Çene Eklem Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
21 Haziran 2024

Çene Eklem Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Eklemi Ameliyatı

Çene eklemi, tıp dilinde temporomandibular eklem (TME) olarak adlandırılmaktadır. Çene eklemlerinde gözlemlenen zorlanmalar, aşırı yüklenmeler, sıcak ve soğuk besinlerin tüketimi bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olabileceği gibi doğumdan itibaren gözlemlenen doğuştan çene eklemi rahatsızlıkları da meydana gelebilmektedir.

Üst kısmında bulunan kafatası kemiği (temporal kemik) ile alt çene kondil (mandibula) arasındaki eklem, iç kısmında bir eklem kıkırdağı olan menisküs ile kapsüle ve çevresinde yer alan kas dokularından oluşan bir yapıdır. Bu kas dokularına çiğneme kasları denilmektedir.

Costen sendromu olarak da adlandırılan TME'de oluşan rahatsızlıklar, kronik ya da akut ağrılara sebep olabilir. Ekseriyetle eklem iltihabının oluşması ya da çiğneme kasları nedeniyle meydana gelen bir grup problemlerin genel adıdır.

Çene Kemiği Rahatsızlığı İçin Tedavi Yöntemleri ve Ameliyat

Tedavide cerrahi müdahale gerektirmeyen, koruyucu ve önleyici bazı yöntemler daha önemlidir. Cerrahi müdahaleden önce bunlara ağırlık verilir. Bazı alışkanlıkların düzeltilmesi, dikkat edilmesi ve ilaç tedavisinin kontrollü bir şekilde yapılması ile daha etkili bir sonuç alınması mümkündür. Hastaların belirttikleri şikayetlerin çözümü noktasında ekseriyetle %80 oranına kadar çözüm yolu olarak bu tedavi yöntemleri uygulanır. Cerrahi operasyon ise genellikle en son tercih edilen seçenekler arasındadır. Çene kemiği ameliyatının yapılması ne uzman hekimler tarafından önerilen bir durumdur ne de hasta bu durumdan hoşnut olur. Ayrıca ameliyat olan hastaların rahatsızlıklarının giderilmesi doğrultusunda yaklaşık olarak %50 oranında ilerlemenin yaşanması da ameliyat gerçekleştirmenin tercih edilmemesindeki en büyük etkendir.

Çene Kemiği Ameliyatının Yapılması

Yapılan ameliyatlarda kapalı yöntemlerin aksine açık bir şekilde gerçekleştirilen çene eklem cerrahisi operasyonu, uygun ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Bu yöntem kullanılacak ise çene kemiği ameliyatı için genel anestezinin uygulanması gerekmektedir.

Yapılacak olan çene kemiği ameliyatlarında eğer hasta dişlerinde meydana gelen oklüzyon bozukluklarını düzeltmek istiyorsa ve çenesinde dişlerinin alt ve üst kısımlarını doğru bir biçimde temas ettiremiyorsa bu durum hem eklem şikayetlerine sebep olabilir hem de hastanın çiğneme fonksiyonlarını kısıtlayacağı için ameliyat yapılması gerekebilir. Bu rahatsızlığı düzeltebilmek adına hastaya ortodontik bir düzeltme yöntemi uygulanabilir veya hastanın çene kemiği rahatsızlığı sebebiyle cerrahi bir müdahale yapılarak bazı operasyonlar geçirmesi ve ameliyat olması gerekebilir. Ancak bu şekilde çene eklem rahatsızlığı ve dişlerde meydana gelen bozukluklar düzeltilebilir.

Çene eklemi ameliyatı için kognitif davranışlarda görülen bozukluklar nedeniyle ameliyat yerine hastaya psikoterapi yöntemi uygulanabilir. Bu yöntemle hastanın davranışlarında eklem ağrılarını tetikleyecek durumları ortadan kaldırmak amaçlanır. Ancak bu yöntemin de kullanılabilmesi için uzman bir psikiyatri doktoruna görünmek şarttır.

Hasta uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde çene hareketleri sergileyebilir. Bu durum hastanın farkında olmadan yaptığı bir durum olmasının yanı sıra bir an önce tedavi edilmesi gerekebilir. Geç kalınması olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu sebepten dolayı hastanın yakınlarının uyku sırasında böyle bir durumu tespit etmesi gerekir. Çevresinde çene eklemi rahatsızlığı görülen bireylere karşı, özellikle de gece uyku sırasında yapılan bu durumu hastanın kendisine ve uzman bir doktora söylemeleri gerekir. Bu konuda hasta yakınlarının da duyarlı olması gereklidir. Bu çene eklemi rahatsızlığını ortadan kaldırmak adına EMG yöntemi kullanılabilir. Böylece tıp dilinde gece biofeedback adı verilen rahatsızlık ortadan kaldırılmış olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Eklemi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eklemi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alt Çene Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sol Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çeneden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çeneden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Protezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Protezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi