Çene Ucu Büyütme Nasıl Yapılır?
15 Temmuz 2024

Çene Ucu Büyütme Nasıl Yapılır?

Çene ucu büyütme, çene estetiği kapsamında yapılan operasyonlar arasındadır. Çene ve yüz orantısını düzeltmeyi hedefleyen bu operasyonda, çene ucu protezi kullanılarak çene ucu büyütme işlemi gerçekleştirilir. Çene ucundaki küçüklük, birçok kişinin ortak sorunudur. Çene ucundaki küçüklük hafif derecede olduğunda implant kullanımıyla çene ucu büyütme sağlanırken, ileri derecedeki sorunlarda ise çene kemiği kesilerek ilerletilir. Bu operasyon aynı zamanda boyun altındaki yumuşak doku ve cildin gerginleşmesini sağlayarak, yüz profilini düzeltir.

Çene Ucu Büyütme Operasyonu

Öncelikle yapılan ilk muayene sırasında kişide çene ve yüz oranları değerlendirilir. Bunun yanında yüzün gelişimi ve dişlerdeki ortognatik sorunların varlığı araştırılır. Gerekirse radyolojik incelemeler yapılır. Hastanın operasyondan beklentisi, sigara alışkanlığı, sağlık durumu, kullandığı ilaçlar sorgulanır. İlaçlardan uygun olmayanlar ve sigara konusunda hasta uyarılarak, bunları ameliyattan önce kesmesi istenir.

Çene ucu büyütme genel anestezi ya da lokal sedasyon yöntemiyle yapılabilir. Çene altından açılan ya da ağız içinden açılmış kesikten çeneye protez yerleştirilir. Kesiler operasyonun sonunda ince estetik dikişler yardımıyla kapatılır. Hastanın taburcu edilmesi aynı günde ya da ameliyatın ertesi gününde olabilir.

Operasyon Sonrası Dönem

Çene ucu büyütme operasyonu sonrasında nadiren komplikasyonlar oluşur. Çene bölgesinde birkaç gün etkili olan şişlikler kendiliğinden düzelir. İyileşme döneminde çenede hafif asimetri görülse de kişiyi fazla rahatsız edecek düzeyde değildir.

Çene ucu büyütme sonrasında çenede hissedilen hafif gerginlik, anestezinin etkisinin geçmesiyle oluşan ağrıların dindirilmesi için hastalara ağrı kesici ilaç verilir. Operasyon bölgesinde oluşan şişlik ve morlukların daha kolay iyileşmesi için, hastaların 2-3 gün süreyle yüksek yastıkta yatması, çeneye soğuk uygulama yapılması gibi önlemler alınır. Bu etkiler her hasta için değişik seviyelerde olur. Yaklaşık 10-15 gün içinde kendiliğinden iyileşme sağlanır.

Çene Ucu Büyütme Sırasında Kullanılan İmplantlar

Çene ucu büyütme operasyonunda vücut dokusuna uyum sağlayacak protezler yani implantlar kullanılır. Bunlar alt ve üst çene kemiğine, gerekirse elmacık kemiğine de yerleştirilebilir. Hastanın çene yapısı ve yüzü uyumlu hale getirilir.

Çene Ucu İmplantları

Eğer hastanın alt çene kemiğinde küçüklük varsa, çene ucu geride duruyorsa, bölgeye yerleştirilen implant sayesinde alt çene uzatılır ve yüzle orantılı olması sağlanır. Burada kullanılan implantlar vücutla uyumlu olur. İmplantların şekli yarım ay gibi, uzunlukları ve kalınlıkları farklıdır. İmplant yerleştirme ağız içinden dudak ve dişler arasındaki oluktan açılmış kesikten yerleştirileceği gibi, çenenin altından ciltte yatay şekilde açılmış 2-3 cm'ye kadar bir kesikten de yerleştirilebilir. Hastanın ameliyat sonrasında hemen taburcu edilmesi mümkündür. Çene ucuna yerleştirilen flaster 3-4 gün içinde çıkarılır. Eğer implant ağız içinden yerleştirilirse, hastaların birkaç gün süreyle sıvıyla beslenmesi gerekir.

Alt Çene Kemiği Açı Bölgesi İmplantları

Çene ucu büyütme işlemi için alt çeneye yerleştirilen implantlardır. Alt çene kemiğinin kulak memesinin altı ve önüyle birkaç santim kadar açılanma yapması söz konusudur. Burası alt çene kemiğinin az geliştiği alandır. Bu nedenle bölgenin az gelişmesi bazı kişilerde silik bir görünüme neden olur. Bu bölgeye ağız içinden açılan kesiyle yerleştirilen implant hem alt çene kemiği açısını düzenler hem de çene ucu büyümesine yardımcı olur. Hastalar aynı günde taburcu edilebilir, yerleştirilen bandajlar da 2-3 günde çıkarılır. Çene ucu büyütme hastanın ihtiyacına göre, uygun implantlar kullanılarak yapılır.

Çene Ucu Büyütme Operasyonunun Avantajları
  • Yüz ve çene orantısının düzeltilmesi
  • Boyun altındaki yumuşak doku ve cildin gerginleşmesi
  • Estetik görünümün iyileştirilmesi
  • Çene ucundaki küçüklüğün giderilmesi
Çene Ucu Büyütme Operasyonu İçin Kimler Uygundur?

Çene ucu büyütme operasyonu, çene ucunda belirgin bir küçüklük olan, yüz ve çene orantısızlığı yaşayan, genel sağlık durumu iyi olan ve sigara kullanmayan kişiler için uygundur. Ayrıca, bu operasyonu düşünen kişilerin gerçekçi beklentilere sahip olmaları önemlidir.

Sonuç

Çene ucu büyütme operasyonu, çene ve yüz orantısını düzeltmek, estetik görünümü iyileştirmek ve kişinin özgüvenini artırmak amacıyla yapılan etkili bir estetik cerrahi işlemdir. Uygun implantlar kullanılarak gerçekleştirilen bu operasyon, hastaların ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebilir ve genellikle hızlı bir iyileşme süreci sunar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tuğsav

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Çene ucu büyütme operasyonu sonrasında çenemde belirgin bir şişlik oldu. Bu şişlik ne kadar sürede geçer ve normal hayata dönmem için ne kadar beklemem gerekir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tuğsav,

Çene ucu büyütme operasyonlarından sonra şişlik genellikle beklenen bir durumdur. Bu şişlik, genellikle ameliyatın ardından ilk birkaç gün içinde en yoğun halini alır ve ardından yavaş yavaş azalmaya başlar. Genellikle şişliğin büyük bir kısmı ilk 2 hafta içinde iner, ancak tam olarak geçmesi 4 ila 6 haftayı bulabilir.

Normal hayata dönme süresi kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle hastalar ameliyattan sonraki ilk hafta içinde günlük aktivitelerine dönebilirler. Spor ve yoğun fiziksel aktiviteler için ise doktorunuzun önerisine uymanız önemlidir, bu tür aktiviteler genellikle 4-6 hafta sonra güvenli hale gelir.

Her durumda, en doğru bilgi ve yönlendirme için ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuza danışmanız en iyisi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Hareketleri Nasıl Yapılır?

Çene Hareketleri Nasıl Yapılır?

Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Çene Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Üst Çene Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Çene Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Üst Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Üst Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kütlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çenede Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Sivilce Belirtileri ve Tedavisi