Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Çene Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene kisti ameliyatı; Kist balon gibi etrafı zarla çevrili bir su kesesidir. Kist hangi organın içerisinde ise o organın adı ile anılır. Örneğin diş eti kisti veya çene kisti gibi. Bunlar ya doğumsal dır ya da daha sonradan oluşan kistlerdir. Bu kistler ilk olarak mercimek tanesi ebatta başlayıp zamanla büyüyebilirler. İlk başlarda ağrı hissedilmeden sinsice ilerlerler. Çene kisti Bir müddet sonra sinirlere basınç yapmaya başladığı için ağrı yapmaya başlar veya dışarıdan bakılınca çenede şekil bozukluğu görülebilir. Vücudun herhangi bir bölgesindeki kistler gibi çene kisti ameliyatı da yapılabilir. Bu ameliyatlar çok korku gerektirmeyen ameliyatlardır. Çene kisti ameliyatında önemli olan doktor ve doktorun tecrübesidir.

Çene kisti ameliyatı nasıl yapılır; Çene kisti ameliyatları genelde ağız içerisinden kistin olduğu bölgeye ulaşılarak yapılır. Genellikle diş ameliyatları veya iblant ameliyatları nasıl yapılırsa o şekilde çene kisti ameliyatı yapılmaktadır. Kist ameliyatları genelde lokal anestezi ile yapılmaktadır. Fakat etraftaki birtakım anatomik oluşumlarla iç içe girmiş ve çok fazla büyümüş bir çene kisti ameliyatını genel anestezi ve hastane ortamlarında ameliyathanelerde yapılmaktadır. Fakat Normal ve küçük ebattaki kistler lokal anestezi ve muayene ortamında yapılmaktadır. Çene kisti ameliyatının zorluğu kistin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Çene kisti ameliyatında Ağız içerisinde kistin bulunduğu yere küçük bir delik açılarak önce kistin içerisinde bulunan sıvı boşaltılır. Ardından çok daha küçülmüş olan kisti ağız içerisinden açılan delikten minicik bir engizisyonla alınır. Çene kisti ameliyatı sıradan bir diş çekimi ameliyatı gibidir. Çene kisti ameliyatında önemli olan nokta kistin büyümeden tedavi yollarına bakmaktır. Kist büyüdükçe ameliyatın uzaması veya kişinin sağlık sorunlarının artması kaçınılmazdır. Çene kisti fark edilir edilmez ameliyat ettirmekte fayda vardır aksi taktirde kist büyüdüğü gibi cinste değiştirebilirler. Ger hastalıkta olduğu gibi çene kisti içinde erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Çene kisti ameliyatı sonrası neler yapılmalıdır; Çene kisti ameliyatı sonrası kişinin neler yapması gerektiği kistin boyutu ve ameliyatın ağırlığına göre değişmektedir. Yani ameliyat sıradan bir diş çekme işlemi veya gibi basit bir şekilde geçmiş ise ameliyat sonrası kişi beslenmesine ve ağız içi bakımında normale dönebilir. Fakat kist çok büyümüş ve ameliyat esnasında ağız içerisinden büyük bir kesi açılmış ise kişi mutlaka ilk günler sıvı beslenmelidir. Kuru besinler veya çiğnemeye yönelik besinlerden birkaç gün uzak kalmalılar. İlk gün diş fırçalarını dikkatli kullanmalarında fayda vardır. Çene kisti ameliyatından sonra ilk gün çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden uzak durup sadece ılık yiyecekler tüketmekte fayda vardır. Ağız içi bakımını doktor tavsiyesine uyarak yapmakta fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üst Çene Geriliği Belirtileri ve Tedavisi

Üst Çene Geriliği Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kıtlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Törpüleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çene Törpüleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Çene Kası Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kası Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi