Çene Genişletme Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Çene Genişletme, Çapraz çıkan dişlerle ağız temizliği yapmak daha zordur ve bu yüzden diş eti hastalıkları ve çürükler daha kolay meydana gelir. Aynı zamanda çapraşıklıkta ve eklem birlikteliği bozuk büyüdüğün de çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde birtakım sorunlar oluşur. Alt ve üst dişlerin birbirine tam uyması gerekir aksi durumlarda, çene eklemine ya da tek bir dişe fazla yük binerek ağrılı ve tedavisi zor sorunlar meydana gelebilir bu nedenle, ortodontinin amacı, ortodontik sorunların oluşmasını engellemek, fakat oluşan bir problem var ise bu sorunu çözmek, iyi bir fonksiyon, iyi bir estetik ve erişilen durumun kalıcı olarak oluşmasını sağlamaktadır.

Ortodontik olan sorunlar; Ortodontist (Ortodonti uzmanı) teşhisi ve tanısı ile oluşmaya başlar. Ortodontik sorunlarda belirli bir tedavi yöntemi uygulandıktan sonra tedavi süreci artık başlamıştır. Ortodontik sorunlar, uygulanacak tedavinin maksadına uygun; Koruyucu, muhafaza eden, hareketli, sabit, ortognatik (Çene cerrahisi), Fonsiyonel (Ortopedik) muayene, ekleme yönelik tedavi (Splint tedavisi) ve iyileştirme tedavisi olarak yapılabilmektedir.

Üst çenenin kısa olması; Yer kısalığı ve çapraşıklığa neden olabileceği gibi alt çenenin de dar olabileceği gibi veya sağa sola kayarak asimetrik büyümesine neden olabileceği gibi tedaviye de başlamanın şartıdır. Bu görüldüğü zaman önüne geçilmesi gereken bir durum olmakla beraber daha büyük sorunlara yol açmadan tedavi yapılmalıdır. Alt çeneyi genişletmek ile üst çeneyi genişletmekten biraz daha karmaşık olduğu için olayı erken yaşta yakalamak çok önemli bir yol kat edilmesini sağlamaktadır. Doğru zamanda çeneleri genişletmek bize yer ve zaman kazandıracağından çapraşıklık ve yer darlıklarını diş çekmeden tedavi edilmesini mümkün kılmaktadır.

Çene genişletme tedavisi: 6 yaşına girildikten sonra üst çene kemiği gelişimini bitirmeden yapılan tedavilerle kemiklere ameliyatsız arzu edilen şekilleri vermek mümkün olmaktadır. Altı yaş kemiksel problemlerde tedaviye başlama alt sınır yaşıdır. Üst çenesi arkada kalmış bir hastanın çenesi istenen kısma ancak 6-7 yaş kadar uygulanan Yüz Maskesi yöntemiyle oluşabilir. İleride konulmuş üst çene kemiği ileride sadece diş çekerek veya ameliyatla duruma müdahale edilebilecekken erken yaşta tedaviyle, Servikal veya Oksipital Headgear yapımı ile geriye konularak hem dişler hem okluzyon hem de profil resmi değiştirilerek kendinize çok farklı bir görüntü kazandırıp gençlik yıllarını keyifle geçirmesini sağlanabilir. Böylece şekil olarak daha düzgün bir görünüm elde edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çenede Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi