Çene Estetiği Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Çene Estetiği Ameliyatı ve Sonrası

Çene Estetiği, kişilerin çene bölgelerinde çoğunlukla estetik bir duruşun mevcut olmaması ya da diş tedavisinin yapılması ile alakalı olarak farklı sebeplerden dolayı çene estetiği uygulanmaktadır. Özellikle çene bozuklukları göz ile kolaylıkla görülemez, hatta yüz bölgesinde yaşanan problemler genellikle başka bölgelerde arandığından dolayı çene estetiği uygulaması oldukça azdır. Fakat son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde kişide meydana gelen çene bozukluklarının tespitinin yapılması halinde çene estetiği operasyonu gelişmeye başlamıştır.

Çene Estetiği Neden Uygulanır, genellikle çene bölgesinde meydana gelen ve göz ile görülmeyen bozukluklarda ve çenenin komşusu olan dudak, diş ve dil alanında ortaya çıkan problemler nedeni ile kişiye çene estetiği uygulanabilmektedir. Çene estetiği yaptırmanın diğer nedenleri arasında kişinin çenesinde çıkıklık olması, çene yapısının küçük olması, çenede meydana gelen deformeler ve çene asimetrisinde ortaya çıkan şekil bozukluklarında çene estetiğine başvurulmaktadır. Ayrıca bunların dışında kişinin alt çene yapısının az gelişmesine bağlı olan durumlarda, üst çene yapısının yeterince gelişmediği durumlarda, yaşanan kazalarda veya tümörlere bağlı olarak çenede meydana gelen hasarlarda çene estetiği uygulanmaktadır. Bazı kişilerin doğuştan alt ve üst çene arası oldukça açık olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için hastaya çene estetiği tedavisi uygulanabilir. Çene estetiği ameliyatı kişilerin çene yapısında ortaya çıkan sorunların düzeltilmesi için değil, çoğunlukla çene yapısının büyüklük ve küçüklüğünü tam anlamı ile ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Ayrıca çenenin yapısında meydana gelen deformeler ya da yapısal olan bozukluklar söz konusuysa, bu duruma " ortognatik cerrahi " müdahale etmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanır, çene estetiği yapılacak hastanın mutlaka bu ameliyat için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü çene estetiğinin uygulanabilmesi için hastanın çene yapısında belirgin bir şekilde bozukluğun olması ya da hastanın bu durumdan son derece rahatsız olması ilk şarttır. Daha sonra hastaya birkaç test uygulanır ve çene yapısının yüzüne oranla büyük veya küçük olduğuna bakılmalıdır. Eğer bu testler sonucunda hastanın çenesi dışarıda kalıyor ise çene çıkıklığı söz konusudur. Bunun için çene törpüleme uygulanabilir. Ancak çene yapısı çizgiden geride kalmış ise bu durumda çene ucu estetiği hastaya kolaylıkla uygulanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çene Ucu Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çene Ucu Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Güncel

Çene Sıkma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Sıkma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi