Çene Hareketleri Nasıl Yapılır?
11 Temmuz 2024

Çene Hareketleri Nasıl Yapılır?

Çene Hareketleri

Çene hareketleri aslında günlük hayatta pek önemsemediğimiz bir egzersizdir. Fakat bu egzersiz hareketlerinin, ileride alt çenedeki yoğun deri sarkmalarından tutun da konuşmanıza kadar ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isterim. İnsanlar konuşurlarken farkında olmadan birçok çene egzersizi yaparlar ama bunun bilincinde değildirler.

Çene Sağlığı ve Konuşma

Çene hareketleri, insanın güzel konuşması için çene yapısının sağlıklı olması çok önemlidir. Çünkü insanlar kendilerini konuşarak ifade ederler. Alt çenede doğuştan ya da sonradan oluşabilecek rahatsızlıkları birazdan anlatacağımız egzersizlerle zaman içerisinde giderebilir ve daha akıcı ve anlaşılır olabilirsiniz.

Çene Hareketlerinin Önemi

Konuşurken çeneniz açılır, kapanır, daralır ya da genişler. Bu hareketler çıkardığımız harf ve kelimelerin çenemize yansımasıdır. Eğer çenemizde kemik daralması ya da çene geriliği gibi sıkıntılar var ise bu harflerin seslerini tam çıkaramayız ve bazen de karşımızdaki kişiye kendimizi anlatamayız. Fakat küçük yaşlarda çocuklarımıza bu egzersizleri alışkanlık edindirirsek, hem çene gelişimi esnasında sağlıklı bir gelişim gerçekleşir hem de ileride harf ve kelimeleri yutmadan anlaşılır bir şekilde konuşmalarına yardımcı oluruz.

Günlük Çene Egzersizleri

Çene hareketleri, içerisinde size önereceğimiz günlük hayatta her zaman yapabileceğiniz ve zaman bakımından sizi alıkoymayacak kadar kısa hareketlerdir.

Çene Hareketleri ve Egzersizler

Alt çeneye ileri geri hareket yapısına sahiptir. Ağzımızın üst yapısının bağlı olduğu kemikler sabittir. Dolayısıyla geriye olan bu hareketleri yapacak olan geriye alt çene kalır. Çenemizin kullanımında sorunlar yaşayabiliriz. Çene kaslarımızı gerektiği kadar geliştirememiş ve kondisyonsuz bırakmış olabiliriz. Bu durum olduğunda düzenli hareketler yapmamız gerekir. Biz bu hareketleri yapmaz ve dikkat etmezsek çene bazı hareketleri kaybeder ve bu kayboluş sesteki kayıplara sebep olur.

Diğer önemli bir sorun da çene kemiğinin dar olmasıdır. Eğer ki çenemizi yeterince kullanamıyorsak, bu tüm sesleri çıkarma esnasında bize sorunlar yaşatır.

Önerilen Çene Hareketleri

Çene hareketleri:

  • Elinizi alt çeneye dayayarak "ÇAK ÇAK" diye seslenildiğinde alt çenede ileri geri hareketler ve açma kapama hareketleri yapılmış olur. Bu itme ve çekme hareketi çenemizin açılmasında yardımcı olur. Bu hareketi günde 5 defa tekrarlamakta yarar vardır.
  • İki elinizin içiyle yanak kemiklerinde masaj yapın ve alt çeneye doğru bastırarak çekin. Avuçlarınız alt çeneye doğru çekildiğinde çenenin açılmasına yardımcı olur.
  • Yumruk şekli verdiğiniz iki elinizi çenenizin altına bastırarak alt çenenizi açın ve başınızı geriye doğru çekerek alt çenede açılma işlemini gerçekleştirin. Bu işlemi de en az on kez yapmanızda fayda vardır.
  • Çenenizi hızlı bir şekilde açıp kapatın ve her defasında hızlanarak tekrar edin. Her hareketin tekrarlanarak yapılması önemlidir.
  • Çenenizi hızla geri ileri hareket ettirin.
  • Çenenizi dairesel hareketlerle hızlı bir şekilde döndürün.
Bu bahsettiğimiz hareketler hem çene egzersizi hem de masajıdır. İnsanların konuşmalarında ve alt çene derisinde ilerleyen yaşlarda yaşanacak sarkmalar için kullanabilecekleri, günlük hayatın içerisinde çok az zaman içerisinde gerçekleştirebileceği basit hareketlerdir. Belki "çene işte ne var ki" diyebilirsiniz ama konuşmanızdaki kaymaları muhakkak fark edersiniz. Bu ses kayboluşlarının olmaması için mutlaka bu çene hareketlerini yapınız. Güzel diksiyonlu ve anlatımlı konuşmalarınız olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fettah

11 Temmuz 2024 Perşembe

Çene hareketlerinin gerçekten bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Çene kaslarının kondisyonsuz kalması ses kaybına mı sebep olabilir? Çocuklara küçük yaşlarda bu egzersizleri öğretmenin ileride daha akıcı konuşmalarına yardımcı olacağını nasıl garantileyebiliriz? Günde sadece beş defa tekrarlamak gerçekten etkili olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fettah,

Çene kaslarının kondisyonsuz kalmasının doğrudan ses kaybına sebep olup olmayacağı konusunda kesin bir şey söylemek zor. Ancak, çene kaslarının zayıf olması konuşma ve artikülasyon problemlerine yol açabilir. Çocuklara küçük yaşlarda çene egzersizleri öğretmek, kas koordinasyonlarını geliştirebilir ve bu da daha akıcı konuşmalarına yardımcı olabilir. Bu egzersizlerin etkili olup olmayacağını garantilemek zor, ancak düzenli ve doğru bir şekilde yapılırsa olumlu etkilerinin olması muhtemel. Günde beş defa tekrarlamak başlangıç için yeterli olabilir, ancak zamanla ihtiyaçlara göre artırılabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Törpüleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çene Törpüleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Baş Çene Pozisyonu

Baş Çene Pozisyonu

Üst Çene Genişletme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Üst Çene Genişletme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çeneden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çeneden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi