Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi

Çenede ortaya çıkan kıtlama sesi, genç yaşlardan itibaren görülebilir. Bu rahatsızlık, kulak çınlaması, baş ağrısı ve yüz ağrısı gibi yan etkilerle birlikte ortaya çıkabilir. Kıtlamanın her zaman görülmemesiyle birlikte, genel olarak ağzın tam açılması sırasında bu ses duyulur. Çene kıtlaması zaman zaman meydana gelirken, çene kayması ile sık sık görülmeye başlayabilir. Çene kaymasına neden olan sorun ortadan kaldırılmadığı sürece yaşam konforunu olumsuz etkiler ve alışana kadar psikolojik sorunları beraberinde getirebilir.


Çene kıtlaması rahatsızlığının birçok nedeni olabilir. İstemeden çene kaslarımıza yaptığımız aşırı yük ve basınç kıtlama nedeni olabileceği gibi, dişlerimizin simetrik olarak kapanmasını da engelleyebilir. Çene, yüz kaslarımız ve dişlerimiz birbiri ile uyumlu çalışma sistemine sahip tamamlayıcı yapıya sahiptir. Çene ekleminde meydana gelen kıtlama eğer ağrıya ve çene bozukluğuna neden olmamışsa kaygı etmeye gerek yoktur. Aksi durumda tedavi edilmediğinde çene simetrisinde bozukluk ortaya çıkabilir.

Çene Kıtlamasının Nedenleri

  • Azı dişlerinde meydana gelen eksiklikler: Diş kökleri çene kemiğinden bağımsız hareket eder. Diş çekimi sonrasında iyileşme süresi beklenmeli ve sonrasında çekilen dişin yerine yenisi yapılmalıdır. Uzun süre boş kaldığında, çekilmiş dişin önünde ve arkasında bulunan dişler boş dişin yerine doğru hareket eder. Bu hareket kısa sürede oluşacak bir hareket değildir. Dişlerin kayması çene simetrisini ve basınç dengesini bozacaktır. Simetri kaybı ile görüntü bozukluğu, basınç dengesi bozukluğu ile de çene eklemi dengesi bozulur ve çene hareket ettiğinde kıtlama ortaya çıkar.
  • Çene ekleminde hava baloncuklarının patlaması: Eklem yerlerinde olduğu gibi çene ekleminde de sıvıdan kaynaklanan hava baloncuklarının hareket ettiğinde sıkışarak patlaması kıtlamaya neden olur. Bu durum genellikle iki yanda bulunan çene kaslarının eşit hareket etmesi gerektiğinde ortaya çıkar. Bu durum meydana geldiğinde ağız çok açılmışsa; büyük, elma gibi bir meyve ısırılmışsa bu sesin çıkması normaldir.
  • Çene kıtlaması uzun süre devam ediyorsa: Kulak ve çene ekleminde ağrı, anatomik sorunlar, ağzın tam açılmaması, tam kapanmaması, baş ve ense ağrıları çene kıtlamasından kaynaklanan bir sorun olduğunu gösterebilir.
  • Çeşitli alışkanlıklar ve travmalar: Dişlerin özellikle uyurken sıkılması, gıcırdatılması, sürekli tırnak ısırmak, kalın kabuklu besinleri dişlerle kırmak, çenenin darbe alması, strese bağlı çene kası gerginlikleri, çene kaslarında görülen çeşitli hastalıklar, romatizmaya bağlı eklem sorunları, çene eklemi aşınması ve genetik yatkınlık kıtlamaya neden olabilir.

Çene Kıtlaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye, hastalığın ağırlığına göre evde ve klinikte devam edilir. Genel olarak kıtlama ile yaşamak insanların tercihi olmaktadır. Ağır vakaların tedavi edilmesi gereklidir. Bunun için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir:

Evde Yapılabilecek Tedavi Şekilleri

  • Çene egzersizi yapmak: Özellikle sabahları uyanınca, insanlar esneme ihtiyacı duyarlar ve esneme sırasında ağız büyük açılır. Bunun bilinciyle uyandıktan hemen sonra çene kaslarına biraz masaj uygulamak, çene kasını yumuşatarak esneme durumunda olası kıtlamaların önüne geçebilir.
  • Sıcak su uygulaması: Sıcak kompres çene kaslarını yumuşatarak kıtlamanın olmamasına neden olabilir.
  • Soğuk uygulama: Bu uygulama herhangi bir kaza ya da kavga anında çeneye alınan bir darbenin zararını azaltmak için uygulanır. Böylece kızarıklık ve morarmaların da önüne geçilebilir. Uygulama, poşet içine konulan buzun darbe alan yerde kısa aralıklarla on dakika tutulmasıyla yapılır.
  • Beslenirken dikkat edin: Ceviz, fındık gibi sert ve kalın kabuklu yemişler tüketilirken dişlerden yararlanmak her ne kadar güç gösterisi olsa da çene ve diş sorunlarının önemli bir kısmı bu nedenle meydana gelmektedir. Ayrıca yemeğin küçük lokmalar ile tüketilmesi faydalı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çene Daraltma Nasıl Yapılır?

Çene Daraltma Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alt Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Alt Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Törpüleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çene Törpüleme Nedir ve Nasıl Yapılır?