Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene kanseri, en az diğer kanserler kadar insanlarda meydana gelen bir durumdur. Sonucu ölümlü olan bu gibi durumlar, tedavi edilmediği zaman çok ciddi problemlere neden olmaktadır. Tedavisi, son derece zor ve uzun olduğundan çene kanseri ciddi bir hastalıktır. Direk olarak çenede ya da çene ekleminde oluşan hücre farklılaşması durumuna çene kanseri denilmektedir. Bu gibi durumlar bazen iyi huylu kanser olarak karşımıza çıkabilmektedir. Meydana gelen çene kanseri eğer iyi huyluysa, sorun oldukça basittir. Bu durumlarda hasta uygun bir zamanda küçük cerrahi operasyonlarla iyileştirilir. Üstelik iyi huylu kanserlerde sorunun tekrarlaması son derece düşük bir ihtimaldir. Fakat kötü huylu çene kanseri, insanlarda cerrahi operasyonlarla alınamadığı için ilaçlarla ve diğer tıbbi yöntemlerle yapılmaktadır. Fakat geç kalınmış çene kanseri vakalarında yapılan tedaviler çok büyük olumlu sonuçlara neden olmadığı için erken teşhisin birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok büyük etkileri bulunmaktadır. Çene kanseri, tedavi edilmediği süreçlerde ağız içerisine iyice yayılarak kemiklere ve dokulara zarar vermektedir. Bu durumda kişi her geçen gün kanserden daha fazla etkilenecek ve her geçen gün daha da kötüleşecektir. Bu kanserler bazen dişlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Böylesine küçük durumlardan ortaya çıkan kanser, insanlarda hayatın tehlikeye girmesine bile neden olabilmektedir. Kişi ilerlemiş kanser türünden kurtarılsa bile hayatı boyunca sorun yaşayacak durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Çene kanseri neden olur?
  • Çene kanserinin net olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmaların sonuçlarına bakıldığında bu konuyu açıklığa kavuşturacak bazı durumlar öne sürülmüştür. Bunlar özellikle alkol, sigara ve diğer tütün ürünleridir. İnsanlarda bu maddelerin aşırı kullanılması durumunda çene kanserinin oluşma ihtimali artar.
  • Çene kanserinin bir diğer nedeni ise kişide aşırı bir şekilde ağız hijyeni eksikliğinin olmasıdır. Ağız hijyeninin aşırı eksik olması durumunda ağız içerisinde bakteri birikimi çoğalır ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıklar arasında çene kanseri de yer almaktadır.
  • İnsanlarda aşırı bir şekilde diş çürüğünün olması, direk olarak çene kanserinin oluşma ihtimalini arttırır. Diş çürükleri eğer aşırı abartıya kaçmışsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bu durum, sadece çene kanseri değil, diğer birçok hastalık sorunlarına neden olabilir.
  • Bu durum bazı insanlarda da meslek hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle insanların çalıştığı ortamlar, sürekli olarak bulunduğu alanlar çene kanseri sorununa neden olabilmektedir.
Çene kanseri ne gibi belirtiler gösterir?

Çene kanseri olan insanlarda ilk 2-3 hafta herhangi bir ağrı sorunu görülmeyebilir. Fakat ağız içerisinde oluşan beyaz renkli lezyonlar, birçok zaman kanser belirtisidir. Özellikle çenenin bulunduğu kısımlarda oluşan lezyonlar çok ciddi sorunların habercisi olabilir. Bunun yanında bir diğer belirti, ağız içerisinde sürekli olarak kanamaların görülmesidir. Meydana gelen kanamalar aynı zamanda aşırı bir ağız kokusunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Çene kanseri ilerlediği süreç içerisinde kişilerde yutkunma güçlükleri, şişkinlik durumları, kaşıntı gibi durumlar görülebilir.

Tedavi

Bu tür hastalıklar üzerinde yapılan cerrahi operasyonlarda genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat bazı kanser türleri aşırı ilerlediği için kişilerde iyileşme son derece zorlaşmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyat öncesinde hemen hemen her hastada ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fakat çene kanseri sorununa neden olan tümör kötü huyluysa genellikle cerrahi operasyonlar fayda etmez. Bunun yerine, kemoterapi ve radyoterapi, uygulamaları yapılmaktadır. Hastalığın şiddetine göre bu tedaviler fayda göstermektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Sıkma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Sıkma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Çene Pozisyonu

Baş Çene Pozisyonu

Çene Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?