Çene Tutulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Çene tutulması, herhangi bir sebepten dolayı çeneyi kulağa bağlayan şakak kemiği ve bazı damarların işlevsiz bir hale gelmesine verilen isimdir. Çene kasların hareket ettirmeye yarayan alt çene kemiği, şakak kemiği ve eklem kıkırdağı vardır ve bu kemiklerin hepsi birbiri ile iletişim içindedir. Bu iletişim ve etkileşim çene kaslarının rahat ve düzenli bir şekilde hareket etmesinde oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bu eklem ve kemiklerden herhangi biri belli bir sebepten dolayı çalışamaz hale gelirse çene eklemleri hareket edemez ve tutulu bir şekilde kalır. Çene tutulması ortaya çıktığı zaman kişi çenesini yana, sağa, sola doğru çeviremez hatta açıp kapama gibi işlevlerde de bulunamaz. Çene kasları tutulu bir şekilde kaldığı zaman ağız içi de açık bir şekilde kalır ve hareket ettirilemez. Çene tutulduğu zaman bazı belirtiler kendini göstermeye başlar. Çene tutulması olduğu zaman çene kasları hareket ettirilemez ancak bunun yanı sıra çene ve ağız bölgesinde şiddetli bir ağrı kendini gösterir. Özellikle çene hareket ettirilmeye çalışıldığı zaman bu şiddetli ağrı artar ve kulak bölgesinde şiddetli bir ağrı kendini göstermeye başlar. Ayrıca çene hareket ettirilmeye çalışıldığı zaman şiddetli bir baş ağrısı ortaya çıkar. Ayrıca kıkırdak adını verdiğimiz kemiklerde çene tutulması ile bir ses gelir ve bu ses çene tutulması olduğunun göstergesidir. İşte bu tür belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman kişide çene tutulması rahatsızlığı ortaya çıkmıştır. Çene tutulmasının meydana gelmesinde birçok etkili sebep kendini gösterebilir.

Çene tutulmasının sebepleri nelerdir?
  • Çene kaslarının tutulmasında aşırı derecede bağırmak ve ağız içinin bu sebepten dolayı çok fazla açılması neden olabilir,
  • Esneme sırasında eklemlerden birinin ağzın fazla açılmasından dolayı hasar görmesi,
  • Yemek yerken ya da bir şey içerken çene kaslarının çok fazla hareket etmesi,
  • Uzun süre sakız çiğneyerek çene kaslarının bu sebepten yorulması,
  • Herhangi bir sebepten dolayı dişlerin uzun süre sıkılması ve bundan dolayı çene tutulması oluşması,
  • Çene ya da ağız bölgesine alınmış olunan bir darbe sonucu oluşması,
  • Stres ya da kızgınlık durumunda çene kaslarının sıkışması ve bu sebepten tutulma meydana gelmesi,
  • Daha önceden olan bir hastalıktan dolayı olabilir ya da herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir,
Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeler çene tutulmasının meydana gelmesinde etkili olacak durumlardır. Özellikle çene tutulmasının en önemli sebebi ise çene kaslarının uzun süre hareket ettirilmesi ve bu sebepten çene tutulmasının meydana gelmesidir. Çene tutulması meydana geldiği zaman kişi eğer bir şeyler yiyip içiyor ise vakit kaybettirmeden yeme ve içmeyi bırakmalıdır. Ayrıca çene kaslarını zorlayacak hareketlerden uzak durup en kısa zamanda bir doktor müdahalesi altından tedavi olmalıdır. Kişi gereken tedavisini olduktan sonra kendine dikkat etmeli ve çene kaslarını zorlayacak işlevlerden uzak durmalıdır. Doktor herhangi bir ilaç verdi ise düzenli bir şekilde kullanmalı ve düzenli bir şekilde doktor kontrolleri olmalıdır. Çünkü çene tutulması meydana geldiğinde çene kasları zayıflar ve ufak bir durumda bile tekrar tutulma meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı çene tutulmasına sebebiyet verecek durumlardan uzak durulmalı ve kişi kendine dikkat etmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üst Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Dişleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alt Çene Dişleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alt Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Güncel

Çene Gamzesi Türleri ve Özellikleri

Çene Gamzesi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi