Çene Geriliği Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Çene Geriliği Belirtileri ve Tedavisi

Çene Geriliği

Çene geriliği, çene ekleminin fonksiyonlarını bozan ve yüzün genel görünümünü olumsuz etkileyen bir durumdur. Çene eklemi, dış kulak yolunun ön kısmında bulunur. Kafatası kemiklerinin oluşturduğu eklem çukurcuğu ile alt çene kemiği arasındaki eklemleşme, çene eklemini meydana getirir. Eklemleşmede eklem diskinin ayrı bir yeri vardır. Disk, ağız hareket ettiğinde iki eklem yüzeyi arasında uyumu sağlar. Eklemin çevresini bağlar ve kaslar çevreler. Bu yapıların herhangi birinde oluşan bozukluk, diğer yapıların da olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca, boyun omurları ve dişlerle yakın mesafede olan çene eklemi, bunlardan kaynaklanan bozukluklardan da kolayca etkilenebilir. Çene geriliği ise alt çenenin üst çeneye göre geride olması durumudur.

Çene eklemi, ağız açılımında ilk aşamada dönme hareketi yapar, ardından öne doğru kayar. Yutma, çiğneme, konuşma, nefes alma ve verme gibi eylemler sırasında sürekli hareket halindedir. Bir insanın günde ortalama 1500-2000 kez çene eklemini kullandığı bilinmektedir. Ancak çene kullanımı doğru şekilde yapılmalıdır. Alt çene hareketleri, boyun ve çene kasları ile birlikte ortak yapılır. Hareketler yukarı, aşağı, öne ve yanlara olacak şekilde gerçekleştirilir. Eğer bu düzen bozulursa, çene ekleminde bazı sorunlar olduğu anlaşılır. Çene geriliği de çene hareketlerinde kısıtlamalara neden olabilir.

Çene Geriliği Neden Olur?

Çene geriliği, alt çenenin üst çeneden önde olması ya da üst çenenin alt çeneden geride olması durumudur. Bu durumda, alt ve üst çene dişleri arasında temas azalır. Çenenin alt kısmı öne doğru çıkık olur. Çene geriliği, daha çok dişlerini gıcırdatan ve çene eklemi oldukça hareketli olan kişilerde görülür. Bu durum, başın öne doğru gitmesine yol açar. Özellikle genel bağ gevşekliği sorunu olan ve kaslarında zayıflık olan kişilerde, bu duruş bozukluğunun oluşmasına eğilim artar. Bu durumda başa, boyun ve yüz kaslarına binen yük oldukça artar ve bu yapılar yorgun düşer.

Çene geriliği durumunda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Dinlenme sırasında ve ağız açılması esnasında alt çenenin pozisyonu iyi gözlenmelidir.
  • Başın pozisyonu ile alt çene hareketlerinin ilişkisine dikkat edilmelidir.
  • Eğer kişiler alt çenelerine dikkat edemiyor veya kontrol altına alamıyorsa, splint adı verilen yapılar kullanılabilir. Bu splintlerin kullanımı, hastaların çoğu tarafından uyum sağlanır ve çene geriliği sorunlarını daha kolay hatırlayarak doğru hareketleri yapmaları sağlanır.

Çene Geriliği Nasıl Düzeltilir?

Çene geriliği sorunu olan hastalara çene ameliyatı yapılabilir. Çene estetiği kapsamında gerçekleştirilen bu ameliyatlar alt ve üst çeneye ayrı ayrı yapılabileceği gibi, her iki çene kemiğine de uygulanabilir. Operasyon genel anestezi altında yaklaşık 1,5-3 saat içinde tamamlanır. Geride olan çene kemiği olması gereken konumuna getirilerek, çene geriliği sorunu düzeltilir. Bu hasta grubuna önceden ortodonti tedavisi uygulanır ve dişlerdeki sorunlar giderilir. Alt çene küçük ve geride olduğunda, çene kemiği kesilir ve öne doğru alınır. Ortaya çıkan aralık kısma ise kemik dokusu yerleştirilir. Bu alanlar vücut yapısına uyum sağlayan titanyum plaklar ve vidalarla sabitleştirilir. Eğer alt çene önde olup fazla gelişmişse, kemik dokusu kesilir ve alt çene olması gereken pozisyonuna getirilir. Bu operasyonda dişlerin bağlanmasına gerek kalmaz ve beslenme sorunu yaşanmaz. Hastalar, konforlu bir iyileşme dönemi geçirirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Suleyman

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Bende alt cenem gerıde ve gorsel bır bozukluk var 28 yasındayım bu tarz bır operasyonun fıyatlandırması nasıl olur

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Suleyman,

Bu tür operasyonların fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Operasyonun kapsamı, kullanılacak teknikler, cerrahın deneyimi ve hastanenin bulunduğu şehir gibi etmenler fiyatı etkileyebilir. En doğrusu, birkaç farklı uzmanla görüşerek detaylı bilgi ve fiyat teklifi almanız olacaktır. Bu şekilde en sağlıklı ve güvenilir bilgilere ulaşırsınız. Sağlıklı günler dilerim!

2. Cevap
cevap

Bos ver

Bendede var gerilik bu tedavisiz duzelmiyormu su an bana yakistiriyorlar beni oyle gordukleri icin ama buyuyunce cok sorublarim olcak gibi 15 yasindayim

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Alt Çene Ameliyatı Video Riskleri ve Sonrası

Alt Çene Ameliyatı Video Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çenede Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?