Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ çene ağrısı, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu ağrı türü, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ciddi bir rahatsızlık olabilir. Çene ağrısının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlamak, doğru bir teşhis ve tedavi için hayati önem taşır.

Sağ Çene Ağrısı Neden Olur?

Çene Eklemi (Temporomandibüler) Disfonksiyonu:

Çene eklemi, alt çeneyi kafatasına bağlayan eklemdir ve çenenin hareket etmesini sağlar. Bu eklemde meydana gelen hasarlar, çene eklemi disfonksiyonuna yol açar ve sağ ya da sol çene ağrısına neden olabilir. Çene eklemi disfonksiyonu belirtileri:

  • Baş ağrısı
  • Diş ağrısı
  • Boyun ağrısı
  • Ağzı oynatmakta güçlük
  • Ağzı açmakta güçlük
  • Çene kası spazmı
  • Gıcırdatma sesi
  • Çene oynatılırken çıtırdatma sesi

Çene Eklemi Disfonksiyonu En Çok Hangi Durumlardan Dolayı Ortaya Çıkar?

Diş Sıkma:

Diş sıkma, stresli, kaygılı ve asabi kişilerde daha çok görülür. Daha çok uyku anında dişler sıkılır ve gıcırdatılır. Diş sıkma ve gıcırdatma, çene ekleminin hasarlanmasına ve ağrımasına yol açar. Ağrı, çenenin sağ ya da sol tarafında veya her iki tarafta aynı anda görülebilir.

Miyofasyal Ağrı Sendromu:

Tek bir kas ya da birkaç tane kas sürekli kasılıyorsa miyofasyal ağrı sendromu yaşanabilir. Duruş bozukluğu olan kişilerde ya da eklem yangısı olanlarda daha sık rastlanır.

Diş Kapanış Bozukluğu:

Diş yapısı eksik, eğri ya da orantısız olan kişilerde görülen bir problemdir. Yemek yerken ya da konuşurken sağ ya da sol çene ağrısına neden olabilir. Sağ çene ağrısı genelde çene eklemi disfonksiyonundan kaynaklansa da bazı durumlarda çene ağrısına yol açabilir. Bu durumlar:

Çene Kanseri:

Kanser hücreleri üst ve alt çeneden oluşmaya başlayarak tüm vücuda yayılım gösterebilir. Kanserli hücreler sağ-sol çene ağrısı, çene uyuşması, yara, yumru, çene dışında ya da ağzın içinde şişlikler yaşanabilir. Daha çok sigara kullanan kişilerde görülür.

Tetanos:

Tetanos, bakteriyel bir enfeksiyon türüdür. Çene kilitlenmesine ve sağ çene ağrısına yol açabilir. Bu durumda çene kaslarında ciddi anlamda spazm oluşur.

Kalp Krizi:

Çene ağrısı şiddetli bir şekilde, aniden ortaya çıkmışsa kalp krizi belirtisi olabilir. Daha çok çenenin sol kısmında ağrı yaşansa da sağ tarafta da ağrı görülebilir.

Çene Çıkması ya da Kırılması:

Çene doğrultusunun birdenbire değişmesi, çeneye alınan sert bir darbe, çeneyi hareket ettirmekte güçlük, sağ ya da sol çene ağrısı, ağız kanaması çene çıkması ya da kırılmasının belirtileri arasında yer alır.

Sağ Çene Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağ çene ağrısı, çene eklemi disfonksiyonu nedeniyle oluşmuşsa teşhis edildikten sonra kolaylıkla tedavi edilebilir. Tedavi, eklem disfonksiyonunun türüne göre değişim gösterebilir.

Diş sıkması ya da gıcırdatması nedeniyle oluşan sağ çene ağrısı için psikolog ya da psikiyatr randevusu alınmalıdır. Diş gıcırdatma ve sıkma, daha çok stres kaynaklı yaşanır. Stresle mücadele etme yöntemleri öğrenilerek sorun çözümlenebilir. Doktor, ayrıca antidepresan ilaç tedavisi uygun görebilir. Diş doktoru gece ağızlığı önerebilir. Gece ağızlığı, diş sıkma ve gıcırdatmayı engelleyen bir aparattır.

Ameliyat:

Çene eklemi disfonksiyonu için ameliyata çok nadir başvurulur. Uygulanan tedaviler başarılı olmamışsa ameliyat seçeneği düşünülebilir. Çene eklemi açılarak kemik, kıkırdak ve yumuşak dokularda işlem gerçekleştirilir. Sağ çene ağrısı kanser, kalp krizi, tetanos, kırık ya da çıkık gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa bu hastalıklara karşı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Alt Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Çene Eklem Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Eklem Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ucu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Küçültme Yöntemleri ve Ameliyatı

Çene Küçültme Yöntemleri ve Ameliyatı