Çene Daraltma Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Çene Daraltma Nasıl Yapılır?

Çene daraltma, yüzün aşağı 1/3'lük bölümünü yaratan dudaklar ve çene yüz görünümünü ciddi ölçüde etkiler. Bilhassa profil görüntüde çenenin normalden minik veya önemli olması, geri veya ileride olması yüzü yaratan yapılar arasındaki uyumu bozar ve bütün yüz estetik görünümü negatif etkiler. En sık sık çenenin normalden minik meydana geldiği bunun için karşın burnun normalden önemli ve önde meydana geldiği "kuş yüzü"olarak deyim edilen vaziyetle karşılaşılır.

Çene büyütme veya küçültme operasyonu burun estetiği ameliyatıyla benzer seansta yapılabilir. Bireylerin önce muayenesinde çene ve yüz oranları, dişlerde olabilecek ortognatik sıkıntılar genel ilerleme hali incelenir. Gerektiği halde hasta kişiye radyolojik incelemeler yapılabilir. Bireyin bu operasyondan talepleri, genel sıhhat hali, sigara kullanma alışkanlığı, kullanmış meydana geldiği ilaçlar sorgulanır. Şayet kişi sigara kullanıyor ve kullanmış meydana geldiği ilaçlar operasyona negatif etki yapacaksa, operasyondan belli bir zaman öncesinde kesilmesi gereklidir. Bu önlemler hastanın iyileşmesini pozitif olarak etkiler. Çene ucu estetiği hastalara genel anestezi veya lokal sedasyon altında uygulanır. Bireyin çene altından veya ağız içinden açılan kesikten takma yerleştirilir. Şayet küçültme yapılacaksa, kemik törpüleme işlemi yapılır. Yapılmış olan uygulama hemen hemen bir saat sürer. Açılmış kesiler ince estetik dikişlerle kapatılır. Ameliyat sonrasında hastalar o gün içerisinde veya sonrası gün taburcu edilir.

Çene estetiği sonrası

Çene estetiği sonrasında çenede meydana gelen hafif gerginlik ve anestezinin tesirinden sonra duyulan ağrılar amaçlı, ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Şunlar epeyce normal etkilerdir. Meydana gelen şişlik ve morluklar amaçlı, birden çok gün müddetle fazla yastıkta yatma ve bölgeye ilgisiz uygulama gerçekleşmesi gereklidir. Bu etkiler herkeste çeşitli şiddette oluşabilir. Çoğunlukla 10-14 gün içerisinde spontane ortadan kalkar. Çene bölgesine tatbik edilen pek çok estetik operasyonu yer almaktadır, bunlardan birisi de doğuştan meydana gelen çenenin yüz orantısına yönelik ek olarak önemli olması sebebiyle çene küçültme ameliyatıdır. Çene törpüleme olarak da isimlendirilir.

Çene küçültme estetik operasyonu ne türlü yapılır

Çene bölgesine yapılmış olan cerrahi müdahaleler genellikle estetik amaçlı yapılır. Bunun dışından ortodontisler ile yapılmış olan zaruri işlemler olabilmektedir. Çene törpüleme operasyonu pratikte kullanılan bir çene estetiği türüdür. Genellikle çok uzunca veya kapsamlı çeneleri küçültmek amaçlı yapıyoruz. Çok uzunca çene ameliyatlarında da tüketimi gerçek olmuyor. O nedenle minik çene küçültme işlemleri amaçlı birebir kolay bir ameliyattır. Çene törpüleme ameliyatları ağız içerisinde açılan bir kesi ile yapılır. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Ameliyathane de gerçekleşmesi gereklidir. Tam donanımlı bir sağlık kurumu çatısı altında yerine getirmek gerçek olandır. Ameliyat sonrasında bir zaman yemesine içmesine uyarı etmesi gereklidir. Bir ay zaman ile denetim altında tutmamız gereklidir. Netice olarak bir ayın ardından tanışmanız olasıdır. Çene ucunda yapılmış olan bu operasyonlar çeşitli teknikler içerebilir. Misal verme istesek, bir bireyin çenesi geriye gerçek göçük ise dolgu ve silikon ile o bölge doldurulabilir. Kusa ise cerrahi vidalar ile öne uzatılabilir. Veya çok sık öne ilerleyerek gelmiş ise bunun için da törpüleme ameliyatlarıyla çözüm olabilir. Çene ucu operasyonu bir standart ameliyat değildir. Bireyin çene yapısı operasyonun türünü belirler. Ameliyat ile yüz yapısına uyumlu bir biçimde ameliyat gerçekleşmesi gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırık Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Çene Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi

Çene İmplantı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene İmplantı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çeneden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çeneden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Eklemi Yapısı ve Özellikleri

Çene Eklemi Yapısı ve Özellikleri

Güncel

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi