Çene Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene eklem ağrısı, genellikle belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum zamanla daha da artabilir. Bu nedenle geciktirilmeden Uzman bir doktora gösterilmesi gerekmektedir. Çene eklem ağrısı, en çok 20-40 yaş arasında meydana gelmektedir. Bu yaşlar arasında çeşitli hastalıklar, insanlarda daha fazla meydana gelmektedir. Meydana gelen bu hastalıklar, erken teşhis edilidir. Aksi durumlarda ilerleyerek çene ekleminde kalıcı hasarların oluşmasına neden olmaktadır. Çene eklem ağrısının teşhisi biraz zordur. Bu nedenle detaylı bir inceleme gerekmektedir. Çene eklem ağrısı bazen gezici bir özellik göstererek yüzün farklı bölgelerinde etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle ağrının yeri değiştiğinde sorunun çenede olduğu unutulmamalıdır. Bazı insanlarda çene eklem ağrısı, direk diş ağrısı gibi kendisini gösterebilmektedir. Çene eklemi ağrısında kişinin doktora vermiş olduğu bilgiler çok önemlidir. Çenenin hangi pozisyonlarda ağrıdığı, çene ekleminin diğer zamanlarda ağrıyıp ağrımadığı gibi bilgiler, teşhisin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Çene eklem ağrısı neden olur?
  • Çene eklemi, diğer birçok eklem gibi birçok kaslı yapıdan ve yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Son derece karışık eklemlerden biri olan çene eklemi, son derece güçlüdür. Bu nedenle eklem ağrısının kaslardan kaynaklanabileceğini unutmamalısınız.
  • İnsanların vücudunda birçok eklemde olan yumuşak dokular, çene ekleminde de bulunmaktadır. Bu dokuların üzerinde meydana gelen hastalıklar nedeniyle çene eklem ağrısı görülmektedir. Bu hastalıklardan en çok görüleni, çene uyum bozukluğu, çenede yaşa bağlı olarak yumuşak dokuların aşınması, romatoid artrit sorunlarıdır.
  • Bazen insanlarda tiroit bezi hastalıkları da çene bölgesinde ciddi ağrılara neden olmaktadır. Bu bölgelerde görülen ağrılar, direk olarak çeneye vurarak sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle ağrılar karıştırılabilir.
  • Daha önceden de belirttiğimiz gibi dişlerde görülen bozukluklar, çürümeler ya da gömülü diş gibi rahatsızlıklar çene ağrısı gibi algılanabilmektedir. Bu ağrılar çeneye vurarak çene bölgesinde problemlere neden olur. Özellikle iltihaplanma problemleri çok görülmektedir.
Çene eklem ağrısı, genellikle insanlarda kulağın tam alt kısmında belirmektedir. Kişilerin çenesinde oluşan hassasiyet, son derece ciddileştiği için bu durum oldukça önemli problemlere neden olur. Meydana gelen ağrılar, sadece hareket sırasında değil, en çok da kişilerin yatmaya çalışmaları sırasında meydana gelmektedir. Bazen insanlarda gerek stres nedeniyle gerek gerginlik nedeniyle diş sıkma problemleri meydana gelmektedir. Meydana gelen bu problemler ciddi bir şekilde çene ekleminin zorlanmasına ve ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak sakız çiğneyen bir insanda bu gibi eklem ağrılarının görülmesi normaldir. Kişilerdeki çene eklem ağrısı en fazla bir günü geçtikten sonra azalma göstermemişse kesinlikle doktora gidilerek muayene olunmalıdır. Aksi durumlarda kişinin çene ekleminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Çene eklem ağrısı nelere neden olur?

Bu durumun neden olduğu en önemli şey kişilerde meydana gelen ağrılardır. Çene eklemi ağrısı, insanlarda kişiyi uyutmayacak derece artabilir. Bu durumlarda kişiler birçok ağrı kesici yutsa bile sorun ortadan kalkmaz. Bunun yanı sıra çene eklem ağrısı, kişilerde boyun ağrılarına da neden olabilmektedir. Meydana gelen ağrılar, boyundan omza bile geçebilir. Çene eklem ağrısı sorununun neden olduğu bir diğer durum ise kişilerin yemek yemede zorlanmalarıdır. İnsanlar yemek yerken ve konuşmaları sırasında meydana gelen ağrılardan dolayı çok büyük sıkıntılar yaşarlar. Bu nedenle kişiler için konuşma ve yemek yeme son derece zor bir hal alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çenede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Üst Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Üst Çene Genişletme Nasıl Yapılır?

Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Küçültme Yöntemleri ve Ameliyatı

Çene Küçültme Yöntemleri ve Ameliyatı

Güncel

Çene Ucu Büyütme Nasıl Yapılır?

Çene Ucu Büyütme Nasıl Yapılır?

Güncel

Çene Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi