Çene Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Çene Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Büyütme Ameliyatı

Çene büyütme ameliyatı, estetik açıdan yüzle uyum sağlamayan bölgelerde büyütme yapılmasını hedefleyen bir prosedürdür. Bu bölgelerden biri de çene kısmıdır. Estetik cerrahide büyütme işlemi genellikle sentetik maddelerle gerçekleştirilir. Çene büyütme ameliyatında protezler veya implantlar kullanılır. Gerekli durumlarda vücutta başka bir bölgeden alınan kemik de kullanılabilir. İnce ve küçük yapılı bir çene, yüz profilinde olumsuz etkilere neden olabilir. Çene protezleri, alt ve üst çenede büyütme yapılmasına yardımcı olur. Çene büyütme sayesinde boyun bölgesi de estetik açıdan düzeltilebilir. İnce yapılı bir çene, aynı zamanda burun yapısının olduğundan geniş görünmesine ve ön tarafa doğru çıkık durmasına yol açar. Boyunda da dolgunluğa neden olabilir. Bunun tam tersi olarak, çenenin çıkıntılı olması da burnu olduğundan küçük gösterir. Çene büyütme ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi, burun estetiği operasyonlarıyla birlikte de uygulanabilir.

Çene Büyütme Ameliyatı Planlaması Nasıl Yapılır?

Çene büyütme ameliyatı öncesinde, kişinin çenesinin büyüklüğü ve yapısı detaylı bir şekilde değerlendirilir. İlk aşamada ölçümler yapılarak çene yapısında ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirilir. Çene ve alt dudak arasındaki oluk derinliği, normal olarak alt dudaktan çeneye çizilecek hattan 4 mm daha geride bulunmalıdır. Çene ve boyun arasındaki açı, normalde 90 derece olmalıdır. Bu ölçüler dikkate alınarak boyun sınıflandırması yapılır. Buna göre;
  • Tip 1: Genç görünümlü normal boyun
  • Tip 2: Boyun ve çene arası bölgesinde deri ve yağ toplanması
  • Tip 3: Çene ve boyun arasında ve deri altında bantların oluşması
  • Tip 4: Çene normalden daha geridedir
Çene değerlendirilirken dişler de göz önünde bulundurulur. Ağızda normalde alt çenedeki dişlerle üst çenedeki dişlerin arasında belirli bir ilişki bulunmalıdır. Üst dişlerin alt dişlerden en fazla 1-2 mm önde olması veya seviyesinin aynı olması gerekir. Eğer alt ve üst çene dişlerinin mesafesi bu ölçülerin dışındaysa, değerlendirme daha kapsamlı şekilde yapılmalıdır.

Çene Büyütme Ameliyatında Kullanılan Anestezi Türü Nedir?

Çene büyütme ameliyatı sırasında hastalarda lokal anestezi ya da sedasyon yöntemi kullanılabilir. Bu, hastanın değerlendirilmesine göre tercih edilir. Hastalar, ameliyatı konforlu bir şekilde geçirirler.

Çene Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene büyütme ameliyatında, hastaların çenesine ağız içinden ya da dışarıdan açılan küçük bir kesiyle yerleştirilen sentetik maddelerle büyütme yapılır. Bazı durumlarda, vücudun başka bir bölgesinden alınan kemik de kullanılabilir. Operasyon yaklaşık 1-1.5 saat sürer. Yerleştirilen sentetik maddeler genellikle silikon, medpor gibi ürünlerden oluşur. Bu maddeler ya da kemik, hastanın çene kemiğine tutturulur. Ameliyat tamamlandığında bölgeye basınçlı bandaj konur ve bu bandaj 2-3 gün kadar yerinde kalır.

Çene Büyütme Ameliyatı Sonrasında

Hastalar, operasyondan sonra genellikle aynı gün taburcu edilir. Çene bölgesinin 5-6 hafta süreyle travmalara karşı korunması oldukça önemlidir. İlk günlerde bölgeye buz tatbik edilirse şişlik ve morluklara karşı iyi bir önlem alınmış olur. İlk günlerde hastalar, konuşurken, gülerken ve çiğneme sırasında ağrı hissedebilirler. Bazen çenenin ucunda uyuşukluk olabilir. Bu etkiler 1-2 hafta içinde kendiliğinden düzelir.

Çene Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Çene büyütme ameliyatı zor olmasa da bazı riskleri taşımaktadır. Cerrahi girişimlerde bu riskler normal karşılanır. Ancak uzman ellerde yapıldığında, riskler olabildiğince azaltılabilir.

Enfeksiyon: Özellikle ilk 1-2 hafta içinde enfeksiyon riski olabilir. Bu nedenle hastalara birkaç gün süreyle antibakteriyel solüsyonlar verilerek gargara yapmaları sağlanır. Bu, olası enfeksiyonları önlemektedir.

Çenede Kan ve Serum Toplanma Riski: Çene büyütme işlemi sırasında materyalin doğru yerleştirilmemesi veya sonradan travma yüzünden materyalin yer değiştirmesi durumunda simetri bozulması olabilir. Bu durumda bölge kan ve serum toplayabilir. Materyalin yeniden düzeltilmesi sorunu giderir.

Çenede Duyu Kaybı Olması: Operasyondan sonraki günlerde çenede şişme, duyu kaybı gibi sorunlar olabilir. Dudaklar da bu durumdan etkilenebilir. Bu etkiler 2-3 hafta içinde düzelir. Eğer 3 hafta içinde sorunlar düzelmezse, bunun doktora iletilmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Geri Alma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Geri Alma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çenede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Alt Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Baş ve Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Çene Genişletme Nasıl Yapılır?