diş çektirme, herhangi bir travma durumu yada kullanılan bir ilacın yan etkisi ile çene çıkması meydana gelebilir. Çene hareketlerinin zorlayıcı olması yada sert cisimler ile zorlama sonucunda bu tür çene çıkması rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Ayrıca bu tür durumların yanı sıra çene çıkmasında sinirlerin çalışmasında ortaya çıkan bozuklukta etkileyebilir mesela stres gibi durumlar çene çıkmasına neden olabilir. Bu tür durumlar çene çıkmasına neden olur ve herhangi bir önlem alınmaz ise bu durum kendini bazı zor ve kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çene çıkması bazen basit bir rahatsızlık gibi görünse de kişide kalıcı hasarlar bırakabilecek bir rahatsızlık olma yönü de bulunmaktadır. Çene çıktığı zaman bazı belirtiler kendini göstermeye başlar ve bu belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman hemen önlem alınmalıdır. Bu çene çıkığının belirtilerini beraber inceleyelim;

Çene ÇıkığıÇene çıkığı belirtileri;
 • Herhangi bir şey ile eklem hareket ettirilir iken ani bir şekilde çenede ses çıkması,
 • Çıkan çenenin çıktığı tarafa doğru ağzın o tarafa doğru kayması,
 • Çene çıkması etkisi ile ağzın açık kalması ve kilitli bir şekilde kalarak açılmasında zorluklar yaşanması,
 • Çene, ağız, baş ve boyun bölgelerinde şiddetli bir ağrının başlaması,
 • Eklem yerini yani çeneyi hareket ettirirken şiddetli bir ağrı olması,
 • Ağzı ve çeneyi hareket ettirememek ve kafayı çevirmede bile zorluk yaşamak.
Yukarıda saymış olduğumuz maddeler eğer kendini gösterdi ise çenede çıkma meydana gelmiştir ve hemen önlem alınması gerekir. Çenesi çıkan kişi eğer o sırada bir şeyler yeyip içiyor ise hemen bu durumları bırakmalı ve çeneyi zorlayıcı hareketler yapmamalıdır. Kişi hemen sabit bir halde uzatılarak hiç vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi edilmelidir. Yapılan tıbbi müdahalenin ardından çenesi çıkan kişi ilaçlarını kullanmaya dikkat etmeli ve bu tür durumun yaşanmaması için kendine dikkat etmelidir. Müdahale ardından hasta olan kişi belli bir süre yemek yeyip içmemeli çenesi yoracak işlevlerden uzak durmalıdır. Çenesi çıkan kişi fındık ceviz gibi sert cisimleri yemeden uzak durmalı ve bu tür cisimlerin kabuklarını dişler ile kırmaktan uzak durmalıdır. Yiyeceği besinleri ön dişleri ile koparıp arka dişleri ile çiğnemelidir ve dişlerini çok fazla yormadan çene kaslarının hareketlerine dikkat etmelidir. Sakız gibi çene kaslarını çok hareket ettiren ve yoran cisimlerden uzak durmalıdır. Bu tür önlemler yapılmaz ise hasta olan kişinin çenesi tekrar çıkabilir ve daha tehlikeli ve kalıcı sorunların  ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebepten çene çıkması durumu yaşayan kişiler bundan sonra yaşamını daha dikkatli ve çene kaslarını yormadan devam etmelidir.
]]> Çenede Uyuşma https://www.cene.gen.tr/cenede-uyusma.html Wed, 17 Oct 2018 13:41:28 +0000 Çenede Uyuşma, hiçte hafife alınacak bir durum değildir çok önemlidir. Çenede görülen ve hissedilen bu uyuşmalar çok çeşitli hastalıkların özellikle beyin kanaması ve felç sebebinin habercisi olabilmektedir. Çenede uyuşma Çenede Uyuşma, hiçte hafife alınacak bir durum değildir çok önemlidir. Çenede görülen ve hissedilen bu uyuşmalar çok çeşitli hastalıkların özellikle beyin kanaması ve felç sebebinin habercisi olabilmektedir. Çenede uyuşma sırasında çok geniş bir bölgede uyuşma görülmektedir. Çok ufak bir damarda tıkanıklık bu duruma sebep olabileceğinden mutlak suretle atlanmaması ve ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Beyin kanaması veya felç gibi çok ciddi hastalıkların habercisi olarak çenede aniden oluşan uyuşmalar görülmektedir. Buna sebepledir ki çenede oluşacak uyuşmalar çok önemli bir sağlık sorunudur. Vücutta oluşacak uyuşmalar bu sadece çene ile alakalı değil vücudun geneli olan bütün bölgelerde görülürse ihmal edilmeden acilen konusunda uzman hekimlere baş vurulmalı ve tedavi olunmalıdır. Kısacası unutulmaması ve bilinmesi gereken vücutta hissedilen bu tür semptomları dikkate almamız hayati önem taşımaktadır.

Çenede Uyuşması Belirtileri
Çenede bir anda hissedilen uyuşma, konuşmada güçlük, çenenin ve dilin uyuşması ardından şiddetli bir kulak çınlaması ve eklemler de meydana gelen hissizlik ve en dikkat edilmesi gereken belirti ise yüzün bir kısmının hissizleşme si oldukça ciddi semptomlardır. Görülen bütün bu semptomlar felç veya beyin kanamasının belirtileri de olmaktadır. Çenede ve dilde hissedilen uyuşma yada yüksek tansiyon belirtisi olarak da görülebilmektedir. Bütün bu semptomlar ile birlikte beyne oksijen temin eden yeterli miktarda kan akışı olmamasının da habercisi de olabilir. Hayati önem taşıyan damar tıkanıklığı oldukça geniş bir alanda etki edebilir. Bu durumda ise kişinin yüz kısmında veya vücudunun büyük bir bölümünde oluşan ani bir uyuşma hissi oluşabilir. Fakat küçük bir damar tıkanması görüldüğünde ise dirsekte yada kollarda bir uyuşmaya sebep olabilir. Yukarıda belirtilen semptomların ortaya çıkması durumunda geciktirilmeden hemen bir doktora başvurulmalıdır. Görülen bu tarz durumlarda zaman önemli bir faktördür. Hızlı müdahale ile beyin hücrelerinin ölümü durdurulmaktadır. 

Çenede UyuşmaÇene Uyuşmasına Neden Olan Hastalıklar

Çene Eklemi (Temporomandibüler) İşlev Bozukluğu: Temporomandibüler yani çene eklemi alt çene kısmını kafa tasına bağlayabilen bir eklem çeşididir. Üst çene kısmının sabit kalması yada alt çenenin hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Bu eklemde oluşan herhangi bir hasar çene eklemine hasar vermektedir. Bu sebep ile çene kasında meydana gelen spazmlar sonucunda çenede uyuşmalar görülmektedir. Uyuşma sonrasında ağzı açmada zorlanma, boyun ağrısı ve diş ağrısı görülmektedir. Çene ekleminde oluşan işlev bozuklukları yaygın olarak tam üç durum altında incelenmektedir. Bunlar ise; diş kapanış bozukluğu, vücut duruşu düzgün olmayan eklem kasları ve diş sıkması şeklindedir.

Kalp Krizi: Aniden beliren şiddetli bir çene ağrısının ardından uyuşma kendini belli edecektir. Genelde çene kısmının sol kısmında hissedilmektedir. Kalbin krizinin belirtileri olarak sinyal gönderdiği bölgeler sol kol ile çene kısmıdır. 

Çene Kanseri: Kanserli hücreler alt yada üst çene kısmında oluşmaya başlayarak bütün vücuda yayılmaktadır. Çene uyuşmasının yanında çene ağrıları ile çene kanserinin belirtileridir. Sakız ve sigara kullanan kişilerde daha çok görülmektedir.

Çene Çıkması Yada Kırılması: Çene kısmının doğrultusunun birden değişiklik göstermesi yada çeneyi hareket ettirme sırasında yaşanan zorlanma hissi sonrasında uyuşmalar olmaktadır. Uyuşma sonucunda çene kısmı doğrultusunu tamamen kaybetmektedir. 

Tetanoz: Bakteriyel bir enfeksiyon olan tetanoz sonrasında çene kaslarında oluşan acı verici spazmlar oluşmaktadır. Oluşan bu spazmlar çene uyuşmasına sebep olmaktadır. Çene uyuşmasından sonra görülen bir diğer rahatsızlık ise çene kitlenmes]]> Ortodonti Çene https://www.cene.gen.tr/ortodonti-cene.html Thu, 18 Oct 2018 05:23:56 +0000 Ortodonti çene, çene ve diş bozukluğu üzerine çalışan bir diş hekimliği bölümü olarak bilinir. Bu bölüm, insanların çene yapılarındaki dengesizlik, dişlerdeki yamukluk yada çarpık dişleri tedavi ederek daha kalit Ortodonti çene, çene ve diş bozukluğu üzerine çalışan bir diş hekimliği bölümü olarak bilinir. Bu bölüm, insanların çene yapılarındaki dengesizlik, dişlerdeki yamukluk yada çarpık dişleri tedavi ederek daha kaliteli bir şekilde yaşamlarını sağlar. Bu problemler tedavi edilmeden düzelmeyeceği gibi, erken farkedilmesi ve erken yapılan tedaviler her zaman daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu bölümle ilgilenen tıp çalışanlarına da "ontodontist" denilmektedir. 

Çarpık dişler, daha zor fırçalandığı için ve diş eti hastalıkları bu dişlerde daha çok olduğu için dişler çok daha erken çürür ve kaydedilir. Bunun yanı sıra, bu dişler çene kaslarına çok fazla baskı yaptıkları için çene eklemlerinde de zamanla bozukluğuna sebep olurlar. Buda kişilerde baş, sırt ve omuz ağrılarına sebep olabilmektedir. Tüm bu olumsuz sağlık problemlerinin yanında, insanın dış görünümünü kötü şekilde etkiler ve sosyal yaşantısı da sarsabilir. Bu yüzden tedavi edilmesi ve bu tedaviye erken başlamak her zaman çok önemlidir. Bu sayede hem sağlıklı dişlere ve dişetine, sağlıklı bir çene yapısına ve oldukça hoş bir görüntüye kavuşabilirsiniz. 

Ortodonti ÇeneTedaviye ihtiyaç duyulan durumlar
 • Sadece ağızdan nefes alıp verme, 
 • Yanlış yerde bulunan dişler, 
 • Alt ve üst dişlerin birbirine olan temassızlığı yada aşırı teması, 
 • Diş etine gömülü halde kalan diş, 
 • Bebeklikten dolayı uzun süre biberon veya emzik kullanımı, 
 • Dengesiz bulunan çene ve ağız yapısı, 
 • Tırnak yeme ve parmak emme gibi bırakılamayan kötü alışkanlıklar, 
 • Konuşmada zorlanma yada yemek yerken çiğnemede oluşan sıkıntılar, 
 • Çok fazla ön tarafta bulunan dişler, 
 • Süt dişlerinin çok erken yada çok geç dökülmesi gibi belirtiler göz ardı edilmeden bir hekime başvurmak gerekir. 
Ortodontik tedavi,  bir sorun gerekmeksizin her zaman yapılabilmektedir. Çocuğunuz 6 yaşına gelince mutlaka bir kontrol gerekir. Çünkü dişlerde yada çene yapısındaki bozuklukları farketmek için bir belirti olmasını beklemek bazen tedavinin zorlaşmasına neden olur. Ortodontik tedavi için sağlıklı diş ve dişetine ihtiyaç vardır. Bunlara sahip olan her yaştan hastaya tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi süresi ortalama olarak 6-36 ay arasında tedavi şekline ve zorluğuna göre değişkenlik gösterebilir. 

Hastaların dikkat etmesi gerekenler
 • Tedavi öncesinde mutlaka dişlerdeki çürükler tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. Ayrıca diş etlerini de sağlıklı duruma getirmek gerekir. 
 • Asidi fazla olan içecekler diş çürümelerine ve diş tellerinde olumsuzluklara neden olacağı için bu içeceklerden uzak durmak gerekir. Abur cubur denilen sağlıksız ürünlerde tercih edilmemelidir. 
 • Elma, havuç, salatalık, turp gibi çok sert olan sebze ve meyveleri ya tüketmemek gerekir yada rendelenmiş olarak tüketmek uygun görülür. Bunun dışında kuruyemiş ve çerez tarzı yiyecekler de dişlere olumsuz etkiler yapacağı için bunlar da kesinlikle tüketilmemelidir. 
 • Dişlerinizi, doktorun tavsiye ettiği ontodontik fırçalar ve uygun diş macunları ile fırçalamalısınız. Bu süreçte diş temizliğinin en önemli şey olduğunu unutmamalısınız. 
 • Sakız, lokum ve şekerleme gibi yiyecekler de tüketilmemelidir. Bunlar da diş eti büyümesine ve diş çürümelerine neden olmaktadır. 
 • Ortodonti uzmanının tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır. 
 • Tedavi sürecinde ortalama 50-60 günde bir kontroller bulunur. Bu kontrolleri aksatmamak kendi sağlığınız açısından çok önem taşımaktadır. 
 • Tedavi boyunca doktorunuza yardımcı olarak hem daha iyi sonuçlar elde edersiniz hem de bu süreç sizi kötü etkilememiş olur. 
]]>
Çeneden Ses Gelmesi https://www.cene.gen.tr/ceneden-ses-gelmesi.html Fri, 19 Oct 2018 03:55:27 +0000 Çeneden ses gelmesi, bir çok yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle sabah kalktığımızda daha belirgin hale gelir. Bunun sebebi yanlış yatış pozisyonu yada gün içerisinde aktif olan çene kaslarının soğuk durumd Çeneden ses gelmesi, bir çok yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle sabah kalktığımızda daha belirgin hale gelir. Bunun sebebi yanlış yatış pozisyonu yada gün içerisinde aktif olan çene kaslarının soğuk durumdan tekrar ısınma sürecine geçiş yapıyor olması olabilir. Ama maalesef tıkırtılar ve gıcırtılar bu kadar masum sebeplere bağlı değil. Esas sorun çene ekleminde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çene eklemi çiğneme sisteminin bir parçasıdır. Çene eklemini oluşturan alt ve üst çene kemiklerinin arasında bu kemik yapıları koruyan kıkırdak bulunur. Bu kıkırdak bağlarla alt çenedeki çıkıntıya tutunur. Çeneden ses gelmesi de tamda bu noktada başlar. 

Çeneden ses gelmesinin kişinin yaşantısından yada kişiye bağlı olmayan tıbbi bazı sebepleri olabilir. Diş sıkma, spor yaralanmaları, Oklizyon problemleri dediğimiz, alt ve üst dişlerin teması ile ilgili problemler. Tümör, enfeksiyon ve iltihaplı romatizma gibi sebepler. Normalden çok uzun süre sakız çiğneme olabilir. Hastalar ilk etapta hastalığın farkında olmazlar. Hastanın en fazla hissedebileceği belirti, çeneden ses gelmesidir. Çenede meydana gelen bu tıkırtılar ilk etapta ağrı yapmadığı için bu bölgede meydana gelen defarmasyon yavaş yavaş ilerler. Bu deformasyon sonunda ağrılar ve belirgin sonuçlar ortaya çıkar. Çenede kilitlenme yada açmada zorlanma, çiğnemede güçlük, yüz, boyun kasları ve şakaklarda ağrı görülebilir.

Çeneden Ses GelmesiTedavi nasıl olmalı
Bu rahatsızlıklarda hastalar baş, yüz ve boyun rahatsızlıklarında uzmanlaşmış bir doktora gitmeleri gerekir. Fakat ağrılar genelde dişle direk dişle alakalı olmadığı için hastaların aklıdan dişçiye gitmek geçmez. Çene ekleminde rahatsızlık olan hastaların ağız için, çene eklemi, baş, boyun ve yüz bölgesinde tüm kasların ayrıntılı muayene edilmesi gerekir. Teşhis bu muayene sonunda konulamıyor ise, Mrı ve Tomogrofi gibi görüntüleme yöntemlerinde yararlanılabilir. Bundan sonraki süreçte uygulanacak tedavilerde şöyledir. Fizyoterapi, ilaç tedavisi, genel anestezi altında manuplasyon, cerrahi (artrosentez, diskektomi ve disk tamiri) ve ileri tedavi (romatolojik, endokrinolojik, psikiatrik destek tedavisi vb.) uygulanabilir. Bazen ağrılarınıza kulak verin. Tedavinizi ihmal etmeyin. 
]]>
Çene Sıkma Hastalığı https://www.cene.gen.tr/cene-sikma-hastaligi.html Fri, 19 Oct 2018 07:40:31 +0000 Çene sıkma hastalığı, halk arasında diş sıkma, diş gıcırdatma olarak ta bilinen bir rahatsızlıktır. Tıpta bruksizm olarak tanımlanır. Genellikle uykuda engellenemeyen şekilde yapılan çene sıkma hareketleri nedeniyle dişle Çene sıkma hastalığı, halk arasında diş sıkma, diş gıcırdatma olarak ta bilinen bir rahatsızlıktır. Tıpta bruksizm olarak tanımlanır. Genellikle uykuda engellenemeyen şekilde yapılan çene sıkma hareketleri nedeniyle dişler sıkılır. Toplumda yaygın olarak rastlansa da, bunu hastaların çoğu fark etmez. Genetik etkenlerin çene sıkma hastalığının oluşumunda etkili olduğu ve toplumda 5 kişiden ikisini etkilediği bilinir. Etkilenen kişiler dişlerinde normalde olmayan şekilde rahatsız edici sesler çıkarır.

Çene sıkma hastalığı belirtileri nedir

Bu hastalık nedeniyle kişinin ağzında ve çevre dokularında çeşitli rahatsızlıklar oluşur.Aynı zamanda dişlerin fazla sürtünmesi nedeniyle dişlerdeki çiğneme yüzeylerinde aşınma olur. Özellikle ön dişlerdeki aşınma belirgin seviyededir. Dişlerde istem dışı hareketler olduğundan, ortaya çıkan kuvvetle ön dişlerde köşelerde, arka dişlerde çıkıntılı alanlarda mikro çatlaklar meydana gelir. Bu şekilde oluşan çatlaklar röntgen çekimlerinde belirlenemediği için, çatlakların büyümesi dişlerin kırılmasına neden olur. Dişlerde çene sıkma hastalığı sonucunda soğuğa karşı hassasiyet, dişlerde aralanma ve sallanma oluşur. Kronik baş ağrısı, yüz ağrısı hastaları etkisi altına alır. Bu etkiler çene eklemi, çiğneme kasları ile dişlerin olduğu alandaki sorunlardan ve dengesizlikten kaynaklanır. Hastalardaki diş sorunları giderildiğinde, yaklaşık % 95 oranında hasta ilaç tedavisine gerek kalmadan düzelme görülür. Çene eklemi kemiklerindeki dişlerde kapanma sorunu, aşırı derecede diş sıkma, çiğneme kasları sorunları, sinirler yüzünden temporomandibular eklem sendromu meydana gelir. Baş ağrısına neden olan etken bu sorundur.

Çene Sıkma HastalığıÇene sıkma hastalığı neden olur

Çene sıkma hastalığına sebep olan en önemli etken duygusal streslerdir. Stres vücutta ilk olarak ağız dokularını etkiler. Stresin çene sıkma hastalığının hem oluş nedeni, hem de hastalığın şiddetini arttıran bir etken olduğu tespit edilmiştir. Özellikle fazla sinirli yapısı olan, hassas ve titiz olan kişiler bu hastalığa daha kolay yakalanır. Bunun yanında malokluzyon denilen dişlerdeki diziliş ve sıralanış sorunları da çene sıkma hastalığından kaynaklanabilir. Bu konuda uzmanlar bazı fikir ayrılıkları yaşar. Bazıları bunu santral sinir sistemi sorunlarına, bazıları da çene sıkma hastalığıyla birlikte santral sinir sistemi hastalığına bağlar. Çene sıkma hastalığının gündelik yaşamdaki maddi ve manevi sorunlardan kaynaklanan psikolojik baskı sonucunda da gelişmesi mümkündür. Buna kişinin yapısal özellikleri de destek olur.

Çene sıkma hastalığı nasıl tedavi edilir

Özellikle geceleri etkili olan çene sıkma sorununun giderilmesi için, gece koruyucu olan silikon içeren diş plakları kullanılır. Bunlar hastaların bazısında başarılı olsa da, bazı hastalarda iyileşmeyi sağlamaz. Bu durumda kas gevşetici ilaç kullanımı, psikoterapi, eksik dişlere protez uygulanması, yanlış yapılan dolguların, kaplamaların yenilenmesi gibi uygulamalara başvurulabilir. İleri aşamadaki hastalarda eklem kapsülünün yıkanmasıyla tedavi yapılır.

Çene sıkma hastalığı nasıl anlaşılır

Hastalar genellikle bu sorunlarını bilmez. Doktora gidişleri de çoğunlukla diş sorunlarından olur. Hastaların doktor tarafından sorgulanması sırasında alınan cevaplara göre çene sıkma hastalığı anlaşılabilir. Hastalara sorulan sorular arasında;
 • Uykuda dişlerini gıcırdattığı kendisine başkası tarafından söylendi mi
 • Boyunda ve omuzda ağrı var mı
 • Çene ekleminden klik gibi sesler geliyor mu
 • Dişlerinde hassasiyet var mı
 • Sabahları çene ekleminde, kulaklarda, yüzdeki kaslarda ağrı oluyor mu
Kişinin bu sorulara verdiği yanıtlara göre çene sıkma hastalığı olup olmadığı belirlenebilir. K]]> Sağ Çene Ağrısı https://www.cene.gen.tr/sag-cene-agrisi.html Fri, 19 Oct 2018 20:41:06 +0000 Sağ çene ağrısı, Çene ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Diş sıkma, gıcırdatma, zor çiğnene yiyeceklerle beslenme, çene kanseri, tetanoz, kalp krizi, çene çıkması, çene eklemi disfonksiyonu ya da çe Sağ çene ağrısı, Çene ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Diş sıkma, gıcırdatma, zor çiğnene yiyeceklerle beslenme, çene kanseri, tetanoz, kalp krizi, çene çıkması, çene eklemi disfonksiyonu ya da çene kırılması sağ çene ağrısına neden olan etkenler arasındadır.

Sağ çene ağrısı nedenleri

Çene eklemi (Temporomandibüler) disfonksiyonu: Çene eklemi çeneyi kafatasına bağlayan eklemdir. Alt çenenin hareket etmesini sağlayan eklemdir. Bu eklemde meydana gelen bazı hasarlar çene eklemi disfonksiyonuna yol açar ve beraberinde sağ ya da sol çene ağrısına neden olur. Çene eklemi disfonksiyonu belirtileri;

 • Baş ağrısı
 • Diş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Ağzı oynatmakta güçlük
 • Ağzı açmakta güçlük
 • Çene kası spazmı
 • Gıcırdatma sesi
 • Çene oynatılırken çıtırdatma sesi gelmesi olarak sıralanabilir.

Çene eklemi disfonksiyonu en çok hangi durumlardan dolayı ortaya çıkar

Diş sıkma: Diş sıkma stresli, kaygılı ve asabi kişilerde daha çok görülür. Daha çok uyku anında dişler sıkılır ve gıcırdatılır. Diş sıkma ve gıcırdatma çene ekleminin hasarlanmasına ve ağrımasına yol açar. Ağrı çenenin sağ ya da sol tarafında veya her iki tarafta aynı anda görülebilir.

Miyofasyal ağrı sendromu: Tek bir kas ya da birkaç tane kas devamlı kasılıyorsa miyofasyal ağrı sendromu yaşanabilir. Duruş bozukluğu olan kişilerde ya da eklem yangısı olanlarda daha sık rastlanır.

Diş kapanış bozukluğu: Diş yapısı eksik, eğri ya da orantısız olan kişilerde görülen bir problemdir. Yemek yerken ya da konuşurken sağ ya da sol çene ağrısına neden olabilir.Sağ çene ağrısı genelde çene eklemi disfonksiyonundan kaynaklansa da bazı durumlarda çene ağrısına yol açabilir. Bu durumlar;

Sağ Çene AğrısıÇene kanseri: Kanser hücreleri üst ve alt çeneden oluşmaya başlayarak tüm vücuda yayılım gösterebilir. Kanserli hücreler sağ-sol çene ağrısı, çene uyuşması, yara, yumru, çene dışında ya da ağzın içinde şişlikler yaşanabilir. Daha çok sigara kullanan kişilerde görülür.

Tetanoz: Tetanoz bakteriyel bir enfeksiyon türüdür. Çene kilitlenmesine, sağ çene ağrısına yol açabilir. Bu durumda çene kaslarında ciddi anlamda spazm oluşur.

Kalp krizi: Çene ağrısı şiddetli bir şekilde, aniden ortaya çıkmışsa kalp krizi belirtisi olabilir. Daha çok çenenin sol kısmında ağrı yaşansa da sağ tarafta da ağrı görülebilir.

Çene çıkması ya da kırılması: Çene doğrultusunun birden bire değişmesi, çeneye alınan sert bir darbe, çeneyi hareket ettirmekte güçlük, sağ ya da sol çene ağrısı, ağız kanaması çene çıkması ya da kırılmasının belirtileri arasında yer alır.

Sağ çene ağrısı tedavisi

Sağ çene ağrısı çene eklemi disfonksiyonu nedeniyle oluşmuşsa teşhis edildikten sonra kolaylıkla tedavi edilebilir. Tedavi eklem disfonksiyonunun türüne göre değişim gösterebilir.

Diş sıkması ya da gıcırdatması nedeniyle oluşan sağ çene ağrısı için psikolog ya da psikiyatr randevusu alınmalıdır. Diş gıcırdatma ve sıkma daha çok stres kaynaklı yaşanır. Stresle mücadele etme yöntemleri öğrenilerek sorun çözümlenebilir. Doktor ayrıyeten antidepresan ilaç tedavisi uygun görebilir. Diş doktoru gece ağızlığı önerebilir. Gece ağızlığı diş sıkma ve gıcırdatmayı engelleyen bir aparattır.

Ameliyat: Çene eklemi disfonksiyonu için ameliyata çok nadir başvurulur. Uygulanan tedaviler başarılı olmamışsa ameliyat seçeneği düşünülebilir. Çene eklemi açılarak kemik, kıkırdak ve yumuşak dokularda işlem gerçekleştirilir. Sağ çene ağrısı kanser, kalp krizi, tetanoz, kırık ya da çıkık gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa bu hastalıklara karşı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

]]>
Üst Çene Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/ust-cene-ameliyati.html Sat, 20 Oct 2018 11:46:30 +0000 Üst çene ameliyatı, 18 yaşını geçmiş ve kemik gelişimi tamamlanmış yetişkinlere yapılan bir ameliyattır. Üst çene ameliyatı tek başına yapılmaz, öncelikle ortodonti tedaviler uygulanır. Ameliyat ortodonti ted Üst çene ameliyatı, 18 yaşını geçmiş ve kemik gelişimi tamamlanmış yetişkinlere yapılan bir ameliyattır. Üst çene ameliyatı tek başına yapılmaz, öncelikle ortodonti tedaviler uygulanır. Ameliyat ortodonti tedavi sırasında  ve diş telleri çıkarılmadan yapılır. Her hastanın ihtiyacına ve çenedeki bozukluk derecelerine göre alt ve üst çene ameliyatı birlikte yapılacağını tek başına alt ve sadece üst çene ameliyatı yapılır. Bu ameliyatları kapsayan uzmanlık alanına ortognatik cerrahi adı verilir.

Ortognatik cerrahi ortodonti tedavisinin uzun vadelerde daha başarılı sonuçlar elde etmesi için uzun süren  tedavilerin kısaltmaya olanak verir.

Üst çene ameliyatı kimlere yapılmaktadır:

 • Üst çenenin alt çeneye göre önde olması gerekir
 • Üst çenenin alt çeneye göre geride olması.
 • Üst çenenin sağ yan veya sol yanda olması
 • Üst çenede gelişim azlığı oluşur.
 • Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine temas  etmemesi
 • Üst çene kemiğinde anatomik bozukluklar olması.
 • Üst çenede iskeletsel problemler olması.
 • Yüzde asimetri olması.

Üst çene ameliyatının faydaları nelerdir:

 • Üst çene ameliyatı ortodontik tedavinin çözemediği sorunlarını düzeltir.
 • Yüz görünümünde mükemmel  bir estetik olması ağlar.
 • Çene bozukluklarını giderir.
 • Ortodontik tedavisini kısaltır.
 • Hastanın daha rahat nefes almasını sağlar.
 • Konuşma bozukluklarını düzeltir.
 • Çene ağrılarını azaltır.

Üst çene ameliyatını kim yapar:

Üst çene ameliyatını cerrahisinden uzmanlaşmış plastik cerrahlar yapar. Ortodonti tedavisini yapan ortodontistiniz çene cerrahi ile bu ameliyatta bulunur. Bu ameliyatı tek başına cerrahın yapması terli değildir.

Üst Çene Ameliyatı

 Üst çene ameliyatı ne kadar sürer:

Ameliyat süresi bozukluğa göre değişir. Tek çene olduğunda yaklaşık 2-3 saat sürmekte ve 2-3 gün arsında hastanede yatırılması gerekir. İlk hafta sıkıntı geçse de 1,5 ay sonra belirgin bir düzelme olur. 5 ay sonra tamamen iyileşme görülür. 1 yıl sonra ise hastalar hayatlarına devam edebilirler.

]]>
Çene Egzersizleri https://www.cene.gen.tr/cene-egzersizleri.html Sat, 20 Oct 2018 17:56:58 +0000 Çene Egzersizleri, Vücudumuzda nasıl çalıştığını hiç fark etmediğimiz yerlerden birisi olan, çeneniz çok çalışan eklem bölgelerinden birisidir. Yaşınız ilerlemeye başlayınca kendimizde de, yavaş yavaş bütün vü Çene Egzersizleri, Vücudumuzda nasıl çalıştığını hiç fark etmediğimiz yerlerden birisi olan, çeneniz çok çalışan eklem bölgelerinden birisidir. Yaşınız ilerlemeye başlayınca kendimizde de, yavaş yavaş bütün vücutta olduğu gibi sarkmalar meydana gelmektedir. Çenedeki bu sarkmaları en aza indirebilmek için, çene egzersizleri yapmak bize çok fazla sağlayacaktır.

Çene egzersizleri ile sadece sarkmaları değil, diğer taraftan hiç farkında olmadığımız, birtakım ağzı ağrıları da engellemiş olacaksınız. Araştırmalara göre her 100 kişinin, 20'sinde çene ağrıları çektiği görülmektedir. Zamanla ihmal edilen çene ağrıları, tedavisi zor olan hastalıklara ve bozukluklara yol açarak, konuşma şeklinizi de değiştirmektedir. Makalemizde evde yapabileceğiniz, çok basit çene egzersizleri ile hem sarkmaları engellemiş, hem de çene bozukluklarına iyi gelecek hareketleri de yapmış olacaksınız.

Çene EgzersizleriEvde yapılan çene egzersizleri:

 • Pratik çene egzersizi, en basit çene egzersizlerinden birisi olan bu türde, kulak memelerinden başlayıp, aşağı yani kendimize doğru parmak uçlarımız ile hafif bir şekilde çimdikleme hareketlerini yaparak, bu egzersizi yapıyoruz. Bu hareket sırasında, boyun kaslarınızı gergin tutarak, parmaklarımızda uyguladığımız direnci hissetmeye çalışın. Baş parmaklarımızda çenenizin tam altına getirerek, tutup kulak memesinden başlayıp, aşağı doğru inerken kaslarımızın gerginliğini hissedeceksiniz. Bu egzersizi 12 tekrar ederek uygulayın.
 • Çene masajı egzersizi, biraz daha farklı olan, bu egzersizde boynumuzun ve çene kısmımızı çimdikleme hareketi yerine, masaj yaparak, egzersizi uygulayın. Yine aynı şekilde, çene kaslarımızın hissederek, kulak memesi den itibaren çeneye doğru masaj yaparak, bu egzersizi ile kaslarımızın daha çok çalıştığını hissedeceksiniz. Yine bu egzersizi ile parmaklarımızı yukarıya doğru iterken, siz de aşağı doğru itip, karşı direnç sağlayın ve bu şekilde kaslarımızın daha çok çalıştığını hissedeceksiniz. Bu egzersizi de 10 kez tekrar sayısı ile yapın.
 • Çene şekillendirici egzersiz, bu egzersizi ile ellerimizi hafif bir şekilde kıvırıp, yarım yumruk şekline getiriyoruz Daha sonra küçük parmaklarımızı, boyunuzun tam orta yerinde gelecek halde kendinize yerleştirip ve çenemizin karşı direnç yaparak, hareketini bu şekilde çene ve boyun kaslarınızı 10 tekrar sayısı uygulayın. Daha sonra hafif masaj kısmına geçiyoruz. Birkaç kez daha tekrarlayın, kaslarımızın çalıştığınızı hissedeceksiniz.
]]>
Çene Eklem Ağrısı https://www.cene.gen.tr/cene-eklem-agrisi.html Sun, 21 Oct 2018 05:20:11 +0000 Çene eklem ağrısı, genellikle belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum zamanla daha da artabilir. Bu nedenle geciktirilmeden uzman bir doktora gösterilmesi gerekmektedir Çene eklem ağrısı, genellikle belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum zamanla daha da artabilir. Bu nedenle geciktirilmeden uzman bir doktora gösterilmesi gerekmektedir. Çene eklem ağrısı, en çok 20-40 yaş arasında meydana gelmektedir. Bu yaşlar arasında çeşitli hastalıklar, insanlarda daha fazla meydana gelmektedir. Meydana gelen bu hastalıklar, erken teşhis edilidir. Aksi durumlarda ilerleyerek çene ekleminde kalıcı hasarların oluşmasına neden olmaktadır. Çene eklem ağrısının teşhisi biraz zordur. Bu nedenle detaylı bir inceleme gerekmektedir. Çene eklem ağrısı bazen gezici bir özellik göstererek yüzün farklı bölgelerinde etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle ağrının yeri değiştiğinde sorunun çenede olduğu unutulmamalıdır. Bazı insanlarda çene eklem ağrısı, direk diş ağrısı gibi kendisini gösterebilmektedir. Çene eklemi ağrısında kişinin doktora vermiş olduğu bilgiler çok önemlidir. Çenenin hangi pozisyonlarda ağrıdığı, çene ekleminin diğer zamanlarda ağrıyıp ağrımadığı gibi bilgiler, teşhisin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Çene Eklem AğrısıÇene eklem ağrısının nedenleri:
 • Çene eklemi, diğer birçok eklem gibi birçok kaslı yapıdan ve yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Son derece karışık eklemlerden biri olan çene eklemi, son derece güçlüdür. Bu nedenle eklem ağrısının kaslardan kaynaklanabileceğini unutmamalısınız. 
 • İnsanların vücudunda birçok eklemde olan yumuşak dokular, çene ekleminde de bulunmaktadır. Bu dokuların üzerinde meydana gelen hastalıklar nedeniyle çene eklem ağrısı görülmektedir. Bu hastalıklardan en çok görüleni, çene uyum bozukluğu, çenede yaşa bağlı olarak yumuşak dokuların aşınması, romatoid artrit sorunlarıdır. 
 • Bazen insanlarda tiroid bezi hastalıkları da çene bölgesinde ciddi ağrılara neden olmaktadır. Bu bölgelerde görülen ağrılar, direk olarak çeneye vurarak sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle ağrılar karıştırılabilir. 
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi dişlerde görülen bozukluklar, çürümeler ya da gömülü diş gibi rahatsızlıklar çene ağrısı gibi algılanabilmektedir. Bu ağrılar çeneye vurarak çene bölgesinde problemlere neden olur. Özellikle iltihaplanma problemleri çok görülmektedir. 
Çene eklem ağrısı, genellikle insanlarda kulağın tam alt kısmında belirmektedir. Kişilerin çenesinde oluşan hassasiyet, son derece ciddileştiği için bu durum oldukça önemli problemlere neden olur. Meydana gelen ağrılar, sadece hareket sırasında değil, en çokta kişilerin yatmaya çalışmaları sırasında meydana gelmektedir. Bazen insanlarda gerek stres nedeniyle gerek gerginlik nedeniyle diş sıkma problemleri meydana gelmektedir. Meydana gelen bu problemler ciddi bir şekilde çene ekleminin zorlanmasına ve ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak sakız çiğneyen bir insanda bu gibi eklem ağrılarının görülmesi normaldir. Kişilerdeki çene eklem ağrısı en fazla bir günü geçtikten sonra azalma göstermemişse kesinlikle doktora gidilerek muayene olunmalıdır. Aksi durumlarda kişinin çene ekleminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. 

Çene eklem ağrısı nelere neden olur
Bu durumun neden olduğu en önemli şey kişilerde meydana gelen ağrılardır. Çene eklemi ağrısı, insanlarda kişiyi uyutmayacak derece  artabilir. Bu durumlarda kişiler birçok ağrı kesici yutsa bile sorun ortadan kalkmaz. Bunun yanı sıra çene eklem ağrısı, kişilerde boyun ağrılarına da neden olabilmektedir. Meydana gelen ağrılar, boyundan omza bile geçebilir. Çene eklem ağrısı sorununun neden olduğu bir diğer durum ise kişilerin yemek yemede zorlanmalarıdır. İnsanlar yemek yerken ve konuşmaları sırasında meydana gelen ağrılardan dolayı çok büyük sıkıntılar yaşarlar. Bu nedenle kişiler için konuşma ve yemek yeme son derece zor bir hal alır. 
]]>
Çene Kanseri https://www.cene.gen.tr/cene-kanseri.html Sun, 21 Oct 2018 09:04:21 +0000 Çene kanseri, en az diğer kanserler kadar insanlarda meydana gelen bir durumdur. Sonucu ölümlü olan bu gibi durumlar, tedavi edilmediği zaman çok ciddi problemlere neden olmaktadır. Tedavisi, son derece zor ve uzun olduğundan çene ka Çene kanseri, en az diğer kanserler kadar insanlarda meydana gelen bir durumdur. Sonucu ölümlü olan bu gibi durumlar, tedavi edilmediği zaman çok ciddi problemlere neden olmaktadır. Tedavisi, son derece zor ve uzun olduğundan çene kanseri ciddi bir hastalıktır. Direk olarak çenede ya da çene ekleminde oluşan hücre farklılaşması durumuna çene kanseri denilmektedir. Bu gibi durumlar bazen iyi huylu kanser olarak karşımıza çıkabilmektedir. Meydana gelen çene kanseri eğer iyi huyluysa, sorun oldukça basittir. Bu durumlarda hasta uygun bir zamanda küçük cerrahi operasyonlarla iyileştirilir. Üstelik iyi huylu kanserlerde sorunun tekrarlaması son derece düşük bir ihtimaldir. Fakat kötü huylu çene kanseri, insanlarda cerrahi operasyonlarla alınamadığı için ilaçlarla ve diğer tıbbi yöntemlerle yapılmaktadır. Fakat geç kalınmış çene kanseri vakalarında yapılan tedaviler çok büyük olumlu sonuçlara neden olmadığı için erken teşhisin birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok büyük etkileri bulunmaktadır. Çene kanseri, tedavi edilmediği süreçlerde ağız içerisine iyice yayılarak kemiklere ve dokulara zarar vermektedir. Bu durumda kişi her geçen gün kanserden daha fazla etkilenecek ve her geçen gün daha da kötüleşecektir. Bu kanserler bazen dişlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Böylesine küçük durumlardan ortaya çıkan kanser, insanlarda hayatın tehlikeye girmesine bile neden olabilmektedir. Kişi ilerlemiş kanser türünden kurtarılsa bile hayatı boyunca sorun yaşayacak durumlarla karşı karşıya kalabilir. 

Çene KanseriÇene kanserinin nedenleri nelerdir
 • Çene kanserinin net olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmaların sonuçlarına bakıldığında bu konuyu açıklığa kavuşturacak bazı durumlar öne sürülmüştür. Bunlar özellikle alkol, sigara ve diğer tütün ürünleridir. İnsanlarda bu maddelerin aşırı kullanılması durumunda çene kanserinin oluşma ihtimali artar. 
 • Çene kanserinin bir diğer nedeni ise kişide aşırı bir şekilde ağız hijyeni eksikliğinin olmasıdır. Ağız hijyeninin aşırı eksik olması durumunda ağız içerisinde bakteri birikimi çoğalır ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıklar arasında çene kanseri de yer almaktadır.
 • İnsanlarda aşırı bir şekilde diş çürüğünün olması, direk olarak çene kanserinin oluşma ihtimalini arttırır. Diş çürükleri eğer aşırı abartıya kaçmışsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bu durum, sadece çene kanseri değil, diğer birçok hastalık sorunlarına neden olabilir. 
 • Bu durum bazı insanlarda da meslek hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle insanların çalıştığı ortamlar, sürekli olarak bulunduğu alanlar çene kanseri sorununa neden olabilmektedir. 
Çene kanseri ne gibi belirtiler gösterir
Çene kanseri olan insanlarda ilk 2-3 hafta herhangi bir ağrı sorunu görülmeyebilir. Fakat ağız içerisinde oluşan beyaz renkli lezyonlar, birçok zaman kanser belirtisidir. Özellikle çenenin bulunduğu kısımlarda oluşan lezyonlar çok ciddi sorunların habercisi olabilir. Bunun yanında bir diğer belirti, ağız içerisinde sürekli olarak kanamaların görülmesidir. Meydana gelen kanamalar aynı zamanda aşırı bir ağız kokusunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Çene kanseri ilerlediği süreç içerisinde kişilerde yutkunma güçlükleri, şişkinlik durumları, kaşıntı gibi durumlar görülebilir. 

Tedavi:
Bu tür hastalıklar üzerinde yapılan cerrahi operasyonlarda genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat bazı kanser türleri aşırı ilerlediği için kişilerde iyileşme son derece zorlaşmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyat öncesinde hemen hemen her hastada ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fakat çene kanseri sorununa neden olan tümör kötü huyluysa genellikle cerrahi operasyonlar fayda etmez. Bunun yerine, kemoterapi ve radyoterapi, uygulamaları yapılmaktadır. Hastalığın şiddetine göre bu tedaviler fayda göstermektedir. 
]]>
Çene Romatizması https://www.cene.gen.tr/cene-romatizmasi.html Sun, 21 Oct 2018 20:49:48 +0000 Çene romatizması, kraniyomandibuler eklem olarak bilinmekte olan çene ekleminde görülebilen bir sağlık sorunudur. Çene eklemi ağzı açıp kapatma imkanı sunan bir eklemdir, bu eklem kafa ile aşağı çene kemiğinin arasındad Çene romatizması, kraniyomandibuler eklem olarak bilinmekte olan çene ekleminde görülebilen bir sağlık sorunudur. Çene eklemi ağzı açıp kapatma imkanı sunan bir eklemdir, bu eklem kafa ile aşağı çene kemiğinin arasındadır. Eklem yüzeyi vücudumuzdaki bütün eklemlerde meydana geldiği benzeri kıkırdak yapıdan oluşmaktadır. Eklem diski, çene ekleminin hareketlerini imkanı sunan, her 2 yüzü dışbükey kıkırdak bir yapıdır. Eklem kıkırdaklarına rastgele bir sebeple stres uygulanması, kıkırdağın su kaybetmesine ve hacminin küçülmesine yol açar. Kıkırdak hücresinin, kendini yenileme özelliği olmadığından tatbik edilen stres devam ederse eklemde işlev bozukluğu oluşur. Çene eklemi işlev bozukluklarının sebepleri kaza ve darbelere, romatizmaya ve diş sıkmalarıyla ilişkili olabilmektedir. 

Alt çenenin basit işlevi çiğneme ve konuşmadır. En yüksek çene açıklığı esnasında çene eklemi 2 çeşitli davranış yapmaktadır, kolay menteşe hareketi ve öne kayma ve rotasyon hareketleridir. Ağzın normal pozisyonundan sapmalara neden olabilen kapanmalar çiğneme adalelerinde spazmlara yol açar, bu da çene eklemi işlev bozukluklarının en ciddi sebepleri içerisindedir. 

Çene RomatizmasıÇene Ekleminin Çalışma Şekli
 
Bir şeyi kuvvetlice ısırdığınızda yalnızca dişlerinize değil bununla beraber çene ekleminize de kuvvet uygularsınız. Fizik terimleri ile çene "kaldıraç" ve çenedeki eklem "dayanak noktası"na benzetilebilir. Gerçekte çene eklemine tatbik edilen basınç çeneye tatbik edilen birim basınçtan çok fazla yani daha çoktur. Bu çeşit kuvvet ve basınçların üstünden gelebilmesi için çene eklemi kayar biçimde hareket edebilen bir eklem tipidir. Bundan ötürü çene eklemine tatbik edilen basınç daha kapsamlı bir alanın tümüne yayılır böylelikle eklemdeki hasar ve yırtıklar daha hızlı iyileşebilir. 
 
Çene Eklem Rahatsızlığını Ne Türlü Hissedersiniz 
Her yutkunuşta, esnemede, çiğnemede, konuşmada meydana çıkan batıcı ve kuvvetli bir ağrı olabilir yada devamlı ve donuk bir ağrı da olabilmektedir. Ağrı, eklemin bulunduğu, anında çene önündeki alanda olabileceği benzeri pek çok yere de yansıyabilir. Ağrı, ekleme yapışmış olan kaslarda spazma neden olarak yüze, başa, kulağa ve çeneye yansıyabilir. Birtakım bireyler migren, sinüzit ve boyun ağrılarının nedenini çenedeki ekleme bağlarlar ama şu anki bilgi ile bu hali izah etmek zordur. Ağrının en yaygın odaklandığı yer kulaktır. Pek çok kimse kulak doktoruna "kulağında ağrı olduğu"ve "iltihap kaptığı" kaygısı ile başvurur. Kulak ağrısıyla beraber duyma kaybı ve kulak zarında bir sorun yoksa kulak hekimi ağrının kaynağı olarak çenedeki eklemden kuşkulanır. Ağrının yakınında eklemin yol açtığı birtakım yakıntılar da bulunur. Ağız güzelce açıldığında birtakım kimselerde "çıt"diye bir kayma ya da açılma sesi duyulur.  
 
Çene Eklemi Bozukluğu İçin Ne Yapılabilir 
Şayet hafif bir eklem bozukluğunuz varsa ve çabuk tanı edilmişse şu önerilerden yarar görürsünüz: 
 • Çenenizin sağ ve sol tarafını çiğnemede eşdeğer kullanın 
 • Bilinçli olarak yapıyorsanız dişinizi gıcırdatmayı ve sıkmayı bırakın 
 • Sakız çiğnemeyin 
 • Sert, zor çiğnenen yiyeceklerden kaçının
 • Günde en az 2 kere 1/2 saat çene ekleminize sıcak kompres uygulayın
 • Hekiminizin önerdiği bir ödem çözücü ya da mideniz huzursuz değilse aspirin kullanın
İlk 4 madde çene eklemi üzerinde var olan yırtılmayı ve zedelenmeyi azaltmak içindir. 5 ve altıncı maddeler iyileşme işlemini hızlandırmak içindir. Aspirin ve öbür ödem çözücü ilaçlar şişliğin azalmasında çok fazla etkindirler esasen bu nedenle romatizmalı kimseler aracılığıyla çok fazla kullanılırlar. Çene eklemi üzerinde de çok fazla etkindirler. Dişlerinizin ve ısırmanızdaki uygunluğunuzun denetiminde yardımcı olabilmektedir. Çok kuvvetli ağrının varlığında bir çene cerrahı ya da di]]> Yirmilik Diş Çene Ağrısı https://www.cene.gen.tr/yirmilik-dis-cene-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 05:35:23 +0000 Yirmilik Diş Çene Ağrısı, Sanıldığı gibi 20 yaş dişleri, 20 yaşından itibaren değil ergenlikten itibaren her yaşta çıkabilir. Alt çenede iki adet, üst çenede iki adet olmak üzere toplam dört adet yirmilik dişlerimiz var Yirmilik Diş Çene Ağrısı, Sanıldığı gibi 20 yaş dişleri, 20 yaşından itibaren değil ergenlikten itibaren her yaşta çıkabilir. Alt çenede iki adet, üst çenede iki adet olmak üzere toplam dört adet yirmilik dişlerimiz vardır. Her bireyde farklı zamanlarda çıkarlar. Süt dişlerine göre çıkması ağrılı bir süreçtir. Önündeki azı dişin gelişimine ve çene yapısının gelişimine göre çıkma süresi değişir.

Yirmilik Diş Çene Ağrısı Sebepleri
 • Yirmilik dişin çene kemiğine gömülü olması
 • Önündeki azı dişten dolayı sıkışması
 • Çene yapısından dolayı sıkışması
 • Diş eti enfeksiyonu
 • Çürüme
 • Sürekli batıp çıkması
 • Çıkarken yarattığı doku zedelenmesi
 • Çıkarken diğer dişlere yaptığı baskı ve sıkıştırma
Zaman içinde beslenme alışkanlıkları değişiminden dolayı çene yapısı küçülmesine bağlı, yirmilik dişlerin çıkması da zorlaşıyor. Alan daraldığı için dişin çıkması zaman alıyor. Her çıkmaya çalışma süresinde oluşan enfeksiyon ve hareketle çenede dayanılması zor ağrılara sebep oluyor. Yirmilik dişler halk arasında bilindiği gibi işe yaramayan yada çıktığı zaman hemen çektirilmesi gereken dişler değildir. Sürekli bir enfeksiyon ve ağrı oluşturmuyorsa, diğer dişlerin yapısını bozmuyorsa, çürüme olmuyorsa ve düzenli çıkıp kendine yer bulduysa çekilmesi gerekmez.

Yirmilik Diş Çene AğrısıYirmilik Dişte Ameliyat Sebepleri
 • Diş eti ve çevresinde 6 ayda bir enfeksiyon oluşuyorsa
 • Diş, çene kemiğine gömülü kalıp baskı ve ağrı oluşturuyorsa
 • Önündeki dişin yapısını bozacak şekilde ilerliyorsa 
 • Az bir bölümü çıkıp, kalan bölümü çene kemiğinde sürekli baskı oluşturuyorsa
 • Beslenmede çiğnemede zorluk oluşturuyorsa
 • Çene yapısını bozma durumu oluşuyorsa
Bu sebeplere göre önce diş hekimine gidilir. Eğer ameliyat gerekli görülmüşse çene cerrahisine de gidilebilir. Diş çene kemiğine gömülü değil ve çürüme sebebi ile çekilmesi istenmişse yapılan işlem diğer dişlerde uygulanan çekme yönteminden farklı değildir.  Bu durumlar oluşmamış ve diş düzgün ve zarar vermeden çıkmışsa çektirilmemelidir. Düzenli hekim kontrolleri sayesinde oluşabilecek problemler önceden görülüp belirleneceği gibi, tedavi yöntemleri uygulanır ve diş kaybı olmadan ağız ve diş sağlığı sağlanmış olur. Yirmilik dişler en son dişler oldukları için temizliği ve fırçalanması zor olabilir. Bu yüzden çürüme oluşur. Sanıldığı gibi kökü olmayan, zayıf olduğu düşünülen dişler değildir. Düzenli plak ve tartar temizliği ile sağlıklı yirmilik dişlere kavuşmak ve korumak mümkündür.
]]>
Çene Ağrısı Nasıl Geçer https://www.cene.gen.tr/cene-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 22 Oct 2018 14:57:24 +0000 Çene ağrısı nasıl geçer: Çene ağrısının birçok nedeni olabilir. Genelde dişleri sıkma veya gıcırdatma gibi durumlarda çene ağrısı olabilir. Çiğnemesi zor yiyeceklerde çeneyi zorladığından ağrıya neden olur. Çene a Çene ağrısı nasıl geçer: Çene ağrısının birçok nedeni olabilir. Genelde dişleri sıkma veya gıcırdatma gibi durumlarda çene ağrısı olabilir. Çiğnemesi zor yiyeceklerde çeneyi zorladığından ağrıya neden olur. Çene ağrısı ciddi bir rahatsızlıktır. Birçok hastalığa neden olur.

Çene ağrısının neden olduğu rahatsızlıklar:
 • Çenede spazmlara neden olabilir.
 • Çene ağrısı baş ağrısına neden olur.
 • Boyunda ağrı oluşmasına neden olur.
 • Çok şiddetli diş ağrılarına neden olur.
 • Yemek yerken ve ağız açıp kapatırken zorlama olur.
 • Her ağız açıp kapamada çenede sesler gelir.
 • Sinirli bir anda dişleri sıkma çenede ağrıya neden olur.
Çene Ağrısı Nasıl GeçerÇene ağrısı nasıl geçer:
 • Çene ağrısı tedavisi çoğu zaman kolay tedavi edilir.
 • Tedaviden sonra başka rahatsızlıklara neden olmaz.
 • Çene ağrısı geçene kadar çiğnemede zorlanacak yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Uzun bir süre sakız çiğnenmemelidir.
 • Sinir anında dişleri sıkma ve gıcırdatmadan uzak durulmalıdır.
 • Çenenin ağrıya kısmına sıcak havlu konulmalıdır.
 • Çok şiddetli ağrılarda ağrı kesici kullanılmalıdır.
 • Ağızlık kullanılmalıdır. Diş sıkmayı engellemek için.
 • Çene ameliyatı çok az durumda tercih edilir.
 • Genelde ameliyat dışındaki tedaviler işe yaradığı için ameliyat tercih edilmez.

]]>
Çene Gamzesi https://www.cene.gen.tr/cene-gamzesi.html Mon, 22 Oct 2018 16:25:08 +0000 Çene gamzesi, Gamze aslında yüzde olan ve doğumda kaynaklanan bir kusurdan dolayı yanaklarda yada çenede oluşur. Aslında insanların yüzündeki çentiktir. Genetik yapıdan dolayı anne ve babadan geçerek oluşur. Yada tamamen doğum Çene gamzesi, Gamze aslında yüzde olan ve doğumda kaynaklanan bir kusurdan dolayı yanaklarda yada çenede oluşur. Aslında insanların yüzündeki çentiktir. Genetik yapıdan dolayı anne ve babadan geçerek oluşur. Yada tamamen doğum kusurudur. Kusur diye adlandırdığımız gamze biz insanlar tarafından bir farklılık ve güzellik olarak algılanır ve bir başka kişide gördüğümüzde olmasını istediğimiz bir kusurdur. Buda her kusurun kötü olmadığını gösterir. 

Gamzelerin en yaygın tipi anne karnında iken kısalmış kas olarak kalması ve olduğu yerde bir çukur oluşturmasıdır. Bazen hiç bir mimik yapmadan belli olan bu çentik bazende gülüşümüzle yanaklarda belirir. Bu kısa kaslar yüzünden çenedeki gamze kişi ifadelerde bulunmasa da sabit gözükür. Bu kısa kasların gülüş esnasında gerilmesi le yanaklarda belirir ve kendini gösterir. Zaman içerisinde büyümeye ve gelişmeye başlayan bazı çocuklarda küçükken olan bu gamzeler belirli bir gelişme evresinden sonra kendini esneterek yok olabilir. Vücudun başka bir yerindeki gamzeler çentikler yüzdeki kadar rağbet görmez ve dikkat çekici değildir. Bununda sebebi yüzdeki gibi  gözle görülebilen açık yerlerde olmamalarıdır. Gamzelerin genetik özellikleri oldukça ilginçtir. genetik olarak kalıtımsal bir özelliktir. 

Gamzeler bir çok insanda iki yanakta çenede olabilir ama bazen tek yanak ve çene olarak da olabilir. Günümüzde plastik cerrahisinin ilerleyen ve rağbet gören bir yapısı vardır. Burun, dudak, kaş ve göğüs ameliyatlarından sonra şimdilerde gamze ameliyatlarında yapılmaktadır. Kişinin isteğine göre yanak ve çenede gamzeler oluşturulabiliyor. 

Çenedeki gamzenin yapısı V yada Y şeklinde olabilir. Bu ifadeyi çeneye veren neden ise deri altındaki bağ dokularının yağ dokularına yapışarak yüz kaslarını kısaltmasıdır. Aslında çoğu çene yapısında oluşum tam anlamıyla gerçekleşmez ve bu yarık ya bir çizgi gibi keser yada çentik şeklinde olur. Çok nadiren gelişimini tamamlayan çeneler yuvarlak ve düz bir ovalimsi şekilde olur. 

Çene GamzesiGamzenin nedenleri;
 • Kalıtsal ve genetik,
 • Yada doğum esnasında mutasyona uğrama şeklindedir. 
Çenedeki gamzenin duruşu yanaklardaki nazaran daha az dikkat çekici ve güzeldir. Çene gamzeleri çukur bir çentik olarak güzel görünürken yarık şeklinde olanlar o kadarda estetik bir görünüm arz etmez. Güzelliğiniz kusurlarınızla beraber bakınca güzelliktir. Önemli olan kötü bir olayı iyi bir şekilde görmek ve bakmaktır. Kalp güzellikleri ile yüzünüze yansıyan güzellikleriniz olsun. 
]]>
Çene Eklemi https://www.cene.gen.tr/cene-eklemi.html Tue, 23 Oct 2018 15:55:00 +0000 Çene eklemi, kulakların önünde yer alan, alt çene kemiğiyle şakak kemiğinin arasındaki, bu iki kemik arasında eklem diskini içeren, çift taraflı, farklı yönlere hareket eden bir eklemdir. Tıpta bu eklem temporomandibular eklem Çene eklemi, kulakların önünde yer alan, alt çene kemiğiyle şakak kemiğinin arasındaki, bu iki kemik arasında eklem diskini içeren, çift taraflı, farklı yönlere hareket eden bir eklemdir. Tıpta bu eklem temporomandibular eklem olarak tanımlanır. Çene ekleminde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Genellikle bunun sebepleri tam olarak belirlenemez. Çene eklemi sorunlarının yaşanmasının sebepleri arasında esnemede ağzın fazla açılması, diş tedavilerinde ağzın uzun bir süre açık kalması, çeneye binen yüzük fazla olması, sinirli olunduğu zaman, stresli olunan zamanlarda dişlerin fazla sıkılması gibi etkenler olabilir. Günlük yaşamdaki alışkanlıklar çene eklemi sorunları yaşanmasına neden olabilir ve bunun belirtileri hemen fark edilmeyebilir. Ayrıca çeneye alınan darbeden sonra, anormal çene hareketi sonucunda ağzın kilitlenmesi gibi bariz etkenlerde bunda rol oynayabilir. Bu etkenlerin dışında çene eklemi tümörleri, ağızdaki uygunsuz diş protezleri, çiğneme kaslarındaki istem dışı kasılmalarda çene eklemini etkileyebilir. Depresyon, üzüntü, stres, vücuttaki artrit gibi hastalıklarda çene ekleminde sorun yaşanmasına yol açabilir. Çene eklemi sorunları toplumda her 10 kişiden birisini etkilemektedir. Ancak hastaların çoğunluğu bunu hemen fark etmeyebilir.

Çene EklemiÇene ekleminin yapısı ve fonksiyonları

Çene eklemi kendine özel hareket kabiliyetine sahiptir. Bu yapısı nedeniyle kayma hareketi, ileri ve geri hareket, kısıtlı derecede dönme hareketi yapabilen vücudumuzdaki tek eklem olduğu söylenebilir. Hem bulunduğu yer itibarıyla, hem de yapısı gereği çevrede dişlerle, çiğneme kaslarıyla ve bazı dokularla etkileşimdedir. Bu nedenle çevre doku ve organlardaki sorunlarda çene eklemini etkileyebilir.

Çene eklemi rahatsızlıkları belirtileri nelerdir

Çene eklemi sorunları çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bunların sebepleri genellikle tespit edilemez. Vücudumuzdaki önemli eklemlerden biri olan çene eklemi sorunları kişilerin yaşam kalitesini bozar. Alt çenede yaşanan rahatsızlıklar özellikle konuşma ve çiğnemede sorun yaşanmasına neden olur. Çenenin en fazla açık olduğu pozisyonda, çene eklemi iki değişik hareketi yapar. Bunlar basit menteşe hareketi ile öne doğru kayma şeklinde yapılan rotasyon hareketidir. Çene eklemi ağızda normal pozisyon dışında sapmaya neden olursa, çiğneme kaslarında spazm oluşabilir. Çene eklemi fonksiyonlarında bozukluk olursa, hastaların hissettikleri arasında ağrı, çene ekleminden ses gelmesi ve çene ekleminin hareketlerinde kısıtlılık olması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çene ekleminden ses gelirse, buna eşlik eden ağrı, çenede açık ya da kapalı durumda kilitlenme, fonksiyon bozukluğu gibi belirtilerde değerlendirilir. Bu belirtiler bulunmuyorsa, çeneden ses gelme sorunu tedaviyi gerektirmez. Çünkü tedavide amaç sesin ortadan kaldırılması değil, hastanın yakınmalarının giderilmesidir. Çene cerrahisi tarafından ses sorunu giderilse de, yeniden ortaya çıkabilir.

Çene ekleminde herhangi bir rahatsızlık olursa, bu direkt ağız açıklığını etkileyebilir. Ani ve şiddetli ağrı, elem kıkırdağında öne kayma, yerine oturmama gibi sorunlar yaşanabilir. Eğer çene eklemi çıkarsa, bu durumda ağızda açık kalır. Çene eklemi bulunduğu konum sebebiyle çevredeki çiğneme kaslarındaki sorunlardan da etkilenmiş olabilir. Bu durumda da, ağız açıklığı etkilenebilir.

Çene eklemi rahatsızlıklarında hastalarda kulak ağrısı sorunu da yaşanabilir. Kulaklarla yakın komşuluğu bulunduğundan, çene eklemi rahatsızlıkları hastalar tarafından kulak rahatsızlıklarıyla karıştırılabilir.

Çene eklemi rahatsızlıkları tedavi edilir mi

Tedavide öncelikle temel yöntemler tercih edilir. Bunlar çene eklemindeki sorunları gidermediği takdirde, ileri aşamada gerekirse cerrahi tedavi uygulanır]]> Çene Kemiği Kanseri https://www.cene.gen.tr/cene-kemigi-kanseri.html Tue, 23 Oct 2018 21:46:08 +0000 Çene kemiği kanseri, Genelde diş kökenli yada ağız kanseri kökenli veya bunların hiçbiri olmaksızın da oluşabilen kanser çeşitlerindendir. Çenede oluşan kanserinde diğer organlarda olduğu gibi kötü huylu yada iyi huylu olu Çene kemiği kanseri, Genelde diş kökenli yada ağız kanseri kökenli veya bunların hiçbiri olmaksızın da oluşabilen kanser çeşitlerindendir. Çenede oluşan kanserinde diğer organlarda olduğu gibi kötü huylu yada iyi huylu olup olmadığı çok önemlidir. Hayati tehlike durumu bütün kanser çeşitleri için vardır. İyi huylu tümörlerin yer aldıkları dokularda, çene kemiğinde önemli ölçüde hasarlara yol açabilir. Kişide hem psikolojik hemde estetik ve kullanım fonksiyonu bozuklukları oluşabilir. İşte tamda bu sebepten çenede oluşan ve üç hafta içerisinde iyileşme olgusu göstermeyen kanser çeşitleri mutlaka hekime gösterilmelidir. Özellikle çene kanserinde de diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi kötü huylu bir kanser ise erken teşhis ve tanı hayat kurtarabilir.  Çene kanserinin oluşumu ağız kanserinin yüze yayılması ile oluşan bir kanser çeşididir.

Çene kanserinin nedenleri;
 • Ağız yolu ile alınan sigara, alkol tüketiminin fazla olması,
 • Ağız hijyenine gereken sıklıkta uygulanmaması,
 • Kronik rahatsızlıklar yapan protezler,
 • Aşırı diş çürümesi,
 • Vitamin eksikliği,
 • Güneş ışığı alma eksikliği,
 • Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların ağız yolu ile aktarımı gibi sebeplerden ötürü oluşacak kanserler çene yapısını da etkileyerek kısa sürede hem ağız hemde çene kemiklerinde kanserli hücreler oluşmasına neden olur. 
Çene kanseri de, çok tehlikeli bir kanser çeşididir. Yaşam boyu yüzümüzde izini bırakacak bir özelliği vardır. Tedavi edilse bile yüzde bu kanserin etkileri mutlaka kalır. 

Çene Kemiği KanseriÇene kanserinin tedavisi;

Çene ve ağız kanserlerinde genelde ameliyatlar sonucu olumlu sonuçlar alınır. Fakat burada kanserin hücresel yapısının iyi huylu olması yada kötü huylu kanser hücresinin çok erken tanı ve teşhisinin konması önemlidir. İyi huylu tümörler çenede kemik yapısını zedelenmişse ve bu kemik dokusu tamamen alınmak zorunda kalmış ise kemik yerine insan vücudundan alınan başka kemiklerle çene kemiği yeri doldurulur. Yada dış materyaller kullanılarak çene kemiği şekli verilerek yüze yerleştirilir. 

Ancak bu işlem kötü huylu kanserlerde çok ilerlemiş bir seviyede yapılırsa yüz estetiği dışında hasta birçok cerrahi işleme maruz kalır. Radyoterapi, kemoterapi gibi tedavilerin uygulanması gibi. Kanser tedavilerinde bakım işlemi için hasta hekim ilişkisi çok yakın olur. Cerrahi ameliyat sonrasında hastanın beslenmesinden tutunda ağız hijyen bakımına varıncaya kadar hekimiyle birlikte hareket etmelidir. 

Çene kanserleri genel olarak dişlerde oluşan kistlerle başlar ve kişi bu kistleri erken fark edipte ilgili branş hekimine gitmezse bu hastalık kontrolden çıkar ve iyileşme ve tedavi süreci değişkenlik gösterir. Dişin kök uçlarında bulunan kistlerin dişler çekilerek iyileştirilmesi için yeterli değildir. Diş kökünde bulunan kistin de tedavi edilerek büyümesinin durdurulması ve gerekli görüldüğü durumda bu kistin alınması gerekir.

Çene kanserinde günümüz tıbbında gelişmiş seçenekler arasında bacaklardan ve kalçadan alınan kemiklerle yeni çene yapılmasına rağmen gelişen tıp alanında vücudun başka bir yerinden kemik alınmadan titanyum implant dediğimiz teknik uygulanıyor. Bu teknik sayesinde çene yapısı belirlenen hasta titanyum elementinden hazırlanan yeni sağlam bir çeneye sahip oluyor. Ameliyat sonrasında bu yeni oluşum sayesinde hasta dış görüntüsünde bir bozulma olmadığını görünce psikolojik olarak normal hayata iştirakte zorlanmıyor. Yüze uygulanan bu yöntem hastaların diğer insanlardan uzaklaşmadan gündelik hayatlarına devam etmede çok etkili bir yöntem haline geldi. 
]]>
Çene Estetiği https://www.cene.gen.tr/cene-estetigi.html Tue, 23 Oct 2018 23:06:11 +0000 Çene Estetiği, kişilerin çene bölgelerinde çoğunlukla estetik bir duruşun mevcut olmaması ya da diş tedavisinin yapılması ile alakalı olarak farklı sebeplerden dolayı çene estetiği uygulanmaktadır. Özellikle çene bozuklukla Çene Estetiği, kişilerin çene bölgelerinde çoğunlukla estetik bir duruşun mevcut olmaması ya da diş tedavisinin yapılması ile alakalı olarak farklı sebeplerden dolayı çene estetiği uygulanmaktadır. Özellikle çene bozuklukları göz ile kolaylıkla görülemez, hatta yüz bölgesinde yaşanan problemler genellikle başka bölgelerde arandığından dolayı çene estetiği uygulaması oldukça azdır. Fakat son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde kişide meydana gelen çene bozukluklarının tespitinin yapılması halinde çene estetiği operasyonu gelişmeye başlamıştır.

Çene Estetiği Neden Uygulanır, genellikle çene bölgesinde meydana gelen ve göz ile görülmeyen bozukluklarda ve çenenin komşusu olan dudak, diş, ve dil alanında ortaya çıkan problemler nedeni ile kişiye çene estetiği uygulanabilmektedir. Çene estetiği yaptırmanın diğer nedenleri arasında kişinin çenesinde çıkıklık olması, çene yapısının küçük olması, çenede meydana gelen deformeler ve çene asimetrisinde ortaya çıkan şekil bozukluklarında çene estetiğine başvurulmaktadır. Ayrıca bunların dışında kişinin alt çene yapısının az gelişmesine bağlı olan durumlarda, üst çene yapısının yeterince gelişmediği durumlarda, yaşanan kazalarda veya tümörlere bağlı olarak çenede meydana gelen hasarlarda çene estetiği uygulanmaktadır. Bazı kişilerin doğuştan alt ve üst çene arası oldukça açık olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için hastaya çene estetiği tedavisi uygulanabilir. Çene estetiği ameliyatı kişilerin çene yapısında ortaya çıkan sorunların düzeltilmesi için değil, çoğunlukla çene yapısının büyüklük ve küçüklüğünü tam anlamı ile ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Ayrıca çenenin yapısında meydana gelen deformeler ya da yapısal olan bozukluklar söz konusuysa, bu duruma " ortognatik cerrahi " müdahale etmektedir. 

Çene EstetiğiÇene Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanır, çene estetiği yapılacak hastanın mutlaka bu ameliyat için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü çene estetiğinin uygulanabilmesi için hastanın çene yapısında belirgin bir şekilde bozukluğun olması ya da hastanın bu durumdan son derece rahatsız olması ilk şarttır. Daha sonra hastaya bir kaç test uygulanır ve çene yapısının yüzüne oranla büyük veya küçük olduğuna bakılmalıdır. Eğer bu testler sonucunda hastanın çenesi dışarıda kalıyor ise, çene çıkıklığı söz konusudur. Bunun için çene törpüleme uygulanabilir. Ancak çene yapısı çizgiden geride kalmış ise, bu durumda çene ucu estetiği hastaya kolaylıkla uygulanabilir. 
]]>
Çene Kası Ağrısı https://www.cene.gen.tr/cene-kasi-agrisi.html Wed, 24 Oct 2018 05:34:36 +0000 Çene Kası Ağrısı, çene ekleminin boyunda omurgaya ve ağızda dişlere yakın olması nedeni ile bu bölgedeki rahatsızlıklar çene kasını kolayca etkileyerek şikayetlere neden olabilir. Normal bir insan gün içinde çene kasların Çene Kası Ağrısı, çene ekleminin boyunda omurgaya ve ağızda dişlere yakın olması nedeni ile bu bölgedeki rahatsızlıklar çene kasını kolayca etkileyerek şikayetlere neden olabilir. Normal bir insan gün içinde çene kaslarını çiğneme yutma soluk alıp verme veya konuşma esnasında iki bin defa kullanılır.  Çene kaslarının hareketi alt çene hareketleri, boyun ve çenenin ortak hareketleri ile oluşur. Bu hareketlerin bozulması çene kaslarında problem olduğunun işaretidir ve çok şiddetli ağrılar oluşur. 

Çene Kası Ağrısında en önemli teşhis yolu muayenedir. Bu ağrının teşhisini tek bir doktor bulamayabilir. Fizik tedavi doktoru, diş hekimi, plastik cerrahi ve psikolojik değerlendirme gerekebilir. MRI ve röntgen ile incelemeler yapılır.  Bu incelemeler sonucunda doktorlarınız çene kasında problemin olduğunu söylerler. 

Çene Kası Ağrısı Nedenleri:
 • Sürekli dişleri sıkmak
 • Bruksizm yani dişleri gıcırdatma
 • Duruş bozuklukları (Özellikle başın öne doğru çok eğik durması)
 • Çenenin kapanış bozuklukları
 • Dişlerdeki rahatsızlık
 • Tek taraflı yeme yani çiğneme alışkanlığı
 • Psikolojik sorunlar
 • Sert ve büyük lokmalar ile ısırmak 
 • Çok fazla sakız çiğnemek 
 • Devamlı ağızdan nefes almak
 • Uzun süre telefon ile konuşmak
 • Keman çalmak
Çene Kası AğrısıÇene Kası Ağrılarında çeşitli tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerden biri evde tedavidir. Bu tedavide evde yumuşak yiyecekler yemelisiniz. Esnerken dikkat etmelisiniz. Uzun süre sakız çiğnemeyi bırakmalısınız. Dişlerinizi sıkmamaya ve gıcırdatmamaya özen göstermelisiniz. Eğer bu problemler psikolojik ise psikoloğa gitmelisiniz. Ağrınız şiddetlendiğinde ağrıyan bölgeye sıcak havlu koyabilirsiniz. Eğer bu tedavi şekilleri ağrılarınızı geçirmiyor ise doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.
]]>
Çene Küçültme https://www.cene.gen.tr/cene-kucultme.html Wed, 24 Oct 2018 15:17:34 +0000 Çene küçültme, Çene bölgesinde uygulanan bir çok ameliyat bulunmaktadır. Günümüzde bu ameliyatların en yaygın olanı çene küçültme ameliyatıdır. Yani çene estetiği. Çene küçültme ameliyatı genelde çene yapısından Çene küçültme, Çene bölgesinde uygulanan bir çok ameliyat bulunmaktadır. Günümüzde bu ameliyatların en yaygın olanı çene küçültme ameliyatıdır. Yani çene estetiği. Çene küçültme ameliyatı genelde çene yapısından hoşlanmayan bayanların tercih ettiği bir ameliyattır. Hepimizin bildiği gibi bayanlar için estetik ve çekici bir görünüm çok önemlidir. Fakat çene ameliyatı hemen yapılabilinecek bir ameliyat değildir. Çenenin ve dişin yapısı incelenip uygun ise ameliyat ile çene küçültülür. Çene küçültme işlemi genelde estetik olarak kendisine rahatsız hisseden insanların tercihidir. Çene küçültme işleminde yapılacak işleme göre lokal veya genel anestezi kullanılmaktadır. 

Çene küçültme ameliyatı; Çene küçültme operasyonu ağız içerisinde küçük bir kesi atarak yer açılıp çene törpülenerek yapılan bir işlemdir. Genelde bu şekilde yapılır. Eğer bir kaza sonucu çenede herhangi bir hasar var ise ve bununla birlikte çene küçültme ameliyatı yapılacak ise platin kullanarak da yapılabilir. Ayrıca çene küçültme işlemi sadece törpülenerek yapılacak ise lokal anestezi kullanılmaktadır. Yok eğer platin takma gibi işlemler uygulanacak ise genel anestezi kullanılmaktadır. Çene küçültme ameliyatı sırasında eğer kişinin çene yapısında herhangi başka bir sorun var ise bu ameliyat esnasında giderilebilinir. Ayrıca bu gibi bu ve bunun gibi ameliyatlar tam teşkilatlı bir hastanede uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Özellikle ameliyat esnasında kullanılan aletlerin kesinlikle iyi dezenfekte edilmelidir. Çene cerrahi işlemlerinde eğer sadece bir çene ye işlem yapılacak ise yaklaşık 1,5 saat sürebilir. Her iki çeneye de işlem yapılacak ise yaklaşık 3 saat sürebilir.

Çene KüçültmeÇene küçültme işleminin ardından nelere dikkat etmek gerekir Birincisi çene ameliyatlarından sonra beslenme ve ağız içi temizliği çok önemlidir. Kesinlikle ağız içerisindeki kesi iltihap kaptırmamak gerekir. Özellikle ilk iki hafta kesinlikle katı yiyeceklerden uzak durulması gerekir çiğneyerek öğütme gerektiği için çeneye zarar verebilir. Ayrıca ilk iki gün pipet ile sıvı besinler tüketilmeli. İki günden sonra yine sıvı fakat kaşık kullanılabilir. Çenede ağrı var ise küçük kaşıklarla azar azar tüketmekte yarar vardır. Diş fırçalamak veya ağza gargara yapmak gibi kişisel bakım eylemleri doktor tavsiyesine uyarak yapılmalıdır. Ayrıca Çene ameliyatının ardından konuşmada herhangi bir problem olmayacaktır sadece bir kaç gün konuşurken hafif ağrılar hissedilebilinir. Çene küçültme ameliyatı geçiren bir kişi tam anlamıyla sağlığına kavuşması ve istediği görünümü elde etmesi yaklaşık 1 ayı bulabilir. Bu nedenle biraz sabır gerekir ve kesinlikle doktor tavsiyelerine uymakta yarar vardır.
]]>
Çene Düşmesi https://www.cene.gen.tr/cene-dusmesi.html Wed, 24 Oct 2018 23:46:34 +0000 Çene düşmesi, herhangi bir sebepten dolayı alt çeneyi kafa tasına bağlayan kısmın belli bir noktasından çıkmasına denilir. İnsan vücudunda en işlevli yer olarak bilinen çene hem alt çene hemde üst çene olmak üzere iki Çene düşmesi, herhangi bir sebepten dolayı alt çeneyi kafa tasına bağlayan kısmın belli bir noktasından çıkmasına denilir. İnsan vücudunda en işlevli yer olarak bilinen çene hem alt çene hemde üst çene olmak üzere iki tanedir. Alt ve üst çeneyi bir birine bağlayan ve yapacağı hareketlerde rahat bir şekilde oynamasını ve hareket etmesini sağlayan bazı kısımlar mevcuttur. Bu sayede çene ekleme her gün yapılacak olan yeme, içme, ısırma, konuşma, esneme ve daha birçok işlevli hareketlerde önemli bir rol oynar. Çene ekleminin hareket etmesinde dişler, sinirler ve bazı kasların işlev görürler ve ağzın açılıp kapanmasında etkili bir rol oynarlar. Ancak her hangi bir sebepten dolayı bir aksama meydana gelir ve çene kaslarını birbirine bağlayan organlardan biri işlevsiz kalır ve çene düşer bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Çene düşmesi ile çene, baş ve boyunda şiddetli bir ağrı, konuşma, yeme ve içmede zorluk çekme ve buna benzer daha birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tür durumların ortaya çıkması ile bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu tür belirtileri beraber inceleyelim;

Çene DüşmesiÇene düşmesinin belirtileri;
 • Ağız açılır iken alt çene sağ tarafa yada sol tarafa doğru kayabilir ve yamuk bir halde kalabilir,
 • Çene hareket eder iken birden alt çene tarafından bir ses gelebilir,
 • Ağız açık bir şekilde yada yan tarafa doğru kilitli bir şekilde kalabilir,
 • Ani bir şekilde kulak, boyun bölgesi ve baş bölgesinde şiddetli bir ağrı meydana gelebilir,
 • Alt çene hareketlerinde koordinasyon bozukluğu meydana gelebilir
 • Çene eklem yerlerini hareket ettirmede zorluk çekilebilir ve hareket edilirken şiddetli bir ağrı oluşabilir,
Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler kendini gösterme başladıysa kişide çene düşmesi meydana gelmiş olabilir. Çene düşmesinin meydana gelmesi ani bir şekilde olabilir ve her hangi bir harekette yada işlevde bulunur iken meydana gelebilir. Çene düşmesinin meydana gelmesinde birçok sebep etkili olabilir. Mesela yemek yerken, konuşurken, sakız çiğnerken, şarkı söylerken yada bağırırken çene kaslarının ani ve dengesiz bir hareket sonucunda çenenin düşmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra belli bir travma sonucunda yada ağzın çok fazla açılmasından dolayıda meydana gelmiş olabilir. Yada herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kullanılmış olan ilaçların eklem yerlerine bir yan etki yaparak çene düşmesine sebebiyet vermesi olabilir. Tüm bu sebeplerin yanı sıra farklı bir sebep olarak da fazla stres ve sinirlilik gibi durumlar da çene düşmesinde oldukça etkili olabilirler. Çene düşmesi meydana geldiği zaman hasta olan kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi olmalıdır. Bu çene düşmesi rahatsızlığı kendini bazı aralıklar ile gösterebilir ve bu tür durumların yaşanmaması için bazı önlemler alınmalıdır. Çene düşmesi için dikkat edilmesi gereken durumları beraber inceleyelim;

Çene düşmesini önlemek için alınması gereken önlemler;
 • Ağzın çok fazla açılmasını gerektirecek durum ve davranışlardan uzak durulmalıdır,
 • Çene hareketlerinde bulunur iken ani ve sert hareketler yapmaktan uzak durulmalıdır,
 • Ön dişler ile büyük lokmalar ısırılmaktan kaçınılmalı ve arka dişler ile yemek yemeye özen gösterilmelidir,
 • Fındık yada ceviz gibi sert cisimleri yemekten ve diş ile kırılmasından kaçınılmalıdır,
 • Ağrı olan eklem bölgesi zorlanmamalı ve ağrı olan bölgede yemek yemeden kaçınılmalıdır,
 • Direnç gerektirecek sert cisimleri yemeden uzak durulmalı ve çene hareketlerini zorlamamalı,
 • Çeneyi devamlı açık tutmaktan uzak tutulmalı ve bağırmak yada çeneyi zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.
]]> Çene Kemiği Ağrısı https://www.cene.gen.tr/cene-kemigi-agrisi.html Thu, 25 Oct 2018 10:53:15 +0000 Çene kemiği ağrısı, genellikle çene eklemi rahatsızlıkları sonucunda ortaya çıkan bir belirtidir. Vücudumuzda bulunan eklemler arasında oldukça karmaşık yapısıyla çene eklemi mükemmel görevler üstlenmiştir. Çene besinle Çene kemiği ağrısı, genellikle çene eklemi rahatsızlıkları sonucunda ortaya çıkan bir belirtidir. Vücudumuzda bulunan eklemler arasında oldukça karmaşık yapısıyla çene eklemi mükemmel görevler üstlenmiştir. Çene besinlerin çiğnenmesinde, konuşmanın anlaşılmasında, orta kulak basıncının düşürülmesinde önemli vazifeleri olan bir bölgedir. Anatomik yapısıyla çene mandibula denilen alt çene ve temporal kemik yani şakak kemiğinin arasındaki hareketli birleşmeyi sağlar. Çevresi yüz ve kafatasındaki yapışık çiğneme kaslarıyla, çeşitli lifler ve menüsküs ile kuşatılmıştır. Çene iki kemik arasında bulunmasına rağmen bağımsız şekilde sağ ve solda iki farklı eklem halinde hareket eder. Çenenin dört eklem yüzeyi bulunur. Buralarda hareketleri kolaylaştıran ve kıkırdakları aşınmadan koruyan eklem sıvısı vardır. Çene kemiği bir yandan makara gibi hareket eder, bir yandan da sağ ve sola kayma hareketini yapabilir. Bu derece hareketli bir yapıya sahip olan çene kemiği çeşitli sebeplerden dolayı rahatsızlanabilir ve çene kemiği ağrısı şeklinde yansımaları olabilir.

Çene Kemiği AğrısıÇene kemiği ağrısı neden olur

Çene eklemi bu kadar önemli görevleri üstlenmekte ve çoğu zaman 24 sat boyunca çalışmaktadır. Uyku durumunda bile görevlerini yerine getirmeye devam eder. Yapısı yutkunma sırasında gelen kuvvetleri karşılayabilecek özelliktedir. Fakat çene kemiğine yerleşen dişler sayesinde, çene kemiği erimekten yani osteoporoz gibi rahatsızlıklardan korunur. Özellikle dişleri dökülen kişilerde uzun süre çene kemiği dişsiz kalırsa, kemik erimeleri olabilir. Bu sorun çene kemiği ağrısına neden olabilir. Buna halk arasında kireçlenme denir. Bu yüzden ağızdaki diş eksikleri mutlaka tedavi edilmelidir.

Çene ekleminde alt çeneye bağlı olan çıkıntısı alt çenenin büyüme merkezidir. Bu bölge yüzde altın oranın yakalanmasında oldukça önemlidir. Büyüme sürecinde çene kemiği travmaya, kuvvete maruz kalırsa, hem ciddi şekil bozukluğu, hem de çene kemiği ağrısı sorunu yaşanabilir.

Çene kemiğinde ortaya çıkan bozukluklar, kemikle birlikte çiğneme kaslarını da içine alan anatomik yapılardaki düzensizliklerden kaynaklanabilir. Bu rahatsızlıklar kulak önünde bulunan çiğneme kaslarında, çene kemiğinde ağrıya, hareketlerde kısıtlanmaya, çene kemiğinde sese neden olabilir. Çenede hareket kısıtlılığı ve çene kemiğinde ağrı müdahale edilmesi gereken önemli yakınmalardır. Çene kemiği ağrısı kişiden kişiye değişen şiddette olur. Fakat baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrıların buradaki sinir liflerinin fazla olması nedeniyle, başka alanlarda hissedilmesi oldukça yaygındır. Bu nedenle özellikle baş ve boyun ile kulak ağrısı çeken kişilerin sorunu çene ekleminde olabilir.

Çene kemiğinde kuvvetler dengeli olarak iletilemez ise, çene kemiği ağrısı olabilir. Bunda en fazla diş sayısı, dişlerin pozisyonu etkili olur. Bu nedenle alt ve üst çene kemiğinde bulunan dişler uyum içinde kapanmalıdır. Dişlerle tek taraflı çiğneme yapılmaması, protez ve dolguların doğru yapılması gerekir. Diş sorunlarının çene kemiğini etkilememesi için mutlaka önlem alınmalıdır.

Çene kemiği ağrısı diş gıcırdatma nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bruksizm denilen bu sorun özellikle stresli kişileri etkiler. Hem çene kemiğinde, hem de kaslarda ağrıya neden olur. Bu ağrıya eşlik eden diş aşınması, yüz genişlemesi, yüz uzunluğunun azalması gibi sorunlarda olabilir.
]]>
Çenede Çıkan Sivilceler https://www.cene.gen.tr/cenede-cikan-sivilceler.html Thu, 25 Oct 2018 23:13:02 +0000 Çenede çıkan sivilceler; Sivilceler hemen hemen ergenliğe giren ger gencin korkulu rüyasıdır. Bir çok kişinin çeşitli bölgelerinde sivilceler görülmektedir. Örneğin kişinin sırtında, büzün de veya çenesinde sivilceler gö Çenede çıkan sivilceler; Sivilceler hemen hemen ergenliğe giren ger gencin korkulu rüyasıdır. Bir çok kişinin çeşitli bölgelerinde sivilceler görülmektedir. Örneğin kişinin sırtında, büzün de veya çenesinde sivilceler görülebilir. Sivilce kişiyi görünüm olarak oldukça rahatsız eden bir durumdur. Sivilceler aslında yağ kanalı hastalığıdır. Vücudumuzun bir çok noktasında yağ kanalları bulunmaktadır bunların başında da yüzümüz gelmektedir. Bu yağ kanalları tıkanıp üzerine mikropların eklenmesi sonucunda sivilceler meydana gelmektedir. Kişide herhangi bir cilt hastalığı olmayan kişiler de yiyeceklerin veya çeşitli ilaçların yan etkisi olarak sivilce görülebilir. Özellikle ergenlik döneminde gençlerin yüz ve çene etraflarında sivilceler sıklıkla görülebilir.  

Çenede Çıkan sivilceler tedavi edilebilir mi 

Sivilce cilt hastalıkları arasında en iyi kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Sivilce tedavi yaptırırken sivilcenin tekrarlayabileceğini ve tedaviye geç yanıt alınabileceğini bilerek hareket etmek gerekir. Sivilce tedavisine gördüğünüz an başlamakta fayda vardır özellikle çenedeki sivilceleri ne kadar erken tedavi ettirilirse o kadar çabuk o görüntüden kurtulunmuş olunur hemde iz kalması önlemiş oluruz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus sivilce hastalığı sahibi olduğunu kabul edip bu yönde tedaviye başlamaktır. Erken tedavi çenenizde iz kalmasının önüne geçmeniz için önemli bir noktadır. Yüz ve çene bölgesindeki sivilceler erken tedavi edilmez iltihap kapması sonucu hayatı tehlikelere yol açabilir. 

Çenede Çıkan SivilcelerÇenede çıkan sivilceler nasıl tedavi edilir; Sivilce tedavisinde üç çeşit yöntem kullanılmaktadır. Sürme ilaçlar, ağızdan alınan ilaçlar ve fiziksel yöntemler yani lazer ve ışık tedavileri gibi. Sürme ilaçlar olarak A vitaminleri kremler ve antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların etkisi görülmeyen durumlar da ağızdan kullanılan ilaçlar denenmektedir. Bunlar antibiyotikler, hormon ilaçları ve A vitamini ilaçları kullanılmaktadır. Hormon ilaçları sadece kadınlara verilen ilaçlardır erkekler kullanmamalıdır. Antibiyotikler genel olarak bir ay kullanılmaktadır. Bunların herhangi bir olumlu etkisi olmadığı durumlarda veya kişinin ağızdan alınacak ilaçlara karşı herhangi bir alerjisi var ise bu durumlarda lazer veya ışın tedavi yöntemi kullanılarak çenede ve vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan sivilceler tedavi edilebilir. 

Çenede çıkan sivilceler tedavi dışında yöntemlerle geçer mi 

Sivilce yağ kanallarını tutan ve o bölgelerde tıkanma yapan bir rahatsızlıktır ve derinlerde nüfus eden bir hastalık dır. Bu nedenle kesinlikle ilaç tedavisi uygulanmalıdır.  Ayrıca çeşitli cilt losyonları veya temizleme tonikleri faydaları bulunmaktadır. Fakat tam anlamıyla bir iyileşme görülmesi mümkün değildir. Beslenmeye dikkat ederek sivilce çıkmasını aza indirebilirsiniz. Yağlı yiyeceklerden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır. Yağlı yiyecekler, ay çekirdeği, beyaz un gibi besinler sivilcenin çoğalmasına neden olmaktadır bunun önüne geçmek bunları hayatınızdan tamamen çıkaramasanız da aza indirebilirsiniz. 
]]>
Çene Kırığı https://www.cene.gen.tr/cene-kirigi.html Fri, 26 Oct 2018 11:16:34 +0000 Çene Kırığı, özellikle trafik kazaları ve çeşitli il kazaları sonucunda çene bölgesine alınan ağır darbeler sonucunda olmaktadır. Çene de meydana gelen kırık çenenin kafatası ile arasında bulunan bağlantı noktasında t Çene Kırığı, özellikle trafik kazaları ve çeşitli il kazaları sonucunda çene bölgesine alınan ağır darbeler sonucunda olmaktadır. Çene de meydana gelen kırık çenenin kafatası ile arasında bulunan bağlantı noktasında travmalar sonucu meydana gelen yaralanma olarak bilinir. Bu çene kemiğine tıp dilinde temporomandibular eklem olarak bilinir. Çene eklemi olan temporomandibular eklemler kırılır, çatlar ve hatta kafa tasından ayrılarak çıkması da görülmektedir. Çene kırıklarında kişiler de bir takım sorunlar baş gösterir bunlar kişinin solunumu ve yeme gibi olaylarını zora sokmaktadır. Bu gibi durumlarda tek yapılacak olan cerrahi operasyondur. Çene kırılmalarının birinci nedeni yüz kısmına alınan ağır darbelerdir. Çene kırıklarının başlıca sebepleri spor yaralanmaları, yüz bölgesine alınan darbeler, trafik kazaları sonucu, yüz üzerine düşme ve iş yeri ve endüstriyel iş kazalarıdır. Çene kırıklarında iyileşme süreci uzun olması sebebi ile çok sabır gerektiren bir durumdur. Çene kırıklarının iyileşme süreci en az 6 hafta sürmektedir. Çene kırıkları sonrasında hasta katı yiyeceklerden mutlaka uzak durmalı ve özellikle çene bölgesini yormayacak sulu gıdalar tercih edilmelidir.

Çene KırığıÇene Kırığı Belirtileri
Çene kırıklarının belirtileri olarak çene bölgesinde şişlik, şiddetli ağrı ve kanama gibi görülen durumlar en yaygın çene kırığı belirtileridir. Çene kırılmasında yüz bölgesi genelinde ani ve hızlı şişmeler ve dayanılmaz ağrılar görülür. Çok nadirde olsa çenesi kırılan kişilerde ağız bölgesinden kan gelmesi ve bu durumda hastanın nefes almasında zorlanma gibi durumlarda belirtiler arasında olarak gözlemlenir. Çene kırılmasının çok ileri derecede olması durumunda ise çenenin hareket etmesi imkansızlaşır. Çene kırıklarının da dişlerde, yüz bölgesinde uyuşma ve morarmalar görülmektedir. Yüz bölgesinde çene kırılması sonucu yumrular meydana gelebilmektedir. Çene kemiği kırılması sonucu yüz bölgesine birçok yerde anormal bir değişiklik durumu da görülebilir.

Çene Kırığı Tanısı
Çene kırıklarında tanı hiç de zor bir durum değildir. Yüz bölgesi ve çene bölgesinde çok anormal bir dış görünüş söz konusu olacağından tanı kolay belirlenmektedir. Doktor tarafından yapılacak çok ufak bir muayene sonrasında ve alınacak olan bir röntgen filmi durumunda hemen çene kırığı tanısı konulur. 

Çene Kırığı Tedavisi

Çene kırıklarında mağdur acilen bir hastane ortamına alınmalı ve doktor tarafından hemen tedavi uygulanmalı ve cerrahi operasyona başlanmalıdır. Bu gibi çene kırıkları durumunda hasta hastaneye getirilene kadar yapılacak en doğru olay hastanın kırık çenesinin sabitlenmesi ve çene hareketlerinin kısıtlanması yapılacak en doğru yöntemdir. Çenede oluşacak kırıklar farklılıklarına göre tedavi edilir çenede eğer katışıksız kırık bulunuyorsa kırık hemen sabitlenerek iyileşmeye bırakılır. Yanı yaralanma derecesine göre operasyon gerçekleştirilir. 

Çene kırıklarında yapılan ameliyatlar sonucunda iyileşme alayı çok yüksek düzeyde sorunsuz iyileşmektedir. Başarılı gecen çene kırıkları ameliyatları sonrasında hasta iyileşme sürecinde çene bölgesinde telli veya sargılı kapatma yöntemleri uygulanarak daha çabuk ve kısa sürede iyileşmesi sağlanır. Bu sargılar çene hareketleri en aza indirmek ve aşırı oynamaması için sargıya alınırken sargı çene altından alınarak komple baş bölgesinden sarılarak uygulanır. Çene kırığı ameliyat sonrasında hastaya ağrı ve yüzde oluşan şişlikler için ilaç tedavisi uygulanır. Bu durumda hastaya advil, morfin (ibuprofen) ve aleve (naproksen) gibi antiinflamatuar ilaçlar verilmektedir. Çene kırıklarında çok şiddetli olan durumlarında yapılan ameliyat sonrası çene mutlaka telle bağlanmalıdır. Çene kırıklığı yaşayan ve ameliyat olan kişiler çenelerine takılan tel için yanında mutlak suretle tel kesici alet bulundurması çok önemlidir. Çünkü eğer herhangi bir surun karşısında hastanın kusma ihtiyacı olduğ]]> Çene Protezi Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/cene-protezi-ameliyati.html Sat, 27 Oct 2018 03:32:49 +0000 Çene protezi ameliyatı, çene için kullanılan protezlerin amacı yapı olarak küçük olan çeneyi büyütmektir. Çene kemiğinin yetersiz ya da küçük olduğunu düşünen kişiler çene protezi ameliyatından yararlanabi Çene protezi ameliyatı, çene için kullanılan protezlerin amacı yapı olarak küçük olan çeneyi büyütmektir. Çene kemiğinin yetersiz ya da küçük olduğunu düşünen kişiler çene protezi ameliyatından yararlanabilir. Fakat protez ameliyatının uzman cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Aksi halde yüz hatları doğallıktan uzaklaşarak sonuç başarısız olabilir.

Çene protez ameliyatı kimler için uygundur

Çene protez ameliyatı yüzde görselliği düzeltmek ve çene yapısını kuvvetlendirmek için yapılır. Çene protez ameliyatı için kişinin diş ve çene gelişimini tamamlamış olması gerekir. Çene kemiği üzerine yerleştirilen protezler sayesinde çene istenilen ölçülerde büyültülebilir. Diğer protez ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat olan kişinin sağlık durumunda bir problem olmaması ve bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekir.

Çene protezi ameliyatında uygulanan yöntemler nelerdir

Çene protez ameliyatı için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Protezler farklı boyut, çeşit ve farklı malzemelerden üretilebilir. Protez bölgeye yerleştirilirken alt çene kemiği üzerinden ciltten ya da ağız içinde kesi açılarak gerçekleştirilir. Protezin yerleştirileceği yerden yeterli büyüklükte cep oluşturulur ve açılan kesi dikilerek kapatılır. Protez ameliyatıyla birlikte başka bir işlem yapılmayacaksa ameliyat yaklaşık 30-45 dakikada tamamlanır. Ameliyat sonrası oluşacak şişmeler için protezleri sabit tutmak amacıyla özel bantlar kullanılır.

Çene protezi ameliyatı hasta ve doktorun tercihine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Kullanılan protezin büyüklüğüne bağlı olarak gerginlik hissi yaşanabilir. Ameliyat sonrası yaşanacak ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir ve bu ağrılar birkaç gün devam eder.

Çene protezi ameliyatı avantajları

Çene protezi ameliyatları geçici dolgulara nazaran çenede daha güçlü ve kalıcı bir görünüm oluşturur. Çene protezi ameliyatı burun estetiği ameliyatlarıyla birlikte rahatlıkla uygulanabilir. Çene yapısına göre kullanılabilecek oldukça fazla seçenekte protez bulunmaktadır.

Çene protezi ameliyatında bilinmesi gerekenler

Bazı hastalar için çene protezi ameliyatından başka farklı ameliyat seçenekleri daha uygun olabilir. Aşırı zayıf ve fonksiyonu normal olmayan bir çeneye sahip hastalarda çene kemiğinin ilerletilmesi daha başarılı olabilir. Bu cerrahiler daha zor olsa da sonuç çene protezi ameliyatından daha başarılı olabilir.

Çene Protezi AmeliyatıÇene protezi ameliyatı komplikasyonları nelerdir

Çene protezi ameliyatlarında çenede kalıcı ya da geçici his kaybı yaşanabilir. Ameliyat sonrasında iyileşme döneminde ya da erken dönemde protez kayması yaşanabilir. Hastada enfeksiyon geliştiğinde protezin çıkarılması gerekir.

Çene protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Çene protezi ameliyatında iyileşme süresi ameliyat için kullanılan yönteme bağlı olarak farklılık gösterir. Sadece çene protezi ameliyatı uygulanmışsa hasta ameliyat günü hastanede tutularak ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra alt dudak ve çene uyuşuk olabilir. Uyuşukluk ameliyattan bir gün sonra ortadan kalkabilir. Çenede hafif şişlik ve acı olabilir. Ameliyat sonrası enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır ve ağır aktivitelerden uzak durmak gerekir. Ameliyattan sonra şişlik geçene kadar protezin yerini koruyabilmek için sargı ya da bantlar kullanılır. Ameliyat sırasında uygulanan kesi ağız içinden gerçekleşmişse birkaç gün katı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Çene protezi ameliyatı sonrasında yara izleri

Çene protezi ameliyatında kesi ağız içinden yapılmışsa dışarıdan fark edilecek izler olmaz. Kesi çene altından yapılmışsa kolaylıkla görülmeyecek bir yerde ufak bir kesi izi olur. Bu iz estetik anlamda kaygı oluşturmayacak kadar belir]]> Çene Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/cene-ameliyati.html Sat, 27 Oct 2018 13:52:24 +0000 Çene Ameliyatı, Çene; Omurgalılarda ağzın çevresinde yer alan ve yiyecekleri çiğnemeye yarayan kemik donatımının adıdır. Bu donatı iki parçadan oluşmaktadır. Üst çene ve alt çene olarak. Üst çene kaf

Çene Ameliyatı, Çene; Omurgalılarda ağzın çevresinde yer alan ve yiyecekleri çiğnemeye yarayan kemik donatımının adıdır. Bu donatı iki parçadan oluşmaktadır. Üst çene ve alt çene olarak. Üst çene kafatasına bağlıdır, alt çene kulağın hemen önündeki çene eklemi aracılığıyla ile kafatası na tutunmuştur. Çene eklemi vücutta çift taraflı çalışan tek eklem özelliğine sahiptir.

Muayene ve Hazırlık; Herhangi bir şikayet nedeniyle çene cerrahisine gelen bireylerde önce ayrıntılı ağız içi ve yüz muayenesi yapılır, çene ekleminin hareketleri sırasındaki dinamik sorunlar incelenir. Yüzün farklı bölgelerinin hacim ve boyutlarının sağ ve sol taraf arasında oransal değerlendirmesi ile asimetriler tespit edilir. Yumuşak doku farklılıklar araştırılır. Özellikle dudak boyutları, gülme sırasındaki dinamik pozisyonlar göz ardı edilmemeli.

Teknikler; Çene ameliyatları aynı zamanda yüz kemiklerinde oluşan veya genetik nedenlerle düzeltme onarma işlemlerinde de uygulanmaktadır. Çene ameliyatları ağız içinden yapıldığı için estetik açıdan bir ameliyat izi oluşturmaz. Bu da çene ameliyatlarının artısı olarak görülmektedir. Çene ağrıları, uyuşması, dişlerin bozukluğu ve bunun yanında asimetrisi dağılmış ağızlar da çeneye baskı yapabilir. Bu yüzden genelde çene cerrahisi ameliyatları bir ortodontist desteği ile daha sağlıklı sonuçlar alınması yönünde faydalı olacaktır.

Çene ameliyatları cerrahisinde klasik olan ve sık uygulanan üç tür ameliyat tekniği var. Bunlar,
 • Çene ucu bozukluklarında uygulanan genioplast ameliyatı
 • Üst çene bozukluklarında uygulana Lefort I ameliyatı
 • Alt çene bozukluklarında uygulanan sagittal split ameliyatıdır
Çene Ucu Cerrahisi; Alt çenede kemikle dudak arasından yapılan 3-4 santimlik bir kesi ile ameliyat yapılır. Alt çene ucu kemiği, yapısal bozukluğa göre diş kökleri korunacak biçimde kesilir. Bu sırada kaslardan gelen damarlarla beslenen ve hareketli hale geçen ucu kemik segmenti, gereksinime göre ileri- geriye alınabilir, gömme-sarkıtma veya rotasyon yapılabilir. Kemik tekrar mini plak ve vidalarla tespit edilir. Ağız içerisindeki kesi eriyen iplerle dikilir ve bunun sonucu izler görünmez kesi yeri belirsiz olur.

Çene AmeliyatıLefort I Ameliyatı; Ağız içerisinde üst dudakla, üst çene kemiği arasında yapılan bir kesi ile çene ameliyatı yapılır. Üst çene iskeletsel bozukluklarında, üst çene kemiği burun tabanından, diş köklerinin üstünden kesilerek dişli kemik bölümü serbestleştirilir. Bu esnada üst çene kemiği yumuşak damak tarafından tutulmakta ve ondan gelen damarlar tarafından  beslenmektedir. Üç boyutlu olarak hareketli hale gelen üst çene dişli kemik segmenti, daha önceden hazırlanmış ara ısırım plağı yerine yerleştirilerek planlanan yere getirilir. Üst çenenin kalan kısmına, yeni pozisyonda mini plaklar ve vidalar aracılığı ile tespit edilir. Üst çene kemiği gereksinime göre ileriye, geriye almanın yanında sarkıtma, gömülme, rotasyon gibi bütün işlemler yapılabilir. Ağız içerisinde kesi eriyen bir iplikle dikilerek hiç iz kalmadan iyileşir.

Sagital Split Ameliyatı; Alt çenenin iskeletsel bozukluklarında ihtiyaca göre, alt çeneyi ileriye ya da geriye almak için yapılır. Ağız içerisinde, her iki tarafta dişlerin arkasında alt çene kemiği üzerinde yapılan 3-4 santimlik kesi ile çene ameliyatı yapılır. Kesi eriyen bir iplikle dikilerek hiç iz kalmadan iyileşir.
.

Ameliyat Sonrası; Bu ameliyatlar hepsi genel anestezi altında yapılmaktadır, her bir ameliyat tekniği ortalama 1-2 saat sürmektedir. Hastanede 1-2 gün kalınması yeterli gelmektedir. İyileşme 1-4 hafta sürebilmektedir.
]]>
Çene Ucu Büyütme https://www.cene.gen.tr/cene-ucu-buyutme.html Sun, 28 Oct 2018 11:51:40 +0000 Çene ucu büyütme, çene estetiği kapsamında yapılan operasyonlar arasındadır. Çene ve yüz orantısını düzeltmeyi hedefleyen operasyonda, çene ucu protezi kullanılarak çene ucu büyütme işlemi yapılır. Çene ucundaki küçü Çene ucu büyütme, çene estetiği kapsamında yapılan operasyonlar arasındadır. Çene ve yüz orantısını düzeltmeyi hedefleyen operasyonda, çene ucu protezi kullanılarak çene ucu büyütme işlemi yapılır. Çene ucundaki küçüklük çoğu kişinin sorunudur. Çene ucundaki küçüklük hafif derecede olursa implant kullanımıyla çene ucu büyütme sağlanırken, ileri derecedeki sorunlarda ise çene kemiği kesilerek ilerletilir. Bu operasyon aynı zamanda boyun altındaki yumuşak doku ve cildin gerginleşmesini sağlayarak, yüz profilini düzeltir. 
Çene ucu büyütme operasyonu sonrasında nadiren komplikasyonlar oluşur. Çene bölgesinde birkaç gün etkili olan şişlikler kendiliğinden düzelir. İyileşme döneminde çenede hafif asimetri görülse de, kişiyi fazla rahatsız edecek düzeyde değildir.

Çene ucu büyütme nasıl yapılır

Öncelikle yapılan ilk muayene sırasında kişide çene ve yüz oranları değerlendirilir. Bunun yanında yüzün gelişimi ve dişlerdeki ortognatik sorunların varlığı araştırılır. Gerekirse radyolojik incelemeler yapılır. Hastanın operasyondan beklentisi, sigara alışkanlığı, sağlık durumu, kullandığı ilaçlar sorgulanır. İlaçlardan uygun olmayanlar ve sigara konusunda hasta uyarılarak, bunları ameliyattan önce kesmesi istenir. 

Çene ucu büyütme genel anestezi ya da lokal sedasyon yöntemiyle yapılabilir. Çene altından açılan ya da ağız içinden açılmış kesiden çeneye protez yerleştirilir. Kesiler operasyonun sonunda ince estetik dikişler yardımıyla kapatılır. Hastanın taburcu edilmesi aynı günde ya da ameliyatın ertesi gününde olabilir.

Çene ucu büyütme sonrasında çenede hissedilen hafif gerginlik, anestezinin etkisinin geçmesiyle oluşan ağrıların dindirilmesi için hastalara ağrı kesici ilaç verilir. Operasyon bölgesinde oluşan şişlik ve morlukların daha kolay iyileşmesi için, hastaların 2-3 gün süreyle yüksek yastıkta yatması, çeneye soğuk uygulama yapılması gibi önlemler alınır. Bu etkiler her hasta için değişik seviyelerde olur. Yaklaşık 10-15 gün içinde kendiliğinden iyileşme sağlanır.

Çene ucu büyütme sırasında kullanılan implantlar

Çene ucu büyütme operasyonunda vücut dokusuna uyum sağlayacak protezler yani implantlar kullanılır. Bunlar alt ve üst çene kemiğine, gerekirse elmacık kemiğini de yerleştirilebilir. Hastanın çene yapısı ve yüzü uyumlu hale getirilir.

Çene Ucu BüyütmeÇene ucu implantları

Eğer hastanın alt çene kemiğinde küçüklük varsa, çene ucu geride duruyorsa, bölgeye yerleştirilen implant sayesinde alt çene uzatılır ve yüzle orantılı olması sağlanır. Burada kullanılan implantlar vücutla uyumlu olur. İmplantların şekli yarım ay gibi, uzunlukları ve kalınlıkları farklıdır. İmplant yerleştirme ağız içinden dudak ve dişler arasındaki oluktan açılmış kesiden yerleştirileceği gibi, çenenin altından ciltte yatay şekilde açılmış 2-3 cm kadar bir kesiden de yerleştirilebilir. Hastanın ameliyat sonrasında hemen taburcu edilmesi mümkündür. Çene ucuna yerleştirilen flaster 3-4 gün içinde çıkarılır. Eğer implant ağız içinden yerleştirilirse, hastaların birkaç gün süreyle sıvıyla beslenmesi gerekir.

Alt çene kemiği açı bölgesi implantları

Çene ucu büyütme işlemi için alt çeneye yerleştirilen implantlardır. Alt çene kemiğinin kulak memesinin altı ve önüyle birkaç santim kadar açılanma yapması söz konusudur. Burası alt çene kemiğinin az geliştiği alandır. Bu nedenle bölgenin az gelişmesi bazı kişilerde silik bir görünüme neden olur. Bu bölgeye ağız içinden açılan kesiyle yerleştirilen implant, hem alt çene kemiği açısını düzenler, hem de çene ucu büyümesine yardımcı olur. Hastalar aynı günde taburcu edilebilir, yerleştirilen bandajlar da 2-3 günde çıkarılır. Çene ucu büyütme hastanın ihtiyacına göre, uygun implantlar kullanılarak yapılır.
]]>
Çene Kütlemesi https://www.cene.gen.tr/cene-kutlemesi.html Mon, 29 Oct 2018 00:54:07 +0000 Çene Kütlemesi, Çene bütün omurgalı canlılarda bulunan, altı üstü dişler ile kaplı olan ve ağzı açıp kapamayı sağlayan parçadır. Kemik ve kıkırdaktan oluşur. İnsanalar da konuşmayı, yemeyi içmeyi sağlar. Çene vüc Çene Kütlemesi, Çene bütün omurgalı canlılarda bulunan, altı üstü dişler ile kaplı olan ve ağzı açıp kapamayı sağlayan parçadır. Kemik ve kıkırdaktan oluşur. İnsanalar da konuşmayı, yemeyi içmeyi sağlar. Çene vücudun önemli parçalarından biridir. Bazen çenemizde de hastalıklar olabilir. Çenenin yapısından kaynaklanan rahatsızlıklar olabilir. Mesela çene kütlemesi bir çene rahatsızlığıdır. Bizde bugün çene kütlesi neden olur, nasıl geçer onu öğrenelim. 

Çene kütlemesinin nedeni: Vücudun diğer eklem yerlerinde olduğu gibi çene de kütleme olur. Eğer çene kütlemesi çene bozukluğundan kaynaklanmıyor ve ağrı yapmıyor ise bu durum normal bir durumdur. Belli bir zaman sonra kendiliğinden geçer. Çene kütlemesinin nedeni çene eklemin de bulunan hava baloncuklarının hareket etmesinden dolayı çene kütlemesi oluşur. Bu kütleme kendini ağzın büyük açıldığı zaman ve sert bir şey ısırıldığı zaman olur. Bu kütleme kişide kulak ağrısı, baş ağrısı, ağzı tam açamama olur. Eğer çeneniz kütlediği zaman bunlardan birini yaşıyor iseniz, çene eklemine etki eden bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Çene kütlemesini bazı işaretleri de şunlardır.  Eklem romatizması, çeneye alınan derbeler, dişler de kırık olması, çene kas ve kemiklerinde iltihaplanma görülmesi ve tırnak yemek çene kütlemesine yol açar.

Çene KütlemesiÇene kütlemesi nasıl geçer

Çene kütlemesi herhangi bir bir çene bozukluğundan kaynaklanmıyor ise tedaviye gerek yoktur, belli bir zaman sonra geçer. Ama çene bozukluğundan kaynaklanıyor ise ciddi bir durumdur, tedavi gerekir. Ben size evde yapmanız gereken bir kaç egzersiz anlatacağım.

Buz tedavisi: Eğer çeneniz darbeye kaynaklı olarak kütlüyor ise buz tedavisi iyi gelir.

Egzersiz: Evde kontrollü bir şekilde yapacağınız ağız açma kapama egzersizi çene kütlemesini belli bir zaman sonra geçiriyor.

Yeme şekili: Çene kütlemesinde yeme şekli çok önemlidir. Sert bir şeyler yememe ve ağza büyük lokma almamak lazım. Çenemizi doğru açar kaparsak çene kütlemesini engelleriz.
]]>
Çene Çıkığı https://www.cene.gen.tr/cene-cikigi.html Mon, 29 Oct 2018 01:26:42 +0000 Çene çıkığı, herhangi bir sebepten dolayı çeneyi birbirine bağlayan kaslarda bir çıkma meydana gelmesi durumudur. Çeneyi birbirine bağlayan kaslar, dişler ve bazı siniler vardır ve bunların hepsi birbiri ile etkileşim ha Çene çıkığı, herhangi bir sebepten dolayı çeneyi birbirine bağlayan kaslarda bir çıkma meydana gelmesi durumudur. Çeneyi birbirine bağlayan kaslar, dişler ve bazı siniler vardır ve bunların hepsi birbiri ile etkileşim halindedir. Bu etkileşimde herhangi bir kopukluk meydana gelir ise bazı durumlar ortaya çıkmaya başlar. Esneme, gülme, bağırma, konuşma, yemek yeme, diş çektirme, herhangi bir travma durumu yada kullanılan bir ilacın yan etkisi ile çene çıkması meydana gelebilir. Çene hareketlerinin zorlayıcı olması yada sert cisimler ile zorlama sonucunda bu tür çene çıkması rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Ayrıca bu tür durumların yanı sıra çene çıkmasında sinirlerin çalışmasında ortaya çıkan bozuklukta etkileyebilir mesela stres gibi durumlar çene çıkmasına neden olabilir. Bu tür durumlar çene çıkmasına neden olur ve herhangi bir önlem alınmaz ise bu durum kendini bazı zor ve kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çene çıkması bazen basit bir rahatsızlık gibi görünse de kişide kalıcı hasarlar bırakabilecek bir rahatsızlık olma yönü de bulunmaktadır. Çene çıktığı zaman bazı belirtiler kendini göstermeye başlar ve bu belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman hemen önlem alınmalıdır. Bu çene çıkığının belirtilerini beraber inceleyelim;

Çene ÇıkığıÇene çıkığı belirtileri;
 • Herhangi bir şey ile eklem hareket ettirilir iken ani bir şekilde çenede ses çıkması,
 • Çıkan çenenin çıktığı tarafa doğru ağzın o tarafa doğru kayması,
 • Çene çıkması etkisi ile ağzın açık kalması ve kilitli bir şekilde kalarak açılmasında zorluklar yaşanması,
 • Çene, ağız, baş ve boyun bölgelerinde şiddetli bir ağrının başlaması,
 • Eklem yerini yani çeneyi hareket ettirirken şiddetli bir ağrı olması,
 • Ağzı ve çeneyi hareket ettirememek ve kafayı çevirmede bile zorluk yaşamak.
Yukarıda saymış olduğumuz maddeler eğer kendini gösterdi ise çenede çıkma meydana gelmiştir ve hemen önlem alınması gerekir. Çenesi çıkan kişi eğer o sırada bir şeyler yeyip içiyor ise hemen bu durumları bırakmalı ve çeneyi zorlayıcı hareketler yapmamalıdır. Kişi hemen sabit bir halde uzatılarak hiç vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi edilmelidir. Yapılan tıbbi müdahalenin ardından çenesi çıkan kişi ilaçlarını kullanmaya dikkat etmeli ve bu tür durumun yaşanmaması için kendine dikkat etmelidir. Müdahale ardından hasta olan kişi belli bir süre yemek yeyip içmemeli çenesi yoracak işlevlerden uzak durmalıdır. Çenesi çıkan kişi fındık ceviz gibi sert cisimleri yemeden uzak durmalı ve bu tür cisimlerin kabuklarını dişler ile kırmaktan uzak durmalıdır. Yiyeceği besinleri ön dişleri ile koparıp arka dişleri ile çiğnemelidir ve dişlerini çok fazla yormadan çene kaslarının hareketlerine dikkat etmelidir. Sakız gibi çene kaslarını çok hareket ettiren ve yoran cisimlerden uzak durmalıdır. Bu tür önlemler yapılmaz ise hasta olan kişinin çenesi tekrar çıkabilir ve daha tehlikeli ve kalıcı sorunların  ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebepten çene çıkması durumu yaşayan kişiler bundan sonra yaşamını daha dikkatli ve çene kaslarını yormadan devam etmelidir.
]]> Çenede Uyuşma https://www.cene.gen.tr/cenede-uyusma.html Mon, 29 Oct 2018 21:28:50 +0000 Çenede Uyuşma, hiçte hafife alınacak bir durum değildir çok önemlidir. Çenede görülen ve hissedilen bu uyuşmalar çok çeşitli hastalıkların özellikle beyin kanaması ve felç sebebinin habercisi olabilmektedir. Çenede uyuşma Çenede Uyuşma, hiçte hafife alınacak bir durum değildir çok önemlidir. Çenede görülen ve hissedilen bu uyuşmalar çok çeşitli hastalıkların özellikle beyin kanaması ve felç sebebinin habercisi olabilmektedir. Çenede uyuşma sırasında çok geniş bir bölgede uyuşma görülmektedir. Çok ufak bir damarda tıkanıklık bu duruma sebep olabileceğinden mutlak suretle atlanmaması ve ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Beyin kanaması veya felç gibi çok ciddi hastalıkların habercisi olarak çenede aniden oluşan uyuşmalar görülmektedir. Buna sebepledir ki çenede oluşacak uyuşmalar çok önemli bir sağlık sorunudur. Vücutta oluşacak uyuşmalar bu sadece çene ile alakalı değil vücudun geneli olan bütün bölgelerde görülürse ihmal edilmeden acilen konusunda uzman hekimlere baş vurulmalı ve tedavi olunmalıdır. Kısacası unutulmaması ve bilinmesi gereken vücutta hissedilen bu tür semptomları dikkate almamız hayati önem taşımaktadır.

Çenede UyuşmaÇenede Uyuşması Belirtileri
Çenede bir anda hissedilen uyuşma, konuşmada güçlük, çenenin ve dilin uyuşması ardından şiddetli bir kulak çınlaması ve eklemler de meydana gelen hissizlik ve en dikkat edilmesi gereken belirti ise yüzün bir kısmının hissizleşme si oldukça ciddi semptomlardır. Görülen bütün bu semptomlar felç veya beyin kanamasının belirtileri de olmaktadır. Çenede ve dilde hissedilen uyuşma yada yüksek tansiyon belirtisi olarak da görülebilmektedir. Bütün bu semptomlar ile birlikte beyne oksijen temin eden yeterli miktarda kan akışı olmamasının da habercisi de olabilir. Hayati önem taşıyan damar tıkanıklığı oldukça geniş bir alanda etki edebilir. Bu durumda ise kişinin yüz kısmında veya vücudunun büyük bir bölümünde oluşan ani bir uyuşma hissi oluşabilir. Fakat küçük bir damar tıkanması görüldüğünde ise dirsekte yada kollarda bir uyuşmaya sebep olabilir. Yukarıda belirtilen semptomların ortaya çıkması durumunda geciktirilmeden hemen bir doktora başvurulmalıdır. Görülen bu tarz durumlarda zaman önemli bir faktördür. Hızlı müdahale ile beyin hücrelerinin ölümü durdurulmaktadır. 

Çene Uyuşmasına Neden Olan Hastalıklar

Çene Eklemi (Temporomandibüler) İşlev Bozukluğu: Temporomandibüler yani çene eklemi alt çene kısmını kafa tasına bağlayabilen bir eklem çeşididir. Üst çene kısmının sabit kalması yada alt çenenin hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Bu eklemde oluşan herhangi bir hasar çene eklemine hasar vermektedir. Bu sebep ile çene kasında meydana gelen spazmlar sonucunda çenede uyuşmalar görülmektedir. Uyuşma sonrasında ağzı açmada zorlanma, boyun ağrısı ve diş ağrısı görülmektedir. Çene ekleminde oluşan işlev bozuklukları yaygın olarak tam üç durum altında incelenmektedir. Bunlar ise; diş kapanış bozukluğu, vücut duruşu düzgün olmayan eklem kasları ve diş sıkması şeklindedir.

Kalp Krizi: Aniden beliren şiddetli bir çene ağrısının ardından uyuşma kendini belli edecektir. Genelde çene kısmının sol kısmında hissedilmektedir. Kalbin krizinin belirtileri olarak sinyal gönderdiği bölgeler sol kol ile çene kısmıdır. 

Çene Kanseri: Kanserli hücreler alt yada üst çene kısmında oluşmaya başlayarak bütün vücuda yayılmaktadır. Çene uyuşmasının yanında çene ağrıları ile çene kanserinin belirtileridir. Sakız ve sigara kullanan kişilerde daha çok görülmektedir.

Çene Çıkması Yada Kırılması: Çene kısmının doğrultusunun birden değişiklik göstermesi yada çeneyi hareket ettirme sırasında yaşanan zorlanma hissi sonrasında uyuşmalar olmaktadır. Uyuşma sonucunda çene kısmı doğrultusunu tamamen kaybetmektedir. 

Tetanoz: Bakteriyel bir enfeksiyon olan tetanoz sonrasında çene kaslarında oluşan acı verici spazmlar oluşmaktadır. Oluşan bu spazmlar çene uyuşmasına sebep olmaktadır. Çene uyuşmasından sonra görülen bir diğer rahatsızlık ise çene kitlenme]]> Ortodonti Çene https://www.cene.gen.tr/ortodonti-cene.html Tue, 30 Oct 2018 19:24:35 +0000 Ortodonti çene, çene ve diş bozukluğu üzerine çalışan bir diş hekimliği bölümü olarak bilinir. Bu bölüm, insanların çene yapılarındaki dengesizlik, dişlerdeki yamukluk yada çarpık dişleri tedavi ederek daha kalit Ortodonti çene, çene ve diş bozukluğu üzerine çalışan bir diş hekimliği bölümü olarak bilinir. Bu bölüm, insanların çene yapılarındaki dengesizlik, dişlerdeki yamukluk yada çarpık dişleri tedavi ederek daha kaliteli bir şekilde yaşamlarını sağlar. Bu problemler tedavi edilmeden düzelmeyeceği gibi, erken farkedilmesi ve erken yapılan tedaviler her zaman daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu bölümle ilgilenen tıp çalışanlarına da "ontodontist" denilmektedir. 

Çarpık dişler, daha zor fırçalandığı için ve diş eti hastalıkları bu dişlerde daha çok olduğu için dişler çok daha erken çürür ve kaydedilir. Bunun yanı sıra, bu dişler çene kaslarına çok fazla baskı yaptıkları için çene eklemlerinde de zamanla bozukluğuna sebep olurlar. Buda kişilerde baş, sırt ve omuz ağrılarına sebep olabilmektedir. Tüm bu olumsuz sağlık problemlerinin yanında, insanın dış görünümünü kötü şekilde etkiler ve sosyal yaşantısı da sarsabilir. Bu yüzden tedavi edilmesi ve bu tedaviye erken başlamak her zaman çok önemlidir. Bu sayede hem sağlıklı dişlere ve dişetine, sağlıklı bir çene yapısına ve oldukça hoş bir görüntüye kavuşabilirsiniz. 

Ortodonti ÇeneTedaviye ihtiyaç duyulan durumlar
 • Sadece ağızdan nefes alıp verme, 
 • Yanlış yerde bulunan dişler, 
 • Alt ve üst dişlerin birbirine olan temassızlığı yada aşırı teması, 
 • Diş etine gömülü halde kalan diş, 
 • Bebeklikten dolayı uzun süre biberon veya emzik kullanımı, 
 • Dengesiz bulunan çene ve ağız yapısı, 
 • Tırnak yeme ve parmak emme gibi bırakılamayan kötü alışkanlıklar, 
 • Konuşmada zorlanma yada yemek yerken çiğnemede oluşan sıkıntılar, 
 • Çok fazla ön tarafta bulunan dişler, 
 • Süt dişlerinin çok erken yada çok geç dökülmesi gibi belirtiler göz ardı edilmeden bir hekime başvurmak gerekir. 
Ortodontik tedavi,  bir sorun gerekmeksizin her zaman yapılabilmektedir. Çocuğunuz 6 yaşına gelince mutlaka bir kontrol gerekir. Çünkü dişlerde yada çene yapısındaki bozuklukları farketmek için bir belirti olmasını beklemek bazen tedavinin zorlaşmasına neden olur. Ortodontik tedavi için sağlıklı diş ve dişetine ihtiyaç vardır. Bunlara sahip olan her yaştan hastaya tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi süresi ortalama olarak 6-36 ay arasında tedavi şekline ve zorluğuna göre değişkenlik gösterebilir. 

Hastaların dikkat etmesi gerekenler
 • Tedavi öncesinde mutlaka dişlerdeki çürükler tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. Ayrıca diş etlerini de sağlıklı duruma getirmek gerekir. 
 • Asidi fazla olan içecekler diş çürümelerine ve diş tellerinde olumsuzluklara neden olacağı için bu içeceklerden uzak durmak gerekir. Abur cubur denilen sağlıksız ürünlerde tercih edilmemelidir. 
 • Elma, havuç, salatalık, turp gibi çok sert olan sebze ve meyveleri ya tüketmemek gerekir yada rendelenmiş olarak tüketmek uygun görülür. Bunun dışında kuruyemiş ve çerez tarzı yiyecekler de dişlere olumsuz etkiler yapacağı için bunlar da kesinlikle tüketilmemelidir. 
 • Dişlerinizi, doktorun tavsiye ettiği ontodontik fırçalar ve uygun diş macunları ile fırçalamalısınız. Bu süreçte diş temizliğinin en önemli şey olduğunu unutmamalısınız. 
 • Sakız, lokum ve şekerleme gibi yiyecekler de tüketilmemelidir. Bunlar da diş eti büyümesine ve diş çürümelerine neden olmaktadır. 
 • Ortodonti uzmanının tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır. 
 • Tedavi sürecinde ortalama 50-60 günde bir kontroller bulunur. Bu kontrolleri aksatmamak kendi sağlığınız açısından çok önem taşımaktadır. 
 • Tedavi boyunca doktorunuza yardımcı olarak hem daha iyi sonuçlar elde edersiniz hem de bu süreç sizi kötü etkilememiş olur. 
]]>
Çeneden Ses Gelmesi https://www.cene.gen.tr/ceneden-ses-gelmesi.html Wed, 31 Oct 2018 12:04:39 +0000 Çeneden ses gelmesi, bir çok yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle sabah kalktığımızda daha belirgin hale gelir. Bunun sebebi yanlış yatış pozisyonu yada gün içerisinde aktif olan çene kaslarının soğuk durumd Çeneden ses gelmesi, bir çok yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle sabah kalktığımızda daha belirgin hale gelir. Bunun sebebi yanlış yatış pozisyonu yada gün içerisinde aktif olan çene kaslarının soğuk durumdan tekrar ısınma sürecine geçiş yapıyor olması olabilir. Ama maalesef tıkırtılar ve gıcırtılar bu kadar masum sebeplere bağlı değil. Esas sorun çene ekleminde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çene eklemi çiğneme sisteminin bir parçasıdır. Çene eklemini oluşturan alt ve üst çene kemiklerinin arasında bu kemik yapıları koruyan kıkırdak bulunur. Bu kıkırdak bağlarla alt çenedeki çıkıntıya tutunur. Çeneden ses gelmesi de tamda bu noktada başlar. 

Çeneden ses gelmesinin kişinin yaşantısından yada kişiye bağlı olmayan tıbbi bazı sebepleri olabilir. Diş sıkma, spor yaralanmaları, Oklizyon problemleri dediğimiz, alt ve üst dişlerin teması ile ilgili problemler. Tümör, enfeksiyon ve iltihaplı romatizma gibi sebepler. Normalden çok uzun süre sakız çiğneme olabilir. Hastalar ilk etapta hastalığın farkında olmazlar. Hastanın en fazla hissedebileceği belirti, çeneden ses gelmesidir. Çenede meydana gelen bu tıkırtılar ilk etapta ağrı yapmadığı için bu bölgede meydana gelen defarmasyon yavaş yavaş ilerler. Bu deformasyon sonunda ağrılar ve belirgin sonuçlar ortaya çıkar. Çenede kilitlenme yada açmada zorlanma, çiğnemede güçlük, yüz, boyun kasları ve şakaklarda ağrı görülebilir.

Çeneden Ses GelmesiTedavi nasıl olmalı
Bu rahatsızlıklarda hastalar baş, yüz ve boyun rahatsızlıklarında uzmanlaşmış bir doktora gitmeleri gerekir. Fakat ağrılar genelde dişle direk dişle alakalı olmadığı için hastaların aklıdan dişçiye gitmek geçmez. Çene ekleminde rahatsızlık olan hastaların ağız için, çene eklemi, baş, boyun ve yüz bölgesinde tüm kasların ayrıntılı muayene edilmesi gerekir. Teşhis bu muayene sonunda konulamıyor ise, Mrı ve Tomogrofi gibi görüntüleme yöntemlerinde yararlanılabilir. Bundan sonraki süreçte uygulanacak tedavilerde şöyledir. Fizyoterapi, ilaç tedavisi, genel anestezi altında manuplasyon, cerrahi (artrosentez, diskektomi ve disk tamiri) ve ileri tedavi (romatolojik, endokrinolojik, psikiatrik destek tedavisi vb.) uygulanabilir. Bazen ağrılarınıza kulak verin. Tedavinizi ihmal etmeyin. 
]]>
Çene Sıkma Hastalığı https://www.cene.gen.tr/cene-sikma-hastaligi.html Thu, 01 Nov 2018 01:32:33 +0000 Çene sıkma hastalığı, halk arasında diş sıkma, diş gıcırdatma olarak ta bilinen bir rahatsızlıktır. Tıpta bruksizm olarak tanımlanır. Genellikle uykuda engellenemeyen şekilde yapılan çene sıkma hareketleri nedeniyle dişle Çene sıkma hastalığı, halk arasında diş sıkma, diş gıcırdatma olarak ta bilinen bir rahatsızlıktır. Tıpta bruksizm olarak tanımlanır. Genellikle uykuda engellenemeyen şekilde yapılan çene sıkma hareketleri nedeniyle dişler sıkılır. Toplumda yaygın olarak rastlansa da, bunu hastaların çoğu fark etmez. Genetik etkenlerin çene sıkma hastalığının oluşumunda etkili olduğu ve toplumda 5 kişiden ikisini etkilediği bilinir. Etkilenen kişiler dişlerinde normalde olmayan şekilde rahatsız edici sesler çıkarır.

Çene sıkma hastalığı belirtileri nedir

Bu hastalık nedeniyle kişinin ağzında ve çevre dokularında çeşitli rahatsızlıklar oluşur.Aynı zamanda dişlerin fazla sürtünmesi nedeniyle dişlerdeki çiğneme yüzeylerinde aşınma olur. Özellikle ön dişlerdeki aşınma belirgin seviyededir. Dişlerde istem dışı hareketler olduğundan, ortaya çıkan kuvvetle ön dişlerde köşelerde, arka dişlerde çıkıntılı alanlarda mikro çatlaklar meydana gelir. Bu şekilde oluşan çatlaklar röntgen çekimlerinde belirlenemediği için, çatlakların büyümesi dişlerin kırılmasına neden olur. Dişlerde çene sıkma hastalığı sonucunda soğuğa karşı hassasiyet, dişlerde aralanma ve sallanma oluşur. Kronik baş ağrısı, yüz ağrısı hastaları etkisi altına alır. Bu etkiler çene eklemi, çiğneme kasları ile dişlerin olduğu alandaki sorunlardan ve dengesizlikten kaynaklanır. Hastalardaki diş sorunları giderildiğinde, yaklaşık % 95 oranında hasta ilaç tedavisine gerek kalmadan düzelme görülür. Çene eklemi kemiklerindeki dişlerde kapanma sorunu, aşırı derecede diş sıkma, çiğneme kasları sorunları, sinirler yüzünden temporomandibular eklem sendromu meydana gelir. Baş ağrısına neden olan etken bu sorundur.

Çene sıkma hastalığı neden olur

Çene sıkma hastalığına sebep olan en önemli etken duygusal streslerdir. Stres vücutta ilk olarak ağız dokularını etkiler. Stresin çene sıkma hastalığının hem oluş nedeni, hem de hastalığın şiddetini arttıran bir etken olduğu tespit edilmiştir. Özellikle fazla sinirli yapısı olan, hassas ve titiz olan kişiler bu hastalığa daha kolay yakalanır. Bunun yanında malokluzyon denilen dişlerdeki diziliş ve sıralanış sorunları da çene sıkma hastalığından kaynaklanabilir. Bu konuda uzmanlar bazı fikir ayrılıkları yaşar. Bazıları bunu santral sinir sistemi sorunlarına, bazıları da çene sıkma hastalığıyla birlikte santral sinir sistemi hastalığına bağlar. Çene sıkma hastalığının gündelik yaşamdaki maddi ve manevi sorunlardan kaynaklanan psikolojik baskı sonucunda da gelişmesi mümkündür. Buna kişinin yapısal özellikleri de destek olur.

Çene Sıkma HastalığıÇene sıkma hastalığı nasıl tedavi edilir

Özellikle geceleri etkili olan çene sıkma sorununun giderilmesi için, gece koruyucu olan silikon içeren diş plakları kullanılır. Bunlar hastaların bazısında başarılı olsa da, bazı hastalarda iyileşmeyi sağlamaz. Bu durumda kas gevşetici ilaç kullanımı, psikoterapi, eksik dişlere protez uygulanması, yanlış yapılan dolguların, kaplamaların yenilenmesi gibi uygulamalara başvurulabilir. İleri aşamadaki hastalarda eklem kapsülünün yıkanmasıyla tedavi yapılır.

Çene sıkma hastalığı nasıl anlaşılır

Hastalar genellikle bu sorunlarını bilmez. Doktora gidişleri de çoğunlukla diş sorunlarından olur. Hastaların doktor tarafından sorgulanması sırasında alınan cevaplara göre çene sıkma hastalığı anlaşılabilir. Hastalara sorulan sorular arasında;
 • Uykuda dişlerini gıcırdattığı kendisine başkası tarafından söylendi mi
 • Boyunda ve omuzda ağrı var mı
 • Çene ekleminden klik gibi sesler geliyor mu
 • Dişlerinde hassasiyet var mı
 • Sabahları çene ekleminde, kulaklarda, yüzdeki kaslarda ağrı oluyor mu
Kişinin bu sorulara verdiği yanıtlara göre çene sıkma hastalığı olup olmadığı belirlenebilir. K]]> Sağ Çene Ağrısı https://www.cene.gen.tr/sag-cene-agrisi.html Thu, 01 Nov 2018 03:53:37 +0000 Sağ çene ağrısı, Çene ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Diş sıkma, gıcırdatma, zor çiğnene yiyeceklerle beslenme, çene kanseri, tetanoz, kalp krizi, çene çıkması, çene eklemi disfonksiyonu ya da çe Sağ çene ağrısı, Çene ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Diş sıkma, gıcırdatma, zor çiğnene yiyeceklerle beslenme, çene kanseri, tetanoz, kalp krizi, çene çıkması, çene eklemi disfonksiyonu ya da çene kırılması sağ çene ağrısına neden olan etkenler arasındadır.

Sağ çene ağrısı nedenleri

Çene eklemi (Temporomandibüler) disfonksiyonu: Çene eklemi çeneyi kafatasına bağlayan eklemdir. Alt çenenin hareket etmesini sağlayan eklemdir. Bu eklemde meydana gelen bazı hasarlar çene eklemi disfonksiyonuna yol açar ve beraberinde sağ ya da sol çene ağrısına neden olur. Çene eklemi disfonksiyonu belirtileri;

 • Baş ağrısı
 • Diş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Ağzı oynatmakta güçlük
 • Ağzı açmakta güçlük
 • Çene kası spazmı
 • Gıcırdatma sesi
 • Çene oynatılırken çıtırdatma sesi gelmesi olarak sıralanabilir.

Çene eklemi disfonksiyonu en çok hangi durumlardan dolayı ortaya çıkar

Diş sıkma: Diş sıkma stresli, kaygılı ve asabi kişilerde daha çok görülür. Daha çok uyku anında dişler sıkılır ve gıcırdatılır. Diş sıkma ve gıcırdatma çene ekleminin hasarlanmasına ve ağrımasına yol açar. Ağrı çenenin sağ ya da sol tarafında veya her iki tarafta aynı anda görülebilir.

Miyofasyal ağrı sendromu: Tek bir kas ya da birkaç tane kas devamlı kasılıyorsa miyofasyal ağrı sendromu yaşanabilir. Duruş bozukluğu olan kişilerde ya da eklem yangısı olanlarda daha sık rastlanır.

Diş kapanış bozukluğu: Diş yapısı eksik, eğri ya da orantısız olan kişilerde görülen bir problemdir. Yemek yerken ya da konuşurken sağ ya da sol çene ağrısına neden olabilir.Sağ çene ağrısı genelde çene eklemi disfonksiyonundan kaynaklansa da bazı durumlarda çene ağrısına yol açabilir. Bu durumlar;

Çene kanseri: Kanser hücreleri üst ve alt çeneden oluşmaya başlayarak tüm vücuda yayılım gösterebilir. Kanserli hücreler sağ-sol çene ağrısı, çene uyuşması, yara, yumru, çene dışında ya da ağzın içinde şişlikler yaşanabilir. Daha çok sigara kullanan kişilerde görülür.

Tetanoz: Tetanoz bakteriyel bir enfeksiyon türüdür. Çene kilitlenmesine, sağ çene ağrısına yol açabilir. Bu durumda çene kaslarında ciddi anlamda spazm oluşur.

Kalp krizi: Çene ağrısı şiddetli bir şekilde, aniden ortaya çıkmışsa kalp krizi belirtisi olabilir. Daha çok çenenin sol kısmında ağrı yaşansa da sağ tarafta da ağrı görülebilir.

Sağ Çene AğrısıÇene çıkması ya da kırılması: Çene doğrultusunun birden bire değişmesi, çeneye alınan sert bir darbe, çeneyi hareket ettirmekte güçlük, sağ ya da sol çene ağrısı, ağız kanaması çene çıkması ya da kırılmasının belirtileri arasında yer alır.

Sağ çene ağrısı tedavisi

Sağ çene ağrısı çene eklemi disfonksiyonu nedeniyle oluşmuşsa teşhis edildikten sonra kolaylıkla tedavi edilebilir. Tedavi eklem disfonksiyonunun türüne göre değişim gösterebilir.

Diş sıkması ya da gıcırdatması nedeniyle oluşan sağ çene ağrısı için psikolog ya da psikiyatr randevusu alınmalıdır. Diş gıcırdatma ve sıkma daha çok stres kaynaklı yaşanır. Stresle mücadele etme yöntemleri öğrenilerek sorun çözümlenebilir. Doktor ayrıyeten antidepresan ilaç tedavisi uygun görebilir. Diş doktoru gece ağızlığı önerebilir. Gece ağızlığı diş sıkma ve gıcırdatmayı engelleyen bir aparattır.

Ameliyat: Çene eklemi disfonksiyonu için ameliyata çok nadir başvurulur. Uygulanan tedaviler başarılı olmamışsa ameliyat seçeneği düşünülebilir. Çene eklemi açılarak kemik, kıkırdak ve yumuşak dokularda işlem gerçekleştirilir. Sağ çene ağrısı kanser, kalp krizi, tetanoz, kırık ya da çıkık gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa bu hastalıklara karşı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

]]>
Üst Çene Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/ust-cene-ameliyati.html Thu, 01 Nov 2018 14:10:36 +0000 Üst çene ameliyatı, 18 yaşını geçmiş ve kemik gelişimi tamamlanmış yetişkinlere yapılan bir ameliyattır. Üst çene ameliyatı tek başına yapılmaz, öncelikle ortodonti tedaviler uygulanır. Ameliyat ortodonti ted Üst çene ameliyatı, 18 yaşını geçmiş ve kemik gelişimi tamamlanmış yetişkinlere yapılan bir ameliyattır. Üst çene ameliyatı tek başına yapılmaz, öncelikle ortodonti tedaviler uygulanır. Ameliyat ortodonti tedavi sırasında  ve diş telleri çıkarılmadan yapılır. Her hastanın ihtiyacına ve çenedeki bozukluk derecelerine göre alt ve üst çene ameliyatı birlikte yapılacağını tek başına alt ve sadece üst çene ameliyatı yapılır. Bu ameliyatları kapsayan uzmanlık alanına ortognatik cerrahi adı verilir.

Ortognatik cerrahi ortodonti tedavisinin uzun vadelerde daha başarılı sonuçlar elde etmesi için uzun süren  tedavilerin kısaltmaya olanak verir.

Üst Çene AmeliyatıÜst çene ameliyatı kimlere yapılmaktadır:

 • Üst çenenin alt çeneye göre önde olması gerekir
 • Üst çenenin alt çeneye göre geride olması.
 • Üst çenenin sağ yan veya sol yanda olması
 • Üst çenede gelişim azlığı oluşur.
 • Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine temas  etmemesi
 • Üst çene kemiğinde anatomik bozukluklar olması.
 • Üst çenede iskeletsel problemler olması.
 • Yüzde asimetri olması.

Üst çene ameliyatının faydaları nelerdir:

 • Üst çene ameliyatı ortodontik tedavinin çözemediği sorunlarını düzeltir.
 • Yüz görünümünde mükemmel  bir estetik olması ağlar.
 • Çene bozukluklarını giderir.
 • Ortodontik tedavisini kısaltır.
 • Hastanın daha rahat nefes almasını sağlar.
 • Konuşma bozukluklarını düzeltir.
 • Çene ağrılarını azaltır.

Üst çene ameliyatını kim yapar:

Üst çene ameliyatını cerrahisinden uzmanlaşmış plastik cerrahlar yapar. Ortodonti tedavisini yapan ortodontistiniz çene cerrahi ile bu ameliyatta bulunur. Bu ameliyatı tek başına cerrahın yapması terli değildir.

 Üst çene ameliyatı ne kadar sürer:

Ameliyat süresi bozukluğa göre değişir. Tek çene olduğunda yaklaşık 2-3 saat sürmekte ve 2-3 gün arsında hastanede yatırılması gerekir. İlk hafta sıkıntı geçse de 1,5 ay sonra belirgin bir düzelme olur. 5 ay sonra tamamen iyileşme görülür. 1 yıl sonra ise hastalar hayatlarına devam edebilirler.

]]>
Çene Egzersizleri https://www.cene.gen.tr/cene-egzersizleri.html Fri, 02 Nov 2018 05:14:24 +0000 Çene Egzersizleri, Vücudumuzda nasıl çalıştığını hiç fark etmediğimiz yerlerden birisi olan, çeneniz çok çalışan eklem bölgelerinden birisidir. Yaşınız ilerlemeye başlayınca kendimizde de, yavaş yavaş bütün vü Çene Egzersizleri, Vücudumuzda nasıl çalıştığını hiç fark etmediğimiz yerlerden birisi olan, çeneniz çok çalışan eklem bölgelerinden birisidir. Yaşınız ilerlemeye başlayınca kendimizde de, yavaş yavaş bütün vücutta olduğu gibi sarkmalar meydana gelmektedir. Çenedeki bu sarkmaları en aza indirebilmek için, çene egzersizleri yapmak bize çok fazla sağlayacaktır.

Çene egzersizleri ile sadece sarkmaları değil, diğer taraftan hiç farkında olmadığımız, birtakım ağzı ağrıları da engellemiş olacaksınız. Araştırmalara göre her 100 kişinin, 20'sinde çene ağrıları çektiği görülmektedir. Zamanla ihmal edilen çene ağrıları, tedavisi zor olan hastalıklara ve bozukluklara yol açarak, konuşma şeklinizi de değiştirmektedir. Makalemizde evde yapabileceğiniz, çok basit çene egzersizleri ile hem sarkmaları engellemiş, hem de çene bozukluklarına iyi gelecek hareketleri de yapmış olacaksınız.

Çene EgzersizleriEvde yapılan çene egzersizleri:

 • Pratik çene egzersizi, en basit çene egzersizlerinden birisi olan bu türde, kulak memelerinden başlayıp, aşağı yani kendimize doğru parmak uçlarımız ile hafif bir şekilde çimdikleme hareketlerini yaparak, bu egzersizi yapıyoruz. Bu hareket sırasında, boyun kaslarınızı gergin tutarak, parmaklarımızda uyguladığımız direnci hissetmeye çalışın. Baş parmaklarımızda çenenizin tam altına getirerek, tutup kulak memesinden başlayıp, aşağı doğru inerken kaslarımızın gerginliğini hissedeceksiniz. Bu egzersizi 12 tekrar ederek uygulayın.
 • Çene masajı egzersizi, biraz daha farklı olan, bu egzersizde boynumuzun ve çene kısmımızı çimdikleme hareketi yerine, masaj yaparak, egzersizi uygulayın. Yine aynı şekilde, çene kaslarımızın hissederek, kulak memesi den itibaren çeneye doğru masaj yaparak, bu egzersizi ile kaslarımızın daha çok çalıştığını hissedeceksiniz. Yine bu egzersizi ile parmaklarımızı yukarıya doğru iterken, siz de aşağı doğru itip, karşı direnç sağlayın ve bu şekilde kaslarımızın daha çok çalıştığını hissedeceksiniz. Bu egzersizi de 10 kez tekrar sayısı ile yapın.
 • Çene şekillendirici egzersiz, bu egzersizi ile ellerimizi hafif bir şekilde kıvırıp, yarım yumruk şekline getiriyoruz Daha sonra küçük parmaklarımızı, boyunuzun tam orta yerinde gelecek halde kendinize yerleştirip ve çenemizin karşı direnç yaparak, hareketini bu şekilde çene ve boyun kaslarınızı 10 tekrar sayısı uygulayın. Daha sonra hafif masaj kısmına geçiyoruz. Birkaç kez daha tekrarlayın, kaslarımızın çalıştığınızı hissedeceksiniz.
]]>
Çene Eklem Ağrısı https://www.cene.gen.tr/cene-eklem-agrisi.html Fri, 02 Nov 2018 20:24:07 +0000 Çene eklem ağrısı, genellikle belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum zamanla daha da artabilir. Bu nedenle geciktirilmeden uzman bir doktora gösterilmesi gerekmektedir Çene eklem ağrısı, genellikle belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum zamanla daha da artabilir. Bu nedenle geciktirilmeden uzman bir doktora gösterilmesi gerekmektedir. Çene eklem ağrısı, en çok 20-40 yaş arasında meydana gelmektedir. Bu yaşlar arasında çeşitli hastalıklar, insanlarda daha fazla meydana gelmektedir. Meydana gelen bu hastalıklar, erken teşhis edilidir. Aksi durumlarda ilerleyerek çene ekleminde kalıcı hasarların oluşmasına neden olmaktadır. Çene eklem ağrısının teşhisi biraz zordur. Bu nedenle detaylı bir inceleme gerekmektedir. Çene eklem ağrısı bazen gezici bir özellik göstererek yüzün farklı bölgelerinde etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle ağrının yeri değiştiğinde sorunun çenede olduğu unutulmamalıdır. Bazı insanlarda çene eklem ağrısı, direk diş ağrısı gibi kendisini gösterebilmektedir. Çene eklemi ağrısında kişinin doktora vermiş olduğu bilgiler çok önemlidir. Çenenin hangi pozisyonlarda ağrıdığı, çene ekleminin diğer zamanlarda ağrıyıp ağrımadığı gibi bilgiler, teşhisin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Çene eklem ağrısının nedenleri:
 • Çene eklemi, diğer birçok eklem gibi birçok kaslı yapıdan ve yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Son derece karışık eklemlerden biri olan çene eklemi, son derece güçlüdür. Bu nedenle eklem ağrısının kaslardan kaynaklanabileceğini unutmamalısınız. 
 • İnsanların vücudunda birçok eklemde olan yumuşak dokular, çene ekleminde de bulunmaktadır. Bu dokuların üzerinde meydana gelen hastalıklar nedeniyle çene eklem ağrısı görülmektedir. Bu hastalıklardan en çok görüleni, çene uyum bozukluğu, çenede yaşa bağlı olarak yumuşak dokuların aşınması, romatoid artrit sorunlarıdır. 
 • Bazen insanlarda tiroid bezi hastalıkları da çene bölgesinde ciddi ağrılara neden olmaktadır. Bu bölgelerde görülen ağrılar, direk olarak çeneye vurarak sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle ağrılar karıştırılabilir. 
 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi dişlerde görülen bozukluklar, çürümeler ya da gömülü diş gibi rahatsızlıklar çene ağrısı gibi algılanabilmektedir. Bu ağrılar çeneye vurarak çene bölgesinde problemlere neden olur. Özellikle iltihaplanma problemleri çok görülmektedir. 
Çene eklem ağrısı, genellikle insanlarda kulağın tam alt kısmında belirmektedir. Kişilerin çenesinde oluşan hassasiyet, son derece ciddileştiği için bu durum oldukça önemli problemlere neden olur. Meydana gelen ağrılar, sadece hareket sırasında değil, en çokta kişilerin yatmaya çalışmaları sırasında meydana gelmektedir. Bazen insanlarda gerek stres nedeniyle gerek gerginlik nedeniyle diş sıkma problemleri meydana gelmektedir. Meydana gelen bu problemler ciddi bir şekilde çene ekleminin zorlanmasına ve ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak sakız çiğneyen bir insanda bu gibi eklem ağrılarının görülmesi normaldir. Kişilerdeki çene eklem ağrısı en fazla bir günü geçtikten sonra azalma göstermemişse kesinlikle doktora gidilerek muayene olunmalıdır. Aksi durumlarda kişinin çene ekleminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. 

Çene Eklem AğrısıÇene eklem ağrısı nelere neden olur
Bu durumun neden olduğu en önemli şey kişilerde meydana gelen ağrılardır. Çene eklemi ağrısı, insanlarda kişiyi uyutmayacak derece  artabilir. Bu durumlarda kişiler birçok ağrı kesici yutsa bile sorun ortadan kalkmaz. Bunun yanı sıra çene eklem ağrısı, kişilerde boyun ağrılarına da neden olabilmektedir. Meydana gelen ağrılar, boyundan omza bile geçebilir. Çene eklem ağrısı sorununun neden olduğu bir diğer durum ise kişilerin yemek yemede zorlanmalarıdır. İnsanlar yemek yerken ve konuşmaları sırasında meydana gelen ağrılardan dolayı çok büyük sıkıntılar yaşarlar. Bu nedenle kişiler için konuşma ve yemek yeme son derece zor bir hal alır. 
]]>
Çene Kanseri https://www.cene.gen.tr/cene-kanseri.html Sat, 03 Nov 2018 18:28:01 +0000 Çene kanseri, en az diğer kanserler kadar insanlarda meydana gelen bir durumdur. Sonucu ölümlü olan bu gibi durumlar, tedavi edilmediği zaman çok ciddi problemlere neden olmaktadır. Tedavisi, son derece zor ve uzun olduğundan çene ka Çene kanseri, en az diğer kanserler kadar insanlarda meydana gelen bir durumdur. Sonucu ölümlü olan bu gibi durumlar, tedavi edilmediği zaman çok ciddi problemlere neden olmaktadır. Tedavisi, son derece zor ve uzun olduğundan çene kanseri ciddi bir hastalıktır. Direk olarak çenede ya da çene ekleminde oluşan hücre farklılaşması durumuna çene kanseri denilmektedir. Bu gibi durumlar bazen iyi huylu kanser olarak karşımıza çıkabilmektedir. Meydana gelen çene kanseri eğer iyi huyluysa, sorun oldukça basittir. Bu durumlarda hasta uygun bir zamanda küçük cerrahi operasyonlarla iyileştirilir. Üstelik iyi huylu kanserlerde sorunun tekrarlaması son derece düşük bir ihtimaldir. Fakat kötü huylu çene kanseri, insanlarda cerrahi operasyonlarla alınamadığı için ilaçlarla ve diğer tıbbi yöntemlerle yapılmaktadır. Fakat geç kalınmış çene kanseri vakalarında yapılan tedaviler çok büyük olumlu sonuçlara neden olmadığı için erken teşhisin birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok büyük etkileri bulunmaktadır. Çene kanseri, tedavi edilmediği süreçlerde ağız içerisine iyice yayılarak kemiklere ve dokulara zarar vermektedir. Bu durumda kişi her geçen gün kanserden daha fazla etkilenecek ve her geçen gün daha da kötüleşecektir. Bu kanserler bazen dişlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Böylesine küçük durumlardan ortaya çıkan kanser, insanlarda hayatın tehlikeye girmesine bile neden olabilmektedir. Kişi ilerlemiş kanser türünden kurtarılsa bile hayatı boyunca sorun yaşayacak durumlarla karşı karşıya kalabilir. 

Çene KanseriÇene kanserinin nedenleri nelerdir
 • Çene kanserinin net olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmaların sonuçlarına bakıldığında bu konuyu açıklığa kavuşturacak bazı durumlar öne sürülmüştür. Bunlar özellikle alkol, sigara ve diğer tütün ürünleridir. İnsanlarda bu maddelerin aşırı kullanılması durumunda çene kanserinin oluşma ihtimali artar. 
 • Çene kanserinin bir diğer nedeni ise kişide aşırı bir şekilde ağız hijyeni eksikliğinin olmasıdır. Ağız hijyeninin aşırı eksik olması durumunda ağız içerisinde bakteri birikimi çoğalır ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıklar arasında çene kanseri de yer almaktadır.
 • İnsanlarda aşırı bir şekilde diş çürüğünün olması, direk olarak çene kanserinin oluşma ihtimalini arttırır. Diş çürükleri eğer aşırı abartıya kaçmışsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bu durum, sadece çene kanseri değil, diğer birçok hastalık sorunlarına neden olabilir. 
 • Bu durum bazı insanlarda da meslek hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle insanların çalıştığı ortamlar, sürekli olarak bulunduğu alanlar çene kanseri sorununa neden olabilmektedir. 
Çene kanseri ne gibi belirtiler gösterir
Çene kanseri olan insanlarda ilk 2-3 hafta herhangi bir ağrı sorunu görülmeyebilir. Fakat ağız içerisinde oluşan beyaz renkli lezyonlar, birçok zaman kanser belirtisidir. Özellikle çenenin bulunduğu kısımlarda oluşan lezyonlar çok ciddi sorunların habercisi olabilir. Bunun yanında bir diğer belirti, ağız içerisinde sürekli olarak kanamaların görülmesidir. Meydana gelen kanamalar aynı zamanda aşırı bir ağız kokusunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Çene kanseri ilerlediği süreç içerisinde kişilerde yutkunma güçlükleri, şişkinlik durumları, kaşıntı gibi durumlar görülebilir. 

Tedavi:
Bu tür hastalıklar üzerinde yapılan cerrahi operasyonlarda genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat bazı kanser türleri aşırı ilerlediği için kişilerde iyileşme son derece zorlaşmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyat öncesinde hemen hemen her hastada ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fakat çene kanseri sorununa neden olan tümör kötü huyluysa genellikle cerrahi operasyonlar fayda etmez. Bunun yerine, kemoterapi ve radyoterapi, uygulamaları yapılmaktadır. Hastalığın şiddetine göre bu tedaviler fayda göstermektedir. 
]]>
Çene Yamukluğu https://www.cene.gen.tr/cene-yamuklugu.html Sun, 04 Nov 2018 01:25:08 +0000 Çene yamukluğu, insanlarda asında estetik bir sorun olarak görülse bile, aslında ciddi bir sağlık problemidir. Çünkü çene yamukluğu olan insanlarda bu duruma müdahale edilmediği sürece çenede tam açılmama, çene ağrısı ve Çene yamukluğu, insanlarda asında estetik bir sorun olarak görülse bile, aslında ciddi bir sağlık problemidir. Çünkü çene yamukluğu olan insanlarda bu duruma müdahale edilmediği sürece çenede tam açılmama, çene ağrısı ve konuşma problemleri meydana gelmektedir. Çene yamukluğu, direk olarak çene ekleminde meydana gelen problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hayatı boyunca çok fazla sorun yaşayan insanlar kesinlikle uzman bir doktora gitmelidir. Bu durum bazı insanlarda doğuştan gelen bir sorun olsa bile bazı insanlarda çene bölgesine alınan herhangi darbe ya da kaza nedeniyle oluşmaktadır. İnsan hayatının dönemlerinde çene ekleminde bu gibi rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Tıbbi olarak çene yamukluğuna "terporomandibular" adı verilmektedir. Çene yamukluğunun meydana gelmesinde birçok durumun etkisi bulunmaktadır. Bu durum kimi zaman alt çeneden, kimi zamanda üst çeneden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sorunun nedenleri de çeşitlenmektedir. Ayrıca belirtmek isterim ki çene yamukluğu insanlarda çok ciddi problemlere neden olur. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Birçok kişi çene ekleminin yamukluğunu çok ciddi bir sorun olması nedeniyle düzeltmemektedir. Aslında bu problem de bir sağlık sorunudur. 

Çene YamukluğuÇene yamukluğunun belirtileri:
 • Çene yamukluğunun belirtisi olarak en önemli durum tabi ki ağzın tam olarak açılmamasıdır. Ağzın tam olarak açılmaması ve bununa birlikle çenede kayma olan insanlarda çene yamukluğu çok ciddi bir şekilde sorun olmaktadır. Bu durum direk olarak konuşma sorunlarına neden olduğu için insanlarda daha fazla sorun olur.
 • Bir diğer belirti ise herhangi bir yiyeceğin tüketilmesi sırasında çene eklem bölgesinde ağrıların meydana gelmesidir. Meydana gelen ağrılar, insanlarda, iştah azlığına neden olacaktır. Bunun yanında çene açılıp kapatıldığında çeneden çok ciddi sesler çıkabilmektedir. Bu sesler, zamanla artabilir. 
 • Bazen çenesi yamuk olan kişilerde esneme sırasında kitlenme sorunları meydana gelebilmektedir. Çene açıkken kitlendiği için kişiye acil müdahaleler yapılmalıdır. Bu durum direk olarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. 
 • Çene yamukluğu olan insanlarda çene olması gerektiğinden daha farklı bir şekilde yıpranması nedeniyle baş ve kulak ağrıları ortaya çıkabilir. Bu ağrılar daha çok çenenin kullanılmadığı zamanlarda görülür. 
 • Eğer çene yamukluğu aşırı bir şekilde ilerlemiş ve bu duruma herhangi bir müdahale yapılmamışsa, birçok ağız hareketinin yapılamaması gibi bir durum meydana gelebilir. Bu durumlarda kesinlikle tedavi şarttır. 
Çene yamukluğunun nedenleri nelerdir
Çene yamukluğunun çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli neden, kişilerin yapısal olarak dişlerini sürekli olarak sıkmalarıdır. Sürekli olarak diş sıkmak, hem diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Bunun yanında kişilerde sürekli olarak duruş bozuklukları çene yamukluğu meydana getirmektedir. Çene yamukluğu, birçok kişi tarafından bilinmese bile stres nedeniyle bile oluşabilmektedir. Fakat her ne şekilde olursa olsun çene yamukluğunun en büyük nedeni, doğuştan gelen bozukluklardır. Bu durum genellikle ailenin genetiği ile alakalı olduğu için hiçbir şekilde müdahale edilememektedir. 

Tedavi:
Çene yamukluğu olan insanlarda yapılan en ilk tedavi ilaç tedavileridir. Özellikle yumuşak gıdaların tüketilmesi, eklemlerin istirahat ettirilmesi ve fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Eğer insanlarda çene yamukluğu düzelme göstermezse, çene cerrahına başvurularak ameliyatlar yapılmalıdır. Yapılan ameliyatsız tedaviler yaklaşık olarak 3-6 ay içerisinde tedavi yapılarak denenmektedir. 
]]>
Çene Ucu Dolgusu https://www.cene.gen.tr/cene-ucu-dolgusu.html Sun, 04 Nov 2018 10:30:45 +0000 Çene Ucu Dolgusu, Estetik cerrahinin en fazla yapılanlardan biri dolgu uygulamalarıdır. Yüz dolgusunda yapılan uygulamalarda başarılı bir şekilde olan neticeler alınmaktadır. Yapılmakta olan uygulamalara yeni olanlarının ekl Çene Ucu Dolgusu, Estetik cerrahinin en fazla yapılanlardan biri dolgu uygulamalarıdır. Yüz dolgusunda yapılan uygulamalarda başarılı bir şekilde olan neticeler alınmaktadır. Yapılmakta olan uygulamalara yeni olanlarının eklenmesi ve ameliyatsız bir şekilde yapılan estetik alanındaki ilerlemeyi beraberinde getirmektedir. Çene ucu dolgusu ve çene köşesi dolgusu ile yüz kısmının estetik manada oldukça fazla etkileyici bir şekilde olması ve orantılı olarak güzellik meydana gelmesi mümkündür. 

Yüz kısmının güzelliği yüzde bulunan bütün estetik ünitelerin birbiri ile uyumlu bir şekilde olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı iyi bir analiz neticesinde, küçük ama etkili bir şekilde olan dokunuşlar ile yüz kısmında çok daha etkileyici olan bir güzellik oluşturulabilir. Bu kısımda en büyük olan yardımcılardan biri dolgular. 

Çene ucu dolgusunda kullanılan malzemeler; Burun dolgusu, yüz dolgusu, elmacık dolgusu şeklindeki bütün diğer yüz dolgusunda yapılan işlemlerinde olduğu gibi, çene ucu için kullanılan malzeme hyaluronik şeklinde olan asit türevleridir. Hyaluronik asit bütün dünyada en fazla kullanılmakta olan ve en güvenli bir şekilde kullanılan estetik dolgu materyalidir. Vücutta herhangi bir yerinde alerjik reaksiyona neden olma durumunun mümkün olmaması durumunda, komplikasyon ve yan etki olasılığının yok olması düşük ve bu ürünün başarı ile kullanılmasındaki ana faktörlerdir.

Çene ucu dolgusundan sonra çene ucu estetiğinin yapılması; Kliniğimde çene ucu estetiği için ilk önce bir çene ucu dolgusu yapılması ile ameliyatın olası neticeleri hakkında fikir sahibi olmayı tercih edilmektedir. Dolgunun kalıcılık zamanını tamamlamasının ardında hastaların yaklaşık olarak %50 si ameliyat olmak yerine tekrarlanan dolgu uygulamaları ile sürerken, kalan %50 lik bölümü ise sonuçtan dolgu ile oluşan neticede kalıcı bir duruma getirmek için ameliyat ile çene ucu estetiği yaptırmaya karar verilmektedir.

Çene Ucu DolgusuÇene ucu dolgusunun yapılması; Çene ucu dolgusu muayenehane şartlarında yapılmakta olan, oldukça ağrısız bir şekilde olan ve konforlu bir işlemdir. Gerektiği zaman özel ağrı kesici olan kremler ve soğutucu bir şekilde olan anestezi şeklinde yapılmaktadır. İşlemin yapılması yaklaşık olarak 10 dakika kadar devam eder ve işlem neticesinde hiçbir kısıtlama meydana gelmez ve kişiler normal olan yaşamlarına devam edebilir.

]]>
Çene Törpüleme https://www.cene.gen.tr/cene-torpuleme.html Mon, 05 Nov 2018 05:21:28 +0000 Çene törpüleme, yüz şekillendirme  ameliyatları içinde kullanılan çene törpüleme ameliyatları yüz ifadesini daha canlı ve estetik açıdan daha alımlı hale getirmek için yapılır. Çene törpüleme ameliyatlar Çene törpüleme, yüz şekillendirme  ameliyatları içinde kullanılan çene törpüleme ameliyatları yüz ifadesini daha canlı ve estetik açıdan daha alımlı hale getirmek için yapılır. Çene törpüleme ameliyatları tüm dünyada sıklıkla yapılan estetik ameliyatlardır. Çene törpüleme ameliyatları ile kombine yapılır. Yüz şeklini çok fazla etkilemeyen iki bölgeden biri burun diğeri ise çenedir. Çene törpüleme ameliyatları çene  uzunluğunda estetik bozukluk olan hastalarımızda çene ucunda ki kemiklere uygulanan törpüleme dir. Tabi ki de bu kadar basit bir ameliyat değildir.

Çene törpüleme ameliyatı nasıl yapılır:
Çene törpüleme ameliyatı çenesi normalden daha büyük olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Yüze yeni şekiller vermek için çene ucunun özel aletlerle törpülenmek suretiyle kısaltılmasıdır. Çeneni estetik görünüm açısından yüze uygun hale getirmek için burun estetiği stereoskopik yüz germe ameliyatları ile yapılır.

Çene törpüleme ameliyatı anestezi altında tam teşekküllü hastaneler de yapılır. Ameliyat süresi 1-2 saat arasında sürer. Hastanın durumu ve çene için uygulanacak yöntemleri ameliyatın süresini arttırabilir. Çene törpüleme ameliyatları içeriden yapılırsa ameliyat sonrası bir iz kalmaz.

Çene törpüleme ameliyat sonrası:
Çene törpüleme ameliyatı sonrası çene bölgesinde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bunlar geçicidir. Ameliyat sonrası ağrıyı ise verilen ilaçlarla önüne geçilir. Çene törpüleme ameliyatı sonrasında hasta 1-2 hafta süreyle dinlenmelidir.

Çene TörpülemeÇene törpüleme ameliyatı yaş sınırı:
Bu ameliyatta yaş sınırı 19-20 dir. Bir insan yüzündeki kalıcı görüntüsünü  yani gelişimini bu yaşa kadar tamamlar 20 yaş üzeri kalıcı görünümü ortaya çıkar.
]]>
Çene Ağrısı https://www.cene.gen.tr/cene-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 11:37:50 +0000 Çene Ağrısı, günlük hayatta insanların sıkça rastlanılan şikayetleri arasında yer alan çene ağrısı birçok sebepten kaynaklanır. Yemek yerken, diş sıkma ve gıcırdatma gibi durumlarda daha çok hissedilen bu ağrı, Çene Ağrısı, günlük hayatta insanların sıkça rastlanılan şikayetleri arasında yer alan çene ağrısı birçok sebepten kaynaklanır. Yemek yerken, diş sıkma ve gıcırdatma gibi durumlarda daha çok hissedilen bu ağrı, kimi zamanda çeneden gelen kemik seslerine neden olmaktadır. Şimdi bu ağrının sebeplerini ve tedavilerini hep beraber inceleyelim.

Çene ağrısının nedenleri
 • Temporomandibular eklem disfonksiyonu: Çene ağrısının en yaygın sebebi olarak bilinir. Bu eklem çeneyi kafatasına bağlayan eklem olarak bilinir. Üst çene hareket etmeden alt çene bu eklem sayesinde hareket etmektedir. Bu eklemde görülen herhangi bir hasar çene ağrısına neden olabilmektedir. 
 • Bruksizm: Çok stresli ve endişeli tuh hali bulunan insanlarda görülür. Genellikle bu insanlar uykularında dişleri sıkar veya gıcırdatır. Böylece çene ekleminde aşınmalar ortaya çıkar. Bu aşınmalara çene ağrısına neden olur. 
 • Diş kapanış bozukluğu: Dişleri eksik veya düzensiz kişilerde görülür. Bu da eklemde ağrıya sebep olabilmektedir. 
Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra tetanoz, kalp krizi, migren, diş enfeksiyonları, sinüs ve kulak enfeksiyonları, çene kanseri de çene ağrılarını tetiklemektedir. 

Çene ağrısının tanısı

En önemli tanı koyma yöntemi muayene olan çene ağrısında, röntgen ve MR gibi yöntemlerde tanıyı koymaya yardımcı unsurlar arasında yer almaktadır. Fizik tedavi doktorlarının yanı sıra hasta, diş hekimine ve plastik cerraha da muayene olarak tanı koymayı hızlandırabilir. 

Çene AğrısıÇene ağrısının tedavisi 

Genelde ağrıların en yaygın sebebi olan çene eklemi disfonsiyonu hastalığı kolayca tedavi edilebilir ve ağrı ortadan kalkabilir. Bunun yanı sıra çene ağrısı tedavisi; evde uygulanacak tedavi yöntemleri ve cerrahi yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri:
 • Uzun süre çiğnenmeyen ve kolayca yenilebilen yumuşak besinler tercih edilmelidir.
 • Sakız çiğneme ve ağzın çok açıldığı esnemeler terk edilmelidir. 
 • Ağrı olan eklemlere masaj yapın ve üzerine sıcak havlu ile kompres yapın.
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi eylemleri terk edin. Buna gücünüz yetmiyorsa bir psikolog tarafından muayene olmanız tavsiye edilir. Bu durumda diş gıcırdatmaları gibi ağrıyı artıran haller için hastaya antideprasan ve ilaç tedavisi uygulanır. 
 • Ağrı kesiciler kullanılarak çene ağrısı hafifletilebilir. 
Cerrahi yöntem: Çene ağrısı tedavisinde çok zor durumda kalınmadıkça hastaya ameliyat önerilmemektedir. Eğer diğer yöntemlerde başarılı olunmazsa ameliyat ile kıkırdak ve çene eklemi açılarak hasar gören yer tedavi edilir. 

]]>
Çene Romatizması https://www.cene.gen.tr/cene-romatizmasi.html Tue, 06 Nov 2018 09:22:05 +0000 Çene romatizması, kraniyomandibuler eklem olarak bilinmekte olan çene ekleminde görülebilen bir sağlık sorunudur. Çene eklemi ağzı açıp kapatma imkanı sunan bir eklemdir, bu eklem kafa ile aşağı çene kemiğinin arasındad Çene romatizması, kraniyomandibuler eklem olarak bilinmekte olan çene ekleminde görülebilen bir sağlık sorunudur. Çene eklemi ağzı açıp kapatma imkanı sunan bir eklemdir, bu eklem kafa ile aşağı çene kemiğinin arasındadır. Eklem yüzeyi vücudumuzdaki bütün eklemlerde meydana geldiği benzeri kıkırdak yapıdan oluşmaktadır. Eklem diski, çene ekleminin hareketlerini imkanı sunan, her 2 yüzü dışbükey kıkırdak bir yapıdır. Eklem kıkırdaklarına rastgele bir sebeple stres uygulanması, kıkırdağın su kaybetmesine ve hacminin küçülmesine yol açar. Kıkırdak hücresinin, kendini yenileme özelliği olmadığından tatbik edilen stres devam ederse eklemde işlev bozukluğu oluşur. Çene eklemi işlev bozukluklarının sebepleri kaza ve darbelere, romatizmaya ve diş sıkmalarıyla ilişkili olabilmektedir. 

Alt çenenin basit işlevi çiğneme ve konuşmadır. En yüksek çene açıklığı esnasında çene eklemi 2 çeşitli davranış yapmaktadır, kolay menteşe hareketi ve öne kayma ve rotasyon hareketleridir. Ağzın normal pozisyonundan sapmalara neden olabilen kapanmalar çiğneme adalelerinde spazmlara yol açar, bu da çene eklemi işlev bozukluklarının en ciddi sebepleri içerisindedir. 

Çene RomatizmasıÇene Ekleminin Çalışma Şekli
 
Bir şeyi kuvvetlice ısırdığınızda yalnızca dişlerinize değil bununla beraber çene ekleminize de kuvvet uygularsınız. Fizik terimleri ile çene "kaldıraç" ve çenedeki eklem "dayanak noktası"na benzetilebilir. Gerçekte çene eklemine tatbik edilen basınç çeneye tatbik edilen birim basınçtan çok fazla yani daha çoktur. Bu çeşit kuvvet ve basınçların üstünden gelebilmesi için çene eklemi kayar biçimde hareket edebilen bir eklem tipidir. Bundan ötürü çene eklemine tatbik edilen basınç daha kapsamlı bir alanın tümüne yayılır böylelikle eklemdeki hasar ve yırtıklar daha hızlı iyileşebilir. 
 
Çene Eklem Rahatsızlığını Ne Türlü Hissedersiniz 
Her yutkunuşta, esnemede, çiğnemede, konuşmada meydana çıkan batıcı ve kuvvetli bir ağrı olabilir yada devamlı ve donuk bir ağrı da olabilmektedir. Ağrı, eklemin bulunduğu, anında çene önündeki alanda olabileceği benzeri pek çok yere de yansıyabilir. Ağrı, ekleme yapışmış olan kaslarda spazma neden olarak yüze, başa, kulağa ve çeneye yansıyabilir. Birtakım bireyler migren, sinüzit ve boyun ağrılarının nedenini çenedeki ekleme bağlarlar ama şu anki bilgi ile bu hali izah etmek zordur. Ağrının en yaygın odaklandığı yer kulaktır. Pek çok kimse kulak doktoruna "kulağında ağrı olduğu"ve "iltihap kaptığı" kaygısı ile başvurur. Kulak ağrısıyla beraber duyma kaybı ve kulak zarında bir sorun yoksa kulak hekimi ağrının kaynağı olarak çenedeki eklemden kuşkulanır. Ağrının yakınında eklemin yol açtığı birtakım yakıntılar da bulunur. Ağız güzelce açıldığında birtakım kimselerde "çıt"diye bir kayma ya da açılma sesi duyulur.  
 
Çene Eklemi Bozukluğu İçin Ne Yapılabilir 
Şayet hafif bir eklem bozukluğunuz varsa ve çabuk tanı edilmişse şu önerilerden yarar görürsünüz: 
 • Çenenizin sağ ve sol tarafını çiğnemede eşdeğer kullanın 
 • Bilinçli olarak yapıyorsanız dişinizi gıcırdatmayı ve sıkmayı bırakın 
 • Sakız çiğnemeyin 
 • Sert, zor çiğnenen yiyeceklerden kaçının
 • Günde en az 2 kere 1/2 saat çene ekleminize sıcak kompres uygulayın
 • Hekiminizin önerdiği bir ödem çözücü ya da mideniz huzursuz değilse aspirin kullanın
İlk 4 madde çene eklemi üzerinde var olan yırtılmayı ve zedelenmeyi azaltmak içindir. 5 ve altıncı maddeler iyileşme işlemini hızlandırmak içindir. Aspirin ve öbür ödem çözücü ilaçlar şişliğin azalmasında çok fazla etkindirler esasen bu nedenle romatizmalı kimseler aracılığıyla çok fazla kullanılırlar. Çene eklemi üzerinde de çok fazla etkindirler. Dişlerinizin ve ısırmanızdaki uygunluğunuzun denetiminde yardımcı olabilmektedir. Çok kuvvetli ağrının varlığında bir çene cerrahı ya da d]]> Yirmilik Diş Çene Ağrısı https://www.cene.gen.tr/yirmilik-dis-cene-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 20:21:34 +0000 Yirmilik Diş Çene Ağrısı, Sanıldığı gibi 20 yaş dişleri, 20 yaşından itibaren değil ergenlikten itibaren her yaşta çıkabilir. Alt çenede iki adet, üst çenede iki adet olmak üzere toplam dört adet yirmilik dişlerimiz var Yirmilik Diş Çene Ağrısı, Sanıldığı gibi 20 yaş dişleri, 20 yaşından itibaren değil ergenlikten itibaren her yaşta çıkabilir. Alt çenede iki adet, üst çenede iki adet olmak üzere toplam dört adet yirmilik dişlerimiz vardır. Her bireyde farklı zamanlarda çıkarlar. Süt dişlerine göre çıkması ağrılı bir süreçtir. Önündeki azı dişin gelişimine ve çene yapısının gelişimine göre çıkma süresi değişir.

Yirmilik Diş Çene Ağrısı Sebepleri
 • Yirmilik dişin çene kemiğine gömülü olması
 • Önündeki azı dişten dolayı sıkışması
 • Çene yapısından dolayı sıkışması
 • Diş eti enfeksiyonu
 • Çürüme
 • Sürekli batıp çıkması
 • Çıkarken yarattığı doku zedelenmesi
 • Çıkarken diğer dişlere yaptığı baskı ve sıkıştırma
Zaman içinde beslenme alışkanlıkları değişiminden dolayı çene yapısı küçülmesine bağlı, yirmilik dişlerin çıkması da zorlaşıyor. Alan daraldığı için dişin çıkması zaman alıyor. Her çıkmaya çalışma süresinde oluşan enfeksiyon ve hareketle çenede dayanılması zor ağrılara sebep oluyor. Yirmilik dişler halk arasında bilindiği gibi işe yaramayan yada çıktığı zaman hemen çektirilmesi gereken dişler değildir. Sürekli bir enfeksiyon ve ağrı oluşturmuyorsa, diğer dişlerin yapısını bozmuyorsa, çürüme olmuyorsa ve düzenli çıkıp kendine yer bulduysa çekilmesi gerekmez.

Yirmilik Diş Çene AğrısıYirmilik Dişte Ameliyat Sebepleri
 • Diş eti ve çevresinde 6 ayda bir enfeksiyon oluşuyorsa
 • Diş, çene kemiğine gömülü kalıp baskı ve ağrı oluşturuyorsa
 • Önündeki dişin yapısını bozacak şekilde ilerliyorsa 
 • Az bir bölümü çıkıp, kalan bölümü çene kemiğinde sürekli baskı oluşturuyorsa
 • Beslenmede çiğnemede zorluk oluşturuyorsa
 • Çene yapısını bozma durumu oluşuyorsa
Bu sebeplere göre önce diş hekimine gidilir. Eğer ameliyat gerekli görülmüşse çene cerrahisine de gidilebilir. Diş çene kemiğine gömülü değil ve çürüme sebebi ile çekilmesi istenmişse yapılan işlem diğer dişlerde uygulanan çekme yönteminden farklı değildir.  Bu durumlar oluşmamış ve diş düzgün ve zarar vermeden çıkmışsa çektirilmemelidir. Düzenli hekim kontrolleri sayesinde oluşabilecek problemler önceden görülüp belirleneceği gibi, tedavi yöntemleri uygulanır ve diş kaybı olmadan ağız ve diş sağlığı sağlanmış olur. Yirmilik dişler en son dişler oldukları için temizliği ve fırçalanması zor olabilir. Bu yüzden çürüme oluşur. Sanıldığı gibi kökü olmayan, zayıf olduğu düşünülen dişler değildir. Düzenli plak ve tartar temizliği ile sağlıklı yirmilik dişlere kavuşmak ve korumak mümkündür.
]]>
Çene Kemiği https://www.cene.gen.tr/cene-kemigi.html Tue, 06 Nov 2018 22:17:47 +0000 Çene kemiği, maksilla yada maxilla, iskeletin yüz kısmında mandibuladan sonraki en önemli alanı kaplamaktadır. Çift sayıda olan bu kemik, göz çukuru, burun boşluğu ve ağız boşluğu gibi boşlukların ortaya çıkmasını Çene kemiği, maksilla yada maxilla, iskeletin yüz kısmında mandibuladan sonraki en önemli alanı kaplamaktadır. Çift sayıda olan bu kemik, göz çukuru, burun boşluğu ve ağız boşluğu gibi boşlukların ortaya çıkmasını sağlar. Üst çene kemiğinin içerisinde sinus maxillaris olarak bilinen önemli bir boşluk bulunur. Üst çene kemiğinde, zemini burun boşluğuna baktığımızda bir piramit model corpus maxillae olarak bilinen bir cisim vardır. Bununla birlikte kemiğin processus palatinus olarak bilinen 4 çıkıntısı, üst, ön, aşağı ve arka olmak amacıyla 4 kenarı vardır. Mandibula aşağı çene kemiği olarak bilinir. Kafatasında bulunan hareket edebilen ekleme sahiptir. Şakak kemiğine bağlanır. Vertebralarda olduğu gibi burada da bir discus articularis olarak bilinen kıkırdak yapıda disk vardır. Evrimsel bağlamda insandan evcil memeli hayvanlara gerçek gidildikçe mandibula nispeten uzar. Üstelik carnivor dışındaki hayvanlarda diastema olarak bilinen dişsiz bir bölüm vardır. 

Çene eklemi hastalığı oluştuğunda, bir an için çene yerinden fırlayacakmış veya kilitlenecek hissi yaşatır. Üstelik bazı vaziyetlerde eklem başı yerinden çıkar veya çene kilitlenerek hastanın ağzını açıp kapatmasına mani olabilir. Birtakım vaziyetlerde de yerken, konuşurken veya dinlenme şeklinde ağrı ortaya çıkar, ağız çok fazla kapsamlı açılamayabilir, pek çok vaziyette de işlev halindeki eklemlerden ses gelmektedir. 

Çene KemiğiÇene Kemiği Problemlerinin Semptomları Nelerdir 

Çene eklemi kilitlendiği zaman ve ağız açık kaldığında, kişi tek başına ağzını kapayamaz ve bir diş doktorunun çeneye müdahale ederek eklem başını mahaline yerleştirmesi gereklidir. Bu gibi bir sorunla karşılaşan kişi, çenesi yerine oturtulduktan sonra sakız benzeri yapışkan gıdaları yemekten uzak durmalı, her vakit minik lokmalarla yemek yemeli ve esnerken ağzını çok fazla açmamaya dikkat etmelidir. Yemek yerken, konuşurken veya dinlenme şeklinde ağrıya, ağız açılırken davranış kısıtlılığına ve eklemde davranış esnasında klik seslerine neden olan eklem bozuklukları farklı çeşit eklem sorunudur ve disk deplasmanı şeklinde adlandırılır. Çene kemiği rahatsızlıklarına neden olan eklem diski oynamasının muhtemel nedenleri arasında; 
 • Trafik kazası esnasında baş ve boyun bölgesine iştirak eden travma, 
 • Diş sıkma alışkanlığı, 
 • Vücudun genelini etki eden romatoid artirit, 
 • Akut baskı hallerinde diş gıcırdatma veya sıkmaya ilişkili gelişen adale spazmları, 
 • Ortodontik anomalilerden açık kapanış, 
 • Eklem artiriti ve tümörleri gösterilebilir. 
Çene kemiği rahatsızlıkları, çok fazla faktörlü, komplike hastalıklardır. Tek bir ilaçla yada bir tedavi uygulamasıyla kısa zamanda tedavileri mümkün değildir. Tedavideki en önemli aşama itinalı kontrollerdir. Rehabilitasyona en kolay yollarla başlanır, edinilen yanıtlara yönelik aynı ritmde devam edilir. Tedavideki ilk hamle, hasta olanların, bu rahatsızlıkla alakalı bilgilendirilmesidir. Davranışsal tedavi, ilaç rehabilitasyonu, fizik tedavi, gece yatarken dişlerin üstüne tatbik edilen splint rehabilitasyonu, eklem içi ilaç enjeksiyonları, artrosentez olarak bilinen eklemin içindekiboşluğun yıkama işlemi ve cerrahi tedavi eklem rahatsızlıklarında tatbik edilen tedavi seçenekleridir. Çene eklemi rahatsızlıkları, çok fazla faktörlü, komplike hastalıklardır. Rahatsızlık erken tanı edilirse, rehabilitasyonu daha kolay ve kısa müddetli olabilir. Bu yüzden, eklem hastalığı kuşkusu olan herkesin bir uzmana kontrol olmasında yarar vardır. Çene eklemi rahatsızlıkları, kulak ağrılarına, kulak çınlamasına sebep olduğu için, hastalar çoğunlukla en başta kulak-burun-boğaz uzmanına başvururlar. Bu rahatsızlığın rehabilitasyonu için profesyonel diş hekimlerine müracaat etmek gereklidir.
]]>
Uzun Çene Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/uzun-cene-ameliyati.html Wed, 07 Nov 2018 12:17:50 +0000 Uzun çene ameliyatı, çene kemiklerinin geri çekilmesiyle yapılan estetik operasyondur. Alt çene ve üst çeneye ait şekil, yapı, ilişki bozuklarının düzeltilmesine yardımcı olan bir cerrahi yöntemdir. Halk arasında çene cerra Uzun çene ameliyatı, çene kemiklerinin geri çekilmesiyle yapılan estetik operasyondur. Alt çene ve üst çeneye ait şekil, yapı, ilişki bozuklarının düzeltilmesine yardımcı olan bir cerrahi yöntemdir. Halk arasında çene cerrahisi veya çene ameliyatı diyede bilinir. Bu tür vakalarda ortodontist ve plastik cerrah beraber çalışır.bu tür çene ameliyatları tam teşekküllü bir hastahanede ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren kişi plastik cerrahtır. Örneğin alt çeneniz ileride diyelim. Diş teli takıldığı andan itibaren dişler sıralanmaya başlar ve alt çenenin daha ileride olduğu daha çok belirgin hale gelir ve bunun yanında düzgün bir kapanış olmaz. Sonuç olarak var olan görüntü dahada bozulur ve ameliyat kaçınılmaz sondur.

Sadece diş çekimi yaptırsak çene ameliyatına gerek kalmaz mı
Çok ender vakalarda ameliyat olmadan diş çekilmek suretiyle tedavi olur. Fakat yüzünüzün görüntüsü (kemiksel değişim olmadığından) düzelmez. Muayene olduğunuzda doktorunuz yine de çene ameliyatı önerebilir.
Bu tür çene cerrahi operasyonları çok uzun zamandan beri ülkemizde yapılmaktadır. Ortodontistlerin beraber çalıştığı belirli plastik cerrahlar vardır. Bu cerrahlar oldukça sık bu ameliyatları başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. Bu sebepten dolayı bu bir takım işidir ve ortodontistin cerrahla birlikte bir tecrübesi olması şarttır her plastik cerrah bu ameliyatı gerçekleştiremez.

Ameliyat izi kalır mı
Ameliyat ağız içinde yapıldığından dolayı herhangi bir iz kalmaz. Sadece yüzde oluşacak tepkisel ödemden dolayı bir şişlik meydana gelecektir ki buda hızla düzelecektir. Ameliyat izinin kalmamasının yanında ağrıda fazla olmamaktadır. Doktorunuzun vereceği ağrı kesici ile takribi 1-3 gün arasında bir ağrı çekerseniz daha sonrasında hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Uzun Çene AmeliyatıÇene ameliyatı sonrası beni neler bekler
Ameliyat sonrası çene kemiklerinin kaynaması açısından çene bir hafta kadar lastiklerle bağlı kalacaktır. Bu süre zarfında sıvı beslenme yoluyla hastanın beslenme ihtiyacı giderilir, kesinlikle katı gıda alımı yapılmamalıdır.ameliyattan iki gün sonra evde yürüyebilecek durumda olursunuz. Uzun çene ameliyatının gerçekleşmesine müteakip bir hafta sonra tekrar doktorunuza kontrole gidersiniz. Bu kontrolde ağzınız açılacak ve açıp-kapama egzersizleri öğretilecektir. Bu aşamadan sonra ise lastik takılması gittikçe azalarak devam eder. Ortodontik tedavi ortalama 4 ay daha sürer ve diş telleriniz çıkartılır.
]]>
Çene İmplantı https://www.cene.gen.tr/cene-implanti.html Wed, 07 Nov 2018 16:45:41 +0000 Çene İmplantı: Yüzde görsel anlamda denge sağlamak amacıyla zayıf olan çene yapısının güçlenmesi için estetik çene cerrahisi uygulanmaktadır. Çene büyütme operasyonu sırasında hastanın diş yapısı normal ise hast Çene İmplantı: Yüzde görsel anlamda denge sağlamak amacıyla zayıf olan çene yapısının güçlenmesi için estetik çene cerrahisi uygulanmaktadır. Çene büyütme operasyonu sırasında hastanın diş yapısı normal ise hasta normal bir çene yapısına sahipse genellikle çene implantları uygulanır. Çene implantı, çene kemiğinin üzerine yerleştirilir ve hastaya uygun bir implant kullanılarak çenenin büyütülmesi işlemi gerçekleştirilir. Hastanın çene yapısının çok fazla zayıf olmaması, çene ile diş yapısının normal olması halinde hasta için çene implantı uygulanması doğru seçenektir. Diğer tüm implant ameliyatındaki gibi bu ameliyatta da hastanın sağlık durumunun iyi ve bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir.

Çene İmplantı

Çene İmplantı Ameliyatında Uygulanan Yöntemler ve Avantajları

Yapılan bu ameliyatlarda uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Boyutları, şekilleri ve malzemeleri farklı olan implantlar bulunmaktadır. Ameliyat sırasında hasta ve istenilen sonuç için en uygun implant kullanılmaktadır. İmplantın yerleştirilmesi esnasında çenenin alt kemiğinin üstünde ciltten ya da ağzın iç kısmından bir kesi yapılmaktadır. Ardından implant nereye yerleştirilecek ise o kısma gerekli büyüklükte bir oluşturulmaktadır. İmplant yerleştirildikten sonra kesinin dikiş yoluyla kapatılma işlemi gerçekleştirilir ve ameliyat son bulur. Ameliyatın ardından oluşan olağan şişliklerin yanı sıra implantın sabit olarak kalması amacı ile çoğunlukla bantlar kullanılmaktadır.

Çene implantının avantajları ise şunlardır:

 • Farklı bir yöntem olan geçici dolgulara göre çene implantı ile kalıcı ve güçlü bir çene görünümü elde edilmektedir.
 • Çene implantı burun estetiği ve benzeri ameliyatlarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir.
 • İmplantlar çenenin şekline göre birden fazla çeşitte olmaktadır.

Hastaların bilmesi gereken en önemli şey hastaların bazıları için farklı cerrahi yöntemlerin daha uygun olmasıdır. Hastanın çenesi çok fazla zayıf ise veya hastanın çenesini kullanımı aktif değil ise çene kemiğinin ileri alınması daha uygun bir seçenektir. Uygulanan bu işlemler çenedeki kemiğin kesilmesi ile yapılıp, normalden fazla bir sürede iyileşme görülse de bu yöntem ile mümkün olmayan sonuçlar görülebilmektedir.

Çene İmplantı Ameliyatında Meydana Gelebilecek Risk ve Komplikasyonlar

 • Çene implantı ameliyatında çene üzerinde kalıcı olarak veya geçici olarak his kaybı oluşabilmektedir.
 • Özellikle ene implantı ameliyatının ardından kısa sürede implantta kayma oluşabilmektedir.
 • Ameliyat sonrasında hastada enfeksiyon olması halinde implant çıkartılabilmektedir.

Çene İmplantı Ameliyatlarında Hastanın İyileşme Süreci

Hastanın iyileşme süreci hastaya hangi yöntemin uygulandığına ve hastaya aynı zaman içerisinde farklı ameliyatların da uygulanıp uygulanmadığına göre değişebilmektedir. Genel olarak hastaya sadece çene implantı ameliyatı uygulanmış ise hasta aynı günün akşamında evine dönebilmekte ve kolaylıkla hareket edecek duruma gelebilmektedir. Bunun yanı sıra, hastanın alt dudağında ve çenesinde aynı diş çekiminin ardından olduğu gibi bir uyuşukluk devam ediyor olacaktır. Bu uyuşukluk ameliyatın ertesi günü genellikle yok olmaktadır ve hastanın çenesinde hafif bir şişlik ile sızı olabilmektedir. Hastaya duruma göre doktoru tarafından bazı antibiyotikler ile ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Bunun yanı sıra, hastanın ağır hareketler yapmaktan kaçınması doğru bir davranış olmaktadır. Cerrahi müdahalenin ardından doktor çene implantının kaymaması ve yerinde sabit durması için bant veya sargı kullanılabilmektedir. Şişlerin daha erken inmesi için hastanın başını dik vaziyette tutması gerekmektedir. Kesinin ağız içinden yapılmış olması halinde doktor hastaya katı gıdalardan uzak durmasını söyleyebilmektedir.]]> Baş Çene Pozisyonu https://www.cene.gen.tr/bas-cene-pozisyonu.html Wed, 07 Nov 2018 21:44:34 +0000 Baş Çene Pozisyonu, bir ilk yardım uygulamasıdır. Bu uygulama kazalarda, hayatı tehdit eden durumlarda ve bilinci kapalı hastalarda uygulanmaktadır. Çoğunlukla dilin geriye kaçmasını ya da soluk borusuna (trakea) yabancı Baş Çene Pozisyonu, bir ilk yardım uygulamasıdır. Bu uygulama kazalarda, hayatı tehdit eden durumlarda ve bilinci kapalı hastalarda uygulanmaktadır. Çoğunlukla dilin geriye kaçmasını ya da soluk borusuna (trakea) yabancı bir cisim kaçması (metal kaşık, yüzük vb ) gibi olağan dışı durumlarda soluk borusunu rahatlatmak amacı ile baş çene pozisyonu verilir.  Baş çene pozisyonunda ilk önce ağız içine gözle bakılır, eğer yabancı bir cisim var ise, tek hamlede çıkarıldıktan sonra kişiye baş geri çene içeri pozisyonu uygulanmalıdır. Eğer görülen cisim alamayacağımız kadar geriye kaçmış ise, cismi daha fazla geriye itmemek ve soluk borusunu iyice tıkamamak için cisme elimizi sürmemeliyiz.  Baş geri çene yukarı pozisyonu yetişkinlerde 90 derece, çocuklarda 60 derece ve bebeklerde 45 de rece ile hava yolunu açmak için uygulanmaktadır. Özellikle bebeklerde baş çene pozisyonu oldukça dikkatli yapılmalıdır. Yutaklarının düzlüğü ve solunum yollarının esnekliğinden dolayı erişkinler kadar geriye itmek onların solunum yollarını dil kökü basısı ile kapatmamıza neden olur.

Baş Çene Pozisyonu
Baş Çene Pozisyonu Hangi Durumlarda Uygulanır,
genellikle solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücudun, yaşamak için yeterli olan oksijenden yoksun kalması durumunda, kalp durması ve bilinci kapalı hastada nabız alınamaması durumunda gerçekleştirilir. Hastanın hiç bir şekilde hareket etmemesi, dışarıdan yapılan uyarılara karşı cevap vermemesi ve solunumun olmaması halinde baş çene pozisyonu uygulanır. Kısa süre içerisinde müdahale edilmez ise, dokuların oksijenlenmesi bozulacağı için beyin hasarı oluşuma sebep olabilmektedir. Eğer solunumu durmuş hastaya zamanında müdahale edilmezse solunum durduktan bir süre sonra kalp durması da gerçekleşeceği için hasta hayatını kaybedebilir. Bu nedenle solunumun kontrol edilmesi hasta ve İlk yardım uygulayan sağlık ekibi tarafından  oldukça önem teşkil eden bir durumdur. 

Baş Çene Pozisyonu Nasıl Uygulanır, öncelikle hasta veya yaralı baş, boyun ve gövde düz olacak şekilde sert bir zemin üzerine sırt üstü yatırılmalıdır. İlk önce ağız içi kontrol edilir, eğer kişinin boğazına kaçmış olan farklı bir cisim mevcut ise hemen çıkarılır. Sağ elin avuç içi kısmı kişinin anlına yerleştirilir, daha sonra sol elimizin işaret ve orta parmağı birleştirilerek hastanın çene bölümüne yerleştirilmelidir. Hastanın alnına yerleştirdiğimiz elimiz alın bölgesine bası uyguladıktan sonra çeneden yukarıya kaldırılarak baş kısmı geriye doğru itilir. Bu uygulamadan sonra hastanın dili yerinden kolaylıkla oynatılır ve solunum yolu rahatlatılarak  hava yolu açıklığı sağlanır. ]]>
Çene Kayması Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/cene-kaymasi-ameliyati.html Thu, 08 Nov 2018 12:56:21 +0000 Çene kayma ameliyatı; Çene kayması özellikle eklem bölgesinde sorun olan kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir tablodur. Çene kayması çoğulukla yüzde asimetriye neden olmaktadır. Bu asimetrinin nedenlerini araştırırken sad Çene kayma ameliyatı; Çene kayması özellikle eklem bölgesinde sorun olan kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir tablodur. Çene kayması çoğulukla yüzde asimetriye neden olmaktadır. Bu asimetrinin nedenlerini araştırırken sadece dışarıdan bakarak muayene etmek doğru değildir ve anlaşılmaya bilir. Her iki eklem bölgesinde kaymaya neden olacak hiperplazi olarak adlandırılan fazla kemik dokusu var mı yada yok mu diye röntgen çektirip  filmleri incelenir. Eğer bu tarz yok ise o zaman iskeletsel olarak nasıl çözümleneceğine odaklanılmaktadır. Burada hastanın muayene bulgularına göre çeneye müdahale etmek gerekir. Nitekim de alanında uzman bir hekime gidildiğinde de bu şekilde teşhis edip çene kayması var ise ameliyat edecektir. 


Çene kayması ameliyatı nasıl yapılmaktadır; Çene kayması ameliyatında her iki faktör bulunmaktadır birincisi estetik görünüm ikincisi ise çene kayması fazla olan bir kişide dişlerin birbiriyle olan ilişkisinin bozulmuş olmasıdır. Genelde de bu iki sorun birbirine geçmektedir. Çene kayma ameliyatı iki yöntem ile yapılmaktadır. Birincisi çene uzundan estetik ameliyat ikincisi klasik çene cerrahisi dediğimiz yöntem uygulanmaktadır. Çene kayma ameliyatlarında genelde ikinci diye adlandırdığımız yöntem uygulanmaktadır. Çene kayma ameliyatı çenedeki eklem bozukluğuna göre vidalama denilen yöntem ile çenedeki kayma ortadan kaldırılmaktadır. Çene kayma ameliyatı sanıldığı kadar zor bir ameliyat olmamakla birlikte ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübesi oldukça önem taşımaktadır. 

Çene Kayması AmeliyatıÇene kayma ameliyatı sonrası hastaları ne beklemektedir ve neler yapmalıdır; Çene kayma ameliyatı olacak bir çok kişi ameliyattan çok sonrası korkutmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ameliyatı yapacak olan doktorunuzun tecrübesi sayesinde bu süreci fazla ağrı olmadan geçirebilirsiniz. Ameliyattan çıktığınız ilk gün çenenizi hissetmeyebilirsiniz. Ayrıca kendinize geldiğiniz ilk anlarda nefes almakta güçlük çekmeniz de normaldir. Bu gibi ameliyatlardan sonra hasta Yaklaşık 24-48 saat arası müşahade altında tutulmaktadır. Bu sürecin sonunda hasta taburcu edilmektedir. Tamda bu durumda hasta yakınlarına oldukça fazla iş düşmektedir. İlk on gün mutlaka hasta pipetle beslenmelidir. Bunun dışında hasta sıvı tüketmeye özen göstermelidir. İlk on gün içerisinde hatanın yüzünde şişlikler görülebilir. İlk on gün hasta psikolojik olarak biraz çöküntü yaşayabilir fakat bunun geçici bir süreç olduğunu iyi bilmeleri gerekmektedir. Çene kayma ameliyatları sonrası ilk bir kaç gün ayrı görülebilir. Bunu da çeşitli ağrı kesicilerle yok etmek veya aza indirmek mümkündür. Ayrıca ağız içi temizliği gibi durumları mutlaka doktorla konuşup ona göre uygulamak gerekmektedir. 
]]>
Kırık Çene Ameliyatı https://www.cene.gen.tr/kirik-cene-ameliyati.html Thu, 08 Nov 2018 20:46:05 +0000 Kırık çene ameliyatı, travmatik yani kaza ve fiziksel darbeler sonucu oluşan kırıklardır. Vücudun her yerinde oluşabilecek olacağı kırıklar çene böylesinde de oluşabilir ve tedavisi de mümkündür Kırık ç Kırık çene ameliyatı, travmatik yani kaza ve fiziksel darbeler sonucu oluşan kırıklardır. Vücudun her yerinde oluşabilecek olacağı kırıklar çene böylesinde de oluşabilir ve tedavisi de mümkündür

Kırık çene ameliyatı tedavisi:

Kırık çene ameliyatı tedavisinde birincil olarak dişlerin kapanma dengesinin yani oklüzyonunu sağlayarak kaza öncesi yani normal halinde ki gibi konuşma ve çiğneme olaylarının tam olarak sağlanmasıdır. Kırık çene ameliyatı tedavisinde birçok yöntemler mevcuttur. Üst çenenin alt çeneye bağlanması ve kırık olan uçların schnee teliyle birbirine bağlanması gibi olur. Bu yöntemlerin her ikisinde hastanın durumuna göre uygulama yapılır. Tek amaç hastanın kaza öncesi çene kullanımına, kavuşmasıdır. Bu konuda uzmanlık alanı çene cerrahi olan plastik cerrahların tercih edilmesi şahsi görünümdür. Kırık çene ameliyatı titanyum plaklar ve absorbe adı verilen kendiliğinden eriyen plaklar olarak  2'ye ayrılır. Titanyum plakların vücuda herhangi bir etkisi olmadığı için daha fazla tercih edilir. Bu plaklar gelişmekte olan çocuklarda kullanılması sakıncalı olabilir.

Kırık Çene Ameliyatı

 Kırık çene ameliyatı öncesi:

Bu operasyon öncesi tam ve eksiksiz  bir muayene yapılması gerekir. Keza bu inceleme sonrasında yapılacak ameliyat tekniğiyle belirlenir. Hastanın ilk önce hayatı tehlike riski bertaraf edilmesinden sonra kırık çene ameliyatı başlanır. Direk grafikler istenerek ağız içinde ki durum tespit edilir. Bu ameliyat ağız içinde ve ağız dışında yapılan müdahalelerle yapılır. Fakat şahsen bu ağız içinden yapmayı tercih edilir.

 Kırık çene ameliyatı sonrası:

 Kırık çene ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. Ameliyat süresi 1,5-3 saat arasında öngörülür. Yapılan bu cerrahi operasyon sonrasında dişleri zorlamadan fırçalanması için yumuşak uçlu fırçaların kullanılması tavsiye edilir. Aynı şekilde beslenme de yumuşak gıdalarla yapması gereklidir. Hastaya ağrı kesici  antibiyotik verilmesi yeterli olur.

]]>
Üst Çene Kemiği https://www.cene.gen.tr/ust-cene-kemigi.html Fri, 09 Nov 2018 13:52:25 +0000 Üst çene kemiği, maksilla veya maxilla olarak isimlendirilir. İskeletin yüz kısmında mandibuladan sonraki en kaplamakta olan bu yapı, göz çukuru, burun boşluğu ve ağız boşluğu benzeri boşlukların oluşmasını destekler. Üst çene kemiği, maksilla veya maxilla olarak isimlendirilir. İskeletin yüz kısmında mandibuladan sonraki en kaplamakta olan bu yapı, göz çukuru, burun boşluğu ve ağız boşluğu benzeri boşlukların oluşmasını destekler. Üst çene kemiğinin içerisinde sinus maxillaris olarak adlandırılan önemli bir boşluk vardır. Üst çene kemiğinde, tabanı burun boşluğuna bakanımız bir piramit model corpus maxillae olarak adlandırılan bir cisim vardır. Bununla birlikte kemiğin 4 çıkıntısı, üst, ön, aşağı ve arka olmak amacıyla 4 kenarı vardır. 

Üst çene kemiği yüz kısmının çift sayıdaki kemiklerinden biridir. Bu kemiğin iç kısmında bulunan bir boşluk vardır. Burun boşluğuna açılan bu boşluğun iltihaplanması bir sağlık problemidir. Bu kemik iskelette burun boşluğun ön deliği oluşmasına destek eder. Üst çene kemiğinin aşağı kenarında, birbirinin yanına dizilmiş durumda olan ve "Alveoli dentales" biçiminde adlandırılan çukurcuk vardır. Bu çukurcukların içerisine üst çenenin dişin kökleri yerleşmiş durumdadır. Maksilla olarak adlandırılan kemik göz çukurunun tabanını ve karşın eş kemikle birleşerek damağın 2/3 ön kısmını ve burun boşluklarının tabanını meydana getirir. 

Üst Çene KemiğiÜst Çene Kemiğinin İşlevleri 

Tamamen hareketsiz bir kemiktir, başka bir deyişle sturlar hariç eklemi yoktur ve konumu itibari ile epeyce karma karışık bir kemiktir. Yüzün tam ortasında vardır. Burun boşluğunu (apertura nasale) ve burun boşluğunda koltuk alan ve solunum sistemine ilişkin durumda olan conchaları taşımaktadır. Üst çene kemiği cismi (Corpus maxillae) sağında ve solunda, burun boşluğunun her 2 yakınında üst çene boşlukları (sinüs maxillaris) vardır. Bununla birlikte maksilla, orbitanın (göz çukuru) aşağı duvarını (facies orbitalis) yapar. Üst çene kemiği, parçasında üst dişler vardır. Alveol kemik de olarak adlandırılan bu bölüm, normal kemik yapısından belli bir süre ek olarak gözenekli meydana geldiği için alveol kemik ismini almıştır. Maksillanın aşağı sınırı ve ağız boşluğunu yapan palatumdur. 

Üst Çene Kemiğinin Eklemleri 

Maksilla bununla birlikte gözyaşı kemiği (os lacrimale), şakak kemiği (Os temporale), basit kemik (os sphenoidale), elmacık kemiği, burun kemiği, damak kemiği (os palatini), alın kemiği ve Etmoid kemik ile sturlarla bağlıdır. 

Üst Çene Kemiğinde Ağrı

Çene ağrısı aşağı çene kemiği şeklinde adlandırılan mandibula kemiği, temporomandibular eklem (TME veya çene eklem) ve çene sahasını çevreleyen narin dokularda yaşanan rastgele bir rahatsızlığa çene ağrısı ismi verilir. Temporomandibular eklem kafatasının temporal kemiğini aşağı çeneye bağlayan ve aşağı ve üst çenenin bir araya gelmesinden sorumlulukları durumda olan eklemdir. Bedendeki en sık kullanılan eklemlerden biridir. Altta yatan nedene ilişkili olarak, çene ağrısı birdenbire meydana çıkabilir veya vakit içerisinde başlayabilir. Sıkıcı bir ağrı hissedebilirsiniz veya yeme yemek için ağzınızı açamayacak civarı kuvvetli ağrılı olabilmektedir. Trigeminal nevralji rahatsızlığında meydana geldiği benzeri çene ağrısı da yeme, yutma veya yalnızca çene meydana dokunmamak benzeri farklı aktiviteler ile tetiklenebilir. Çene ağrısı için en sık nedenlerinden biri temporomandibular eklem bozukluğuna neden olan temporomandibular eklem stresidir. Temporomandibular eklem başın her 2 tarafında kulak önünde bulunmaktadır. Eklemi adaleler, tendonlar, bağlar ve öbür narin dokular çevrelemektedir. Temporomandibular eklem ve etrafındaki yapıların rastgele birinin narin doku aşınması ve yıpranması, yaralanması veya rahatsızlığı çenede ağrıya neden olabilmektedir. Çene ağrısı bununla birlikte farklı hastalıklar, bozukluklar ve şartların bir belirtisi olabilmektedir.
]]> Çene Kemiği Erimesi https://www.cene.gen.tr/cene-kemigi-erimesi.html Fri, 09 Nov 2018 23:46:48 +0000 Çene kemiği erimesi, birçok ağız, diş ve çene rahatsızlığına bağlı olarak oluşan, estetik görünümün değişmesinin yanı sıra çiğneme kaslarının da zarar görmesiyle yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.  Çene kemiği erimesi, birçok ağız, diş ve çene rahatsızlığına bağlı olarak oluşan, estetik görünümün değişmesinin yanı sıra çiğneme kaslarının da zarar görmesiyle yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. 

Çene kemiği erimesinin birçok kademesi olmakla birlikte, her hastalıkta olduğu gibi burada da erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Orta yaş ve üstünde daha sık rastlanan çene kemiği erimesi rahatsızlığı, genç yaşta ve hatta küçük çocuklarda bile görülebilmektedir. Diş sağlığı ve temizliği oldukça önemli bir faktördür. Eksik dişler varsa zaman kaybetmeden bir diş hekimine muayene olmak ve bu eksikleri en uygun şekilde tamamlamak gerekir. 

Çene Kemiği Erimesinin Nedenleri

Diş kökünün etrafında bulunan çene kemiği ile bu diş kökleri arasında ince kas dokuları bulunmaktadır. Bu kas dokularının görevi, dişe uygulanan etkilerin çene kemiğine ulaşmasını engellemektir. Bunu da dişlerin çok az sallanmasına izin vererek başarır.

Diş çekimi yapılan bölgede ve diş kökünü oluşturan kemikte oldukça hızlı bir erime görülmektedir. Erime başlamasıyla birlikte ilk iki ay oldukça hızlı bir kemik erimesi meydana gelir. Bu erime 6. aya kadar bu şekilde devam etse de, 6 aydan sonra genellikle erime hızı düşmektedir. Fakat bu bölgeye tedavi yapılmaz ve uygun implant diş takılmaz ise, bu erime kişinin hayatı boyunca  devam edebilmektedir. 

Çene kemiği erimesinin bir diğer nedeni de, diş köklerinde oluşan enfeksiyon, tümör ve kist benzeri problemlerdir. Bu oluşumlar başka rahatsızlıklara da sebep olabilir ve çene kemiği erimesi bunlardan biridir. Böyle bir durumla genellikle oluşan erime, bölgesel erime olarak tabir edilen ve yalnızca rahatsızlık bulunan diş etrafında meydana gelen bir kemik erimesi olarak bilinir. Diş etlerinde oluşan hastalıklarda diş etrafındaki kemiğin erimesine neden olarak bölgesel erime meydana getirebilirler.

Diş sıkma alışkanlığı, bilerek yada bilmeyerek sürekli diş gıcırdatmak gibi psikolojik problemlerde sık sık tekrarlanırsa çene kemiği erimesinin sebebi olabilmektedir. 

Oluşan bir travma yada darp sonrası hasar gören çene kemiği tedavisi zaman kaybetmeden doğru bir şekilde yapılmazsa, bunun sonucunda da çene kemiği erimesi ortaya çıkabilir. 

Dişlerdeki rahatsızlık sebebiyle diş hekimine gidilmesi ve yanlış yapılan bir tedavi şekli yada hatalı yapılan bir dolgu çene kemiği erimesi oluşumu için zemin hazırlayan bir diğer etkendir. Ayrıca süresi dolan diş, kullanıma devam edilirse bunun sonucunda da aynı şekilde erime olabilmektedir. 

Çene Kemiği ErimesiÇene Kemiği Erimesinin Tedavisi

Öncelikle diş etinde herhangi bir rahatsızlık, enfeksiyon varsa bu tedavi edilmeli ve yok edilmeye çalışılmalıdır. Dişlerde bir eksiklik, yanlış uygulanmış dolgu yada çürük varsa bunlar kontrol edilerek iyileştirme yapılmalıdır. Dişteki eksiklik için daha çok implant diş taktırmayı önerir hekimler. Pahalı bir yöntem olan implant oldukça dayanıklı, estetik ve sağlıklı olarak bilinir. Implant dişler, çok büyük oranda çene kemiği erimesini ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple en çok tercih edilen yöntem bu olmaktadır. 

Kemik aşılama adı verilen bir başka tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi şekli ise, implant yapılamayan durumlarda kemik hacmini arttırmak için uygulanır. Doktorunuz size en uygun kemik aşılama yöntemini ve detaylarını anlatacaktır. 
]]>
Diş Çene Ağrısı https://www.cene.gen.tr/dis-cene-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 09:37:19 +0000 Diş çene ağrısı, işlem çene ekleminde bozukluk olanlarda önemli ölçüde rahatsız yaratır. Aynı şekilde hekimlerde teşhis için diş çene ağrısını dikkate alırlar. Bu diş ve çene sorunları hakkında bilgiler verir. Diş çene ağrısı, işlem çene ekleminde bozukluk olanlarda önemli ölçüde rahatsız yaratır. Aynı şekilde hekimlerde teşhis için diş çene ağrısını dikkate alırlar. Bu diş ve çene sorunları hakkında bilgiler verir.

Diş çene ağrısı nasıl hissedersiniz:

Her yutkunmada esnemede çiğnemede konuşmada ortaya çıkan batıcı ve şiddetli ağrı olabileceği sürekli ve donuk bir diş  çene ağrısı olabilir. Ağrı ekleme yapışan kaslarda sparz oluşturarak diş çene ağrısı yüze, başa, kulağa yansıyabilir. Bazı kişiler migren sinüs boyun ağrılarının sebebini çene eklemine bağlarlar ve günümüz bilgisi içinde bu durumu açıklamak kolay değildir.

Ağrının en sık odaklandığı yer diş çene ağrısıdır. Diş çene ağrısının yanında eklemin yol aştığı bazı şikayetler vardır. çene iyice açıldığında bazı kimselerde çıt diye bir açılma sesi duyulur.

Diş Çene Ağrısı

 Diş çene ağrısı için ne yapılabilir:

 • Çenenizin sağ sol tarafına çiğnemede eşit kullanınız
 • Sakız çiğnemeyiniz
 • Sert zor çiğnenen yiyeceklerden kaçınız

Diş çene ağrısı rahatsızlık oluşturanlar:

 • Şişlik ödem, şayet tam olarak tıkanıklık meydana getirmemişlerse yemek yerken bezler şişerler ve süre sonra yavaş yavaş iner ta ki sonraki yemeğe kadar.  Biriken tükürükler içerisine  mikroplar daha kolay ürer ve daha şiddetli ağrı ve şişlik oluşturur.
 • İltihap, en sık görülen tükürük bezi iltihabı parotis bezini etkiler. En sık çocuklarda görülen kabakulak hastalığı yetişkinlerde de görülebilir.
]]>
Çene Geriliği https://www.cene.gen.tr/cene-geriligi.html Sun, 11 Nov 2018 01:08:24 +0000 Çene geriliği, çene ekleminin fonksiyonlarını bozan ve yüzdeki genel görünümü olumsuz etkileyen bir sorundur. Çene eklemi denilen yapı dış kulak yolunun ön kısmında bulunur. Kafa kemiklerinin meydana getirdiği eklem çukurcu Çene geriliği, çene ekleminin fonksiyonlarını bozan ve yüzdeki genel görünümü olumsuz etkileyen bir sorundur. Çene eklemi denilen yapı dış kulak yolunun ön kısmında bulunur. Kafa kemiklerinin meydana getirdiği eklem çukurcuğu ve alt çene kemiğinin arasındaki eklemleşme çene eklemini oluşturur. Eklemleşmede eklem diskinin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Disk ağız hareket ettiğinde iki eklem yüzeyi arasında uyumu sağlar. Eklemin çevresini bağlar ve kaslar çevirir. Bunlardan herhangi birinde olan bozukluk bir diğerinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Ayrıca boyun omurları ve dişlerle yakın mesafede olan çene eklemi bunlardan kaynaklanan bozukluklardan da kolayca etkilenir. Çene geriliği sorunu ise, alt çenenin üst çeneye nazaran önde durması ya da üst çenenin alt çeneye göre geride olmasıdır.

Çene eklemi ağız açılımında ilk aşamada önce dönme hareketi yapmakta, ardından öne doğru kaymaktadır. Yutma, çiğneme, konuşma, nefes alma ve verme gibi eylemlerde sürekli şekilde hareket halinde olur. Bir insanın normalde günde 1500-2000 kez çene eklemini kullandığı bilinmektedir. Ancak çene kullanımı doğru şekilde yapılmalıdır. Alt çene hareketlerini boyun ve çene kaslarıyla birlikte ortak yapar. Hareketi yukarı, aşağı, öne ve yanlara olacak şekildedir. Eğer bu düzen bozulursa, çene ekleminde bazı sorunların olduğu anlaşılır. Çene geriliği de çene hareketlerinde kısıtlamaya neden olabilir.

Çene GeriliğiÇene geriliği neden olur

Çene geriliği alt çenenin üst çeneden önde olması ya da üst çenenin alt çeneden geride olması durumudur. Bu şekilde çene geriliği söz konusu olduğunda, alt ve üst çene dişleri daha çok ön dişlerin arasındaki temas azalır. Çenenin alt kısmı öne doğru çıkık olur. Çene geriliği daha çok dişlerini gıcırdatan, aynı zamanda çene eklemi oldukça hareketli olan kişilerde görülür. Bu durum başında öne doğru gitmesine yol açar. Özellikle genel bağ gevşekliği sorunu olan, kaslarında zayıflık olan kişilerde, bu duruş bozukluğunun oluşmasına meyil artar. Bu durumda başa, boyun ve yüz kaslarına binen yük oldukça artar ve bu yapılarda yorgunluk olur. Bu pozisyonda dikkat edilmesi gerekenler ise;
 • Dinlenme sırasında ve ağzın açılması sırasında alt çenenin pozisyonu iyi gözlenmelidir
 • Başın pozisyonuyla alt çene hareketlerinin ilişkisine dikkat edilmelidir
 • Kişiler alt çenelerine dikkat edemiyorsa, kontrol altına alamıyorsa bu durumda splint denilen yapılar kullanılabilir. Bu splint kullanımına hastaların çoğu uyum sağlar. Çene geriliği sorunlarını daha kolay hatırlayarak, doğru hareketleri yapmaları sağlanır.
Çene geriliği nasıl düzeltilir

Çene geriliği sorunu olan hastalara çene ameliyatı yapılabilir. Çene estetiği kapsamında yapılan bu ameliyatlar alt ve üst çeneye ayrı ayrı yapılabileceği gibi, her iki çene kemiğine de uygulanabilir. Operasyon genel anestezi altında yaklaşık 1,5-3 saat içinde tamamlanır. Geride olan çene kemiği olması gereken konumuna getirilerek, çene geriliği sorunu düzeltilir. Bu hasta gruplarına daha  önceden ortodonti tedavisi uygulanır ve dişlerdeki sorunlar giderilir. Alt çene küçük ve geride olduğunda, çene kemiği kesilir ve öne doğru alınır. Ortaya çıkan aralık kısma ise kemik dokusu yerleştirilir. Bu alanlar vücut yapısına uyum sağlayan titanyum plaklarla, vidalarla sabitleştirilir. Eğer alt çene önde olur fazla gelişirse, kemik dokusu kesilir ve alt çene olması gereken pozisyonuna getirilir. Bu operasyonda dişlerin bağlanmasına gerek kalmaz ve beslenme sorunu da yaşanmaz. Hastaların konforlu bir iyileşme dönemi olur.
]]>
Çene Eklemi Kireçlenmesi https://www.cene.gen.tr/cene-eklemi-kireclenmesi.html Sun, 11 Nov 2018 05:02:52 +0000 Çene eklemi kireçlenmesi, çenenizi hareket ettirince ağrı hissediyor ve klik sesi duyuyorsanız çenede bir sorununuz var demektir. Çene eklemindeki hastalıklar çene ekleminde kireçlenmesi çene ağrısına eklem seslerine çiğneme b Çene eklemi kireçlenmesi, çenenizi hareket ettirince ağrı hissediyor ve klik sesi duyuyorsanız çenede bir sorununuz var demektir. Çene eklemindeki hastalıklar çene ekleminde kireçlenmesi çene ağrısına eklem seslerine çiğneme bozukluklarına neden olabilir.

Çene eklemi kireçlenme nasıl ortaya çıkar:
Çene ekleminin boyunda omurgaya ve  ağızda dişlere yakın olması nedeni ile bu bölgelerdeki rahatsızlıklar çene eklemini kolayca etkiler ve şikayetlere neden olabilir. Normal bir kişi çene eklemini çiğneme, soluk alıp verme, yutma ve çene kaslarının ortak hareketi ile oluşur.Alt çene kemiği; aşağı yukarı yöne ve yanlara doğru hareket edebilmektedir. Bu düzenin bozulması çene ekleminde kireçlenme oluşan bir hastalığın habercisidir.

Çene eklemi kireçlenmesi nedenleri:
 • Sürekli olarak dişleri sıkmak diş gıcırdatmak.
 • Duruş bozuklukları.
 • Çene kapanış bozukları. 
 • Dişlerde hastalık.
 • Tek taraflı çiğneme alışkanlığı.
 • Tümür infeksiyon iltihaplı romatizma hastalıklar
 • Genel bağ dokusu gevşeme tırnak yeme, uzun süre telefonla konuşma vb. gibi parafonksiyonel davranışlar.
Çene Eklemi KireçlenmesiÇene eklemi kireçlenmesi tedavisi:
Çene eklemi kireçlenmesi  hastalıkların çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. En önemli hastanın doktor tarafından ve yeterli ve doğru şekilde bilgilendirilmesidir. Bu nedenle bu hastalıklarda doktorun ve hastanın üzerine düşeni doğru yapması tedavinin oldukça başarılı olması sonucunu oluşturur.
]]>
Çene Daraltma https://www.cene.gen.tr/cene-daraltma.html Sun, 11 Nov 2018 08:53:54 +0000 Çene daraltma, yüzün aşağı 1/3 lük bölümünü yaratan dudaklar ve çene yüz görünümünü ciddi ölçüde etkiler. Bilhassa profil görüntüde çenenin normalden minik veya önemli olması, geri veya ilerde olması yüzü yar Çene daraltma, yüzün aşağı 1/3 lük bölümünü yaratan dudaklar ve çene yüz görünümünü ciddi ölçüde etkiler. Bilhassa profil görüntüde çenenin normalden minik veya önemli olması, geri veya ilerde olması yüzü yaratan yapılar arasındaki uyumu bozar ve bütün yüz estetik görünümü negatif etkiler. En sık sık çenenin normalden minik meydana geldiği bunun için karşın burnun normalden önemli ve önde meydana geldiği "kuş yüzü"olarak deyim edilen vaziyetle karşılaşılır. 

Çene büyütme veya küçültme operasyonu burun estetiği ameliyatıyla benzer seansta yapılabilir. Bireylerin önce muayenesinde çene ve yüz oranları, dişlerde olabilecek ortognatik sıkıntılar genel ilerleme hali incelenir. Gerektiği halde hasta kişiye radyolojik incelemeler yapılabilir. Bireyin bu operasyondan talepleri, genel sıhhat hali, sigara kullanma alışkanlığı, kullanmış meydana geldiği ilaçlar sorgulanır. Şayet kişi sigara kullanıyor ve kullanmış meydana geldiği ilaçlar operasyona negatif etki yapacaksa, operasyondan belli bir zaman öncesinde kesilmesi gereklidir. Bu önlemler hastanın iyileşmesini pozitif olarak etkiler. Çene ucu estetiği hastalara genel anestezi veya lokal sedasyon altında uygulanır. Bireyin çene altından veya ağız içinden açılan kesiden takma yerleştirilir. Şayet küçültme yapılacaksa, kemik törpüleme işlemi yapılır. Yapılmış olan uygulama hemen hemen bir saat sürer. Açılmış kesiler ince estetik dikişlerle kapatılır. Ameliyat sonrasında hastalar o gün içerisinde veya sonrası gün taburcu edilir. 
 
Çene DaraltmaÇene estetiği sonrası
Çene estetiği sonrasında çenede meydana gelen hafif gerginlik ve anestezinin tesirinden sonra duyulan ağrılar amaçlı, ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Şunlar epeyce normal etkilerdir. Meydana gelen şişlik ve morluklar amaçlı, birden çok gün müddetle fazla yastıkta yatma ve bölgeye ilgisiz uygulama gerçekleşmesi gereklidir. Bu etkiler herkeste çeşitli şiddette oluşabilir. Çoğunlukla 10-14 gün içerisinde spontane ortadan kalkar. Çene bölgesine tatbik edilen pek çok estetik operasyonu yer almaktadır, bunlardan birisi de doğuştan meydana gelen çenenin yüz orantısına yönelik ek olarak önemli olması sebebiyle çene küçültme ameliyatıdır. Çene törpüleme olarak da isimlendirilir.
 
Çene küçültme estetik operasyonu ne türlü yapılır  
Çene bölgesine yapılmış olan cerrahi müdahaleler genellikle estetik amaçlı yapılır. Bunun dışından ortodontisler ile yapılmış olan zaruri işlemler olabilmektedir. Çene törpüleme operasyonu pratikte kullanılan bir çene estetiği türüdür. Genellikle çok uzunca veya kapsamlı çeneleri küçültmek amaçlı yapıyoruz. Çok uzunca çene ameliyatlarında da tüketimi gerçek olmuyor. O nedenle minik çene küçültme işlemleri amaçlı birebir kolay bir ameliyattır. Çene törpüleme ameliyatları ağız içerisinde açılan bir kesi ile yapılır. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Ameliyathane de gerçekleşmesi gereklidir. Tam donanımlı bir sağlık kurumu çatısı altında yerine getirmek gerçek olandır. Ameliyat sonrasında bir zaman yemesine içmesine uyarı etmesi gereklidir. bir ay zaman ile denetim altında tutmamız gereklidir. Netice olarak bir ayın ardından tanışmanız olasıdır. Çene ucunda yapılmış olan bu operasyonlar çeşitli teknikler içerebilir. Misal verme istesek, bir bireyin çenesi geriye gerçek göçük ise, dolgu ve silikon ile o bölge doldurulabilir. Kusa ise cerrahi vidalar ile öne uzatılabilir. Veya çok sık öne ilerleyerek gelmiş ise, bunun için da törpüleme ameliyatlarıyla çözüm olabilir. Çene ucu operasyonu bir standart ameliyat değildir. Bireyin çene yapısı operasyonun türünü belirler. Ameliyat ile yüz yapısına uyumlu bir biçimde ameliyat gerçekleşmesi gereklidir.  
]]>
Çene İltihabı https://www.cene.gen.tr/cene-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 15:34:37 +0000 Çene İltihabı, Bulaşıcı, kokuşmuş inflamatuar sürede çene kemiği bütün yapısal bileşenlerini yakalayarak osteonekroza neden olmaktadır. Çene iltihabı genel semptomlar yani (sıcaklık artışı, halsizlik, titreme) ve yerel Çene İltihabı, Bulaşıcı, kokuşmuş inflamatuar sürede çene kemiği bütün yapısal bileşenlerini yakalayarak osteonekroza neden olmaktadır. Çene iltihabı genel semptomlar yani (sıcaklık artışı, halsizlik, titreme) ve yerel belirtiler eşlik etmektedir. (Diş hareketliliği, ağrı, ağız açıklığı, yumuşak dokularda iltihap infiltrasyon, nöbetler, fistül ve apse oluşumunu kısıtlanmasıdır.) Çene iltihabı çalışma hemogram, klinik ve radyolojik yöntemlere dayalı teşhis edilmektedir. Çene iltihabı tedavisi seguestrectomy, antibakteriyel, enfekte dişlerin çıkarılaması, detosifikasyon terapisi, subperiostal apse drenajı içermektedir. Çene iltihabı maksillofasiyal bölgenin kronik inflamatur bir rahatsızlık türüdür. 

Çene İltihabı Sınıflandırılması
Çene ile kaynakların enfeksiyon iltihap mekanizması göz önünde bulundurulduğunda (çenenin doğrudan zararla ilgili) travamtik ve (uzaktan kan dolaşımına başka cephelerden enfeksiyon açıklamasına ilişkin), diş patolojisi ile ilgili hemotojen ve odontojenik olarak ikiye ayrılmaktadır. Çene inflamasyonun klinik seyri ve doğası gereği, subakut veya akut kronik olmaktadır. 

Çene İltihabı Nedenleri
Çenenin odontojenik olarak (stomatogenny) iltihabı bulguların yüzde yetmiş beş yada sekseninde görülmekte olan patolojiler en yaygın çeşididir. Kural ise gelişen çürük, alveolit, pulpitis,diş granülom, periodontitsi, fırça dişleri, perikoronaritom, etiyolojik ile ilgili çene iltihabı gelişmektedir. Çene kemiği içinde oluşan enfeksiyon bu penetrasyon enfekte hamuru ile diş kökü yoluyla gerçekleşmektedir. Çene iltihabı genelde böbrek yetmezliği, kan bozuklukları, karaciğer hastalığı, artrit ve romatizma ile birlikte görülmektedir.

Çene İltihabı Belirtileri
Çene kemiği akut iltihabı ortak belirtileri birden ortaya çıkmaktadır. Bu ateşli değerler ise vücut ısısında artış, titreme, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, uyku düzensizliği gibi belirtilerdir. Enfeksiyondan dolayı olan nedensel diş ağrısında kişi endişe duymamalıdır. Hissedilen ağrı kulak, göz çukurları içinde hissedilmektedir. Tipik çenelerin subperiosteal apse oluşması akut iltihab için admaxillary, phlegmonous adenitis apselerin oluşumu. Üst çene bölümündeki yaygın iltihap odontojenik maksiiler selülit, sinüzit ve göz yuvaları karmaşık almaktadır.

Çene İltihabıÇene İltihabı Tanısı
Akut fazla olmasa bile çenenin iltihabı açıklanmamış radyografik kanıtalr, klinik, hastalık ve laboratuvar sonuçlarına bakılarak dental cerrahı yada travma uzmanı teşhis etmektedir. Çene akut alitihabında pürülan periostit akut ile peridontitis iltihaplanan çene kistleri, çeneyi (tüberküloz, frengi, aktinomikoz) çene tümörleri ve spesifik lezyonlar ile ayırt edici tanı gerektirmektedir.

Çene İltihabı Tedavisi
Çene iltihabı tedavi yönteminde uygulanan yöntem oldukça karmaşık yerel ve ortak faaliyetleri oluşturmaktadır. Sanitasyon enfeksiyonu, diş çekimi, travmatik (PECVD, CVD) ateşli, silah yaralanmaları ile enfekte odontojenik yardımıyla çene iltihabı görevi öncelikle birincil olan pürülan odak noktası ortadan kaldırılmalıdır.
]]>
Çene Suyu https://www.cene.gen.tr/cene-suyu.html Mon, 12 Nov 2018 01:12:36 +0000 Çene suyu ürün çeşitlerinde beş ayrı ürün çeşidiyle (19 lt pc-pet bardak-pet şişe) ve Türkiye genelinde on'a yakın PetDamacanasu Dağıtım Noktasıyla, en iyi ve kaliteli hizmeti sunmaya çalışmaktadır. Çen Çene suyu ürün çeşitlerinde beş ayrı ürün çeşidiyle (19 lt pc-pet bardak-pet şişe) ve Türkiye genelinde on'a yakın PetDamacanasu Dağıtım Noktasıyla, en iyi ve kaliteli hizmeti sunmaya çalışmaktadır.
 
Çene suyu;  Kocaeli ilinin Derince ilçesinde bulunan Çene Dağındaki doğal kaynağından süzülerek gelmekte olan Çene suyumuz zamanında saraylarda sultanların gözdesi olmaya layık olmuş ve antik çağlardan bu yana kullanılmaktadır. Çok değerli adeta bir hazine olan Çenesuyu padişahlık döneminden cumhuriyet tarihinin ilk yıllarına kadar boşa akıp gitmiştir. Evliya çelebi İzmit ilindeki çeşmelerden akan sular "ab-ı hayat" gibidir derken, Çene Dağının suyunun cana can katan, hayat veren özelliklerini "seyahatname" isimli eserinde belirtmiştir. Çene suyu uzun yıllar boyu kaynağından şehir merkezlerine katırlar aracılığı ile taşınmış olup, Abdulazizhan döneminde Çenesuyunun adı şairlerin mısralarıyla taşlara ve gönüllere kazınmıştır. Bunun yanı sıra İzmit ilinin simgesi konumunda olan Taçkapı heykelinin kitabesinde bile Çenesuyunun adı geçmektedir.

Çene SuyuÇene suyunun özellikleri, anlatmakla bitmez ama kısaca tanımlamak gerekirse sertlik(ph) derecesi 1 olan, dünyanın öteki ucunda dahi iyi su içmek isteyenlerin arayacağı, bir tadını aldığınızda asla vazgeçemeyeceğiniz, memleketimizin nadide su kaynağıdır. Bunun yanı sıra bir rivayete göre çene suyundan bir kere içerseniz bir daha İzmit ilinden ayrılamazmışsınız.
]]>
Çene Genişletme https://www.cene.gen.tr/cene-genisletme.html Tue, 13 Nov 2018 00:43:33 +0000 Çene Genişletme, Çapraz çıkan dişlerle ağız temizliği yapmak daha zordur ve bu yüzden diş eti hastalıkları ve çürükler daha kolay meydana gelir. Aynı zamanda çapraşıklıkta ve eklem birlikteliği bozuk büyüdüğün de Çene Genişletme, Çapraz çıkan dişlerle ağız temizliği yapmak daha zordur ve bu yüzden diş eti hastalıkları ve çürükler daha kolay meydana gelir. Aynı zamanda çapraşıklıkta ve eklem birlikteliği bozuk büyüdüğün de çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde bir takım sorunlar oluşur. Alt ve üst dişlerin birbirine tam uyması gerekir aksi durumlarda, çene eklemine yada tek bir dişe fazla yük binerek ağrılı ve tedavisi zor sorunlar meydana gelebilir Bu nedenle, ortodontinin amacı, ortodontik sorunların oluşmasını engellemek, fakat oluşan bir problem var ise bu sorunu çözmek, iyi bir fonksiyon, iyi bir estetik ve erişilen durumun kalıcı olarak oluşmasını sağlamaktadır.

Ortodontik olan sorunlar; Ortodontist (ortodonti uzmanı) teşhisi ve tanısı ile birlikte oluşmaya başlar. Ortodontik sorunlarda belirli bir tedavi yöntemi uygulandıktan sonra tedavi süreci artık başlamıştır. Ortodontik sorunlar, uygulanacak tedavinin maksadına uygun; Koruyucu, muhafaza eden, hareketli, sabit, ortognatik (Çene cerrahisi), Fonsiyonel (ortopedik) muayene, ekleme yönelik tedavi (splint tedavisi) ve iyileştirme tedavisi olarak yapılabilmektedir.

Üst çenenin kısa olması; Yer kısalığı ve çapraşıklığa neden olabileceği gibi alt çenenin de dar olabileceği gibi veya sağa  sola kayarak asimetrik büyümesine neden olabileceği gibi tedaviye de başlamanın şartıdır. Bu görüldüğü zaman önüne geçilmesi gereken bir durum olmakla beraber daha büyük sorunlara yol açmadan tedavi yapılmalıdır. Alt çeneyi genişletmek ile üst çeneyi genişletmekten biraz daha karmaşık olduğu için olayı erken yaşta yakalamak çok önemli bir yol kat edilmesini sağlamaktadır. Doğru zaman da çeneleri genişletmek bize yer ve zaman kazandıracağından çapraşıklık ve yer darlıklarını diş çekmeden tedavi edilmesini mümkün kılmaktadır.

Çene GenişletmeÇene genişletme tedavisi: 6 yaşına girildikten sonra üst çene kemiği gelişimini bitirmeden yapılan tedavilerle kemiklere ameliyatsız arzu edilen şekilleri vermek mümkün olmaktadır. Altı yaş kemiksel problemlerde tedaviye başlama alt sınır yaşıdır. Üst çenesi arkada kalmış bir hastanın çenesi istenen kısıma ancak 6-7 yaş kadar uygulanan Yüz Maskesi yöntemiyle oluşabilir. İleride konulmuş üst çene kemiği ileride sadece diş çekerek veya ameliyatla duruma müdahale edilebilecekken erken yaşta tedaviyle, Servikal veya Oksipital Headgear yapımı ile geriye konularak hem dişler, hem okluzyon hemde profil resmi değiştirilerek kendinize çok farklı bir görüntü kazandırıp gençlik yıllarını keyifle geçirmesini sağlanabilir. Böylece şekil olarak daha düzgün bir görünüm elde edilebilir.

]]>
Alt Çene https://www.cene.gen.tr/alt-cene.html Tue, 13 Nov 2018 23:29:30 +0000 Alt çene, çene ekleminin hareketli olan kısmıdır. Alt çenede 14 adet diş bulunmaktadır. Dört adet kesici diş, koparmaya yarayan dört adet köpek dişleri ve çiğnemeye yarayan altı adet adet azı dişleri ve iki adet 20'lik dişl Alt çene, çene ekleminin hareketli olan kısmıdır. Alt çenede 14 adet diş bulunmaktadır. Dört adet kesici diş, koparmaya yarayan dört adet köpek dişleri ve çiğnemeye yarayan altı adet adet azı dişleri ve iki adet 20'lik dişler bulunur. Fakat yirmilik dişler ya hiç çıkmaz yada çabuk çürür. Alt çene fonksiyonlarını tek başına getiremez. Alt çeneyi üst çeneye bağlayan çene kası ve çene eklemi mevcuttur. Temporomandibular eklem dediğimiz çene eklemi, disk ve bağ dokusundan oluşur. Disk alt ve üst çene arasında yastık görevi görür.Bağ dokusu da bu diske tutunur. Bu bölgeye gelen bir darbe diske yada bağ dokusuna zarar verebilir. Alt çene yüz simetrisi önemli bir estetik noktasıdır. Özellikle bayanlar çene sivriltme yada daha yuvarlak bir çene için bıçak altına yatmaktadır. 

Alt çene rahatsızlıkları
Çene eklemi rahatsızlıklarında erken teşhis ve tedaviye erken başlamak önemlidir. Birçok nedenden meydana gelebilir. Bunların başlıcaları, kaza, diş sıkma, yanlış tedaviler, alışkanlıklar vb. durumlar. Çene ekleminin yarattığı sorunlar çenede takılma, çene simetrik kapanmaması yada yemek yerken ses gelmesi olarak görülebilir. Alt çeneden görülen rahatsızlıklardan biride alt çene geriliğidir. Alt çene geriliği gelişim döneminde kendini belli eder. Ağız kapandığında dişler birbirine tam değemez. Bu da çiğneme fonksiyonlarında aksamaya yada çene altı yağlanmasına yani gıdık sarkmasına neden olmaktadır.

Alt ÇeneTedavi yöntemleri
Özellikle alt çene yetersizliğinde erken tanı tedavinin tamamlanma süreci için önemlidir. Ortodonti tedavisi ile çene yapısı düzeltilebilmektedir. İleri alınan alt çene ile özellikle erkeklerde ağızdan solunumun önüne geçilmesi sağlanır. Ortodonti tedavisinin süresi 15 yıla kadar uzayabilmektedir. Ortognatik cerrahide ise hasta ortalama 3 saat kadar süren bir ameliyata alınmaktadır. Bu operasyonda ortodonti doktorunuz, çene cerrahı ve plastik cerrah bulunmaktadır. Operasyonda çene kemiği kesilerek alt çene yeni kemik dokusu yardımıyla ileri alınır. Eğer çene ileride ise fazla parça kesilir. Vida ve titanyum plaklar ile sabitleme yapılır. Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olacaktır. Özellikle tedavisi süresince ağız hijyeni çok iyi yapılmalıdır. Çünkü ağızda kullanılan materyallerin altında kalabilecek yemek artıkları koku yapabilecektir. Ağızda kullanılacak materyaller diş telleri vs. hastaya rahatsızlık verebilmektedir. Tabi bu alışma evresinde böyle olmaktadır.
]]>
Çene Tutulması https://www.cene.gen.tr/cene-tutulmasi.html Wed, 14 Nov 2018 06:42:54 +0000 Çene tutulması, herhangi bir sebepten dolayı çeneyi kulağa bağlayan şakak kemiği ve bazı damarların işlevsiz bir hale gelmesine verilen isimdir. Çene kasların hareket ettirmeye yarayan alt çene kemiği, şakak kemiği ve ekl Çene tutulması, herhangi bir sebepten dolayı çeneyi kulağa bağlayan şakak kemiği ve bazı damarların işlevsiz bir hale gelmesine verilen isimdir. Çene kasların hareket ettirmeye yarayan alt çene kemiği, şakak kemiği ve eklem kıkırdağı vardır ve bu kemiklerin hepsi bir biri ile iletişim içindedir. Bu iletişim ve etkileşim çene kaslarının rahat ve düzenli bir şekilde hareket etmesinde oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bu eklem ve kemiklerden herhangi biri belli bir sebepten dolayı çalışamaz hale gelirse çene eklemleri hareket edemez ve tutulu bir şekilde kalır. Çene tutulması ortaya çıktığı zaman kişi çenesini yana, sağa, sola doğru çeviremez hatta açıp kapama gibi işlevlerde de bulunamaz. Çene kasları tutulu bir şekilde kaldığı zaman ağız içi de açık bir şekilde kalır ve hareket ettirilemez. Çene tutulduğu zaman bazı belirtiler kendini göstermeye başlar. Çene tutulması olduğu zaman çene kasları hareket ettirilemez ancak bunun yanı sıra çene ve ağız bölgesinde şiddetli bir ağrı kendini gösterir. Özellikle çene hareket ettirilmeye çalışıldığı zaman bu şiddetli ağrı artar ve kulak bölgesinde şiddetli bir ağrı kendini göstermeye başlar. Ayrıca çene hareket ettirilmeye çalışıldığı zaman şiddetli bir baş ağrısı ortaya çıkar. Ayrıca kıkırdak adını verdiğimiz kemiklerde çene tutulması ile beraber bir ses gelir ve bu ses çene tutulması olduğunun göstergesidir. İşte bu tür belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman kişide çene tutulması rahatsızlığı ortaya çıkmıştır. Çene tutulmasının meydana gelmesinde bir çok etkili sebep kendini gösterebilir. 

Çene TutulmasıÇene tutulmasının sebepleri;
 • Çene kaslarının tutulmasında aşırı derecede bağırmak ve ağız içinin bu sebepten dolayı çok fazla açılması neden olabilir,
 • Esneme sırasında eklemlerden birinin ağzın fazla açılmasından dolayı hasar görmesi,
 • Yemek yerken yada bir şey içerken çene kaslarının çok fazla hareket etmesi,
 • Uzun süre sakız çiğneyerek çene kaslarının bu sebepten yorulması,
 • Herhangi bir sebepten dolayı dişlerin uzun süre sıkılması ve bundan dolayı çene tutulması oluşması,
 • Çene yada ağız bölgesine alınmış olunan bir darbe sonucu oluşması,
 • Stres yada kızgınlık durumunda çene kaslarının sıkışması ve bu sebepten tutulma meydana gelmesi,
 • Daha önceden olan bir hastalıktan dolayı olabilir yada herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir,
Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeler çene tutulmasının meydana gelmesinde etkili olacak durumlardır. Özellikle çene tutulmasının en önemli sebebi ise çene kaslarının uzun süre hareket ettirilmesi ve bu sebepten çene tutulmasının meydana gelmesidir. Çene tutulması meydana geldiği zaman kişi eğer bir şeyler yeyip içiyor ise vakit kaybettirmeden yeme ve içmeyi bırakmalıdır. Ayrıca çene kaslarını zorlayacak hareketlerden uzak durup en kısa zamanda bir doktor müdahalesi altından tedavi olmalıdır. Kişi gereken tedavisini olduktan sonra kendine dikkat etmeli ve çene kaslarını zorlayacak işlevlerden uzak durmalıdır. Doktor herhangi bir ilaç verdi ise düzenli bir şekilde kullanmalı ve düzenli bir şekilde doktor kontrolleri olmalıdır. Çünkü çene tutulması meydana geldiğinde çene kasları zayıflar ve ufak bir durumda bile tekrar tutulma meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı çene tutulmasına sebebiyet verecek durumlardan uzak durulmalı ve kişi kendine dikkat etmelidir.
]]>
Çene Eğriliği https://www.cene.gen.tr/cene-egriligi.html Wed, 14 Nov 2018 15:52:59 +0000 Çene eğriliği; Birçok kişinin şikayet ettiği bir durumdur. Görsel olarak kişiyi rahatsız ettiği gibi konuşma bozukluğunu da beraberinde getirebilir. Bu rahatsızlığın  doğumsal faktörleri olduğu gibi kalıtsal sebepleri de Çene eğriliği; Birçok kişinin şikayet ettiği bir durumdur. Görsel olarak kişiyi rahatsız ettiği gibi konuşma bozukluğunu da beraberinde getirebilir. Bu rahatsızlığın  doğumsal faktörleri olduğu gibi kalıtsal sebepleri de olabilir. Günümüzdeki teknoloji sayesinde ,her türlü tıbbi müdahaleyle  tedavi  yapılabilmektedir. Çene yapımızdaki bozukluk beslenmemizi de olumsuz etkilemektedir. Örneğin,alt çenenin üst çeneye göre yetersiz gelişimi yediğimiz gıdaları çiğnememize engel olacaktır. Buda beraberinde bizleri mide problemiyle karşı karşıya getirecektir .Çene eğriliği alt ve üst çeneyi birbirine bağlayan eklem kasların doğru çalışmamasıyla ortaya bir rahatsızlıktır. Bu bozukluğun bizdeki en büyük zorluğu ise  çiğneme sırasında yaşadığımız ağrılardır. Bu durumlarda yapmamız gereken en önemli şey ise yumuşak  ve sıvı gıdalar tüketmektir. Ağrı ve hassasiyet önce hekimimizin verdiği ilaç tedavisini uygulamalıyız, Tedavi 6 ay içerisinde sonuç vermez ise bu hastalara cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Bu rahatsızlık genellikle genç ve yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır.

Çene EğriliğiÇene eğriliğinde görülen değişiklikler;
 • Üst çenenin ileride olması veya  geride olması,
 • Alt  çenenin ileride olması veya geride olması,
 • Yüzümüzdeki şekil bozuklukları yani normalden uzun veya kısa olması,
 • Diş etlerimizin gözle görülür şekilde belirgin olması.
 • Çene yapımızdaki bu bozukluklar dişlerimizi de etkiliyorsa  mutlaka ortodonti  tedavi gerekebilir, yani diş çekimi veya halk arasında kullandığımız tel takma işlemi uygulanır.
]]>
Çene Altında Beze https://www.cene.gen.tr/cene-altinda-beze.html Wed, 14 Nov 2018 22:58:54 +0000 Çene Altında Beze, Çene altında oluşan şişliklere beze adı verilir, bu bezeler ağrılı veya ağrısız olabilir. Çene altındaki bezeler birçok nedene bağlı olabilir, ama genellikle bademciklerin şişip iltihaplanmasından kayn Çene Altında Beze, Çene altında oluşan şişliklere beze adı verilir, bu bezeler ağrılı veya ağrısız olabilir. Çene altındaki bezeler birçok nedene bağlı olabilir, ama genellikle bademciklerin şişip iltihaplanmasından kaynaklanır. Çene altındaki bezeler ciddi hastalıklara da neden olabileceğinden göz ardı edilmemelidir. Bademciklerin diğer adına lenf düğümleri denir. Lenf düğümleri vücudun savunma mekanizmasıdır, lenf düğümleri sağlığın tehlikeye girmemesi için hastalık yapan faktörleri yok ederler. Hastalık yapan faktörleri yok ederken yani savunmaya geçerken değişik şekillerde kendini belli eder, ateş, iltihaplanma ve şişme gibi belirtiler gösterirler. Lenf düğümleri sadece çene altında değil kasık ve koltuk altı bölgelerinde de bulunur ve bu bölgelerde de aynı şekilde beze oluşabilir.

Çene altı bezeleri ağrılı olduğu zaman oldukça rahatsız edicidir. Konuşma, çiğneme ve yutkunmakta güçlü çekilir. Ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçer, geçmiyorsa eğer bir sorun var demektir. Her ihtimale karşı mutlaka doktora görünmek gerekir.

Çene Altında BezeÇene altı bezelerinin sebepleri:
 • Grip, soğuk algınlığı,  kızamık, diş eti iltihabı ağız yaraları.
 • Diş ve kulak sorunlarında, diş ve kulak iltihaplanmaları çene altında bezeler sebep olabilir.
 • Lenf nodüllerinin kanserleşmesi, lenf düğümlerinde tümör büyümesiyle kanser olabilir. Bu durum pek nadir görülür. Çene altı bezesine  elle dokunulduğunda ciddi bir sertlik gelir. Kanser belirtisi olan bezeler de genellikle ağrı olmaz, bezeler yumuşak ve hareketlidir.
Çene altı bezelerinde tedavi:

Çene altı bezelerini, şişlik  olan yeri sıcak tutmak iyi gelebilir, ayrıca doktorunuzun verdiği antibiyotiği ve ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.Bir süre sonra şişlik geçmiyor ve doktorunuzun kanser gibi bir şüphesi varsa biyopsi ile bakılması gerekir. Biyopsi sonucuna göre doktorunuz gereken tedaviyi uygulayacaktır. Hiç bir zaman unutmamamız gereken  tedavinin çok önemli olmasıdır, çünkü acil müdahaleler gerektirebilir ve çene altı bezesi çok zararsız gibi görünse bile neden kaynaklandığı ve erken teşhis çok önemlidir.
]]>