Çene Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Çene Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudundaki en karmaşık ve benzersiz eklemlerden biri çene eklemidir. Besinleri öğütmek, kelimelerin tam olarak anlaşılmasına yardımcı olmak ve orta kulak basıncını en aza indirmek gibi görevleri olan çene eklemi, anatomik yapı olarak mandibula (alt çene) ile şakak kemiği arasındaki hareketli birleşme kısmı olarak tarif edilebilir. Yüz ve kafatasına yapışık halde olan çiğneme kasları, menisküs ve çeşitli lifler tarafından çevrelenen çene eklemi, iki kemik arasında olmasına rağmen, birbirinden bağımsız sağ ve sol çene olmak üzere iki ayrı eklem olarak çalışır ve toplam dört eklem yüzeyi bulundurur. Bu eklem yüzeylerinin arasında ise miktarı ve görevleri değişen eklem sıvısı bulunur. Hareketleri kolaylaştıran ve kıkırdakları aşınmaktan koruyan bu sıvı, çene ekleminin önemli bir parçasıdır. Farklı bir yapıya sahip olan çene eklemi hem makara biçiminde hareket eder hem de sağa sola kayma hareketleri yapar. Dişlerin yerleşmesi ve gelişmesinin ardından, ağzın kapanma özelliğiyle alakalı olarak, çevresindeki kas yapılarıyla son derece uyumlu bir bütünlük sağlar. Omurga ve dizler gibi büyük ağırlıklar altında çalışan eklemlere göre daha fazla farklılık gösterir.

Çene Kireçlenmesi Neden Olur?

Yapısındaki değişikliğin yanı sıra, belki de tüm gün boyunca çalışmakta olan çene eklemi, uyku sırasında bile görevine devam eder. Her yutkunmada üzerine gelen gücü karşılayacak bir özelliktedir. Dişler, yutkunma, konuşma ve diğer nedenlerden ötürü günde yaklaşık 1000 defa birbirine denk gelir ve her geldiğinde de çene ekleminde oluşan alt çene kemiğine bağlı çıkıntı, eklem yuvasını meydana getiren şakak kemiğinde bulunan yerine oturur. Kemiklere gelen dengeli güçler, kemikleri daha güçlü bir hale getirir. Uzun süren dişsizlik, çene kemiklerinde kireçlenmeye ve düzensiz kemik erimelerine sebep olabilir. Bu nedenle halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan osteoartrit ya da kemik erimesi olarak bilinen osteoporozlu kişiler, eğer çenelerinden şikâyetçi iseler, öncelikle diş sorunlarını tedavi ettirmelidirler.

Çene Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene eklemi problemlerindeki en önemli faktörlerden biri de ekleme gelen kuvvetlerin dengeli bir şekilde iletilmemesidir. Dişlerin miktarı ve pozisyonları bu durumda son derece önemlidir. Alt ve üst çenede yer alan dişlerin birbiri ile uyum içerisinde kapanması, çene eklemine gelen kuvvetlerin dengeli bir biçimde iletilmesini sağlar. Bunun tam tersi durumlarda ise çiğneme kası ve çene eklem sorunlarına yol açabilir. Diş eksiklikleri, sürekli aynı taraftan çiğneme alışkanlığı, yanlış yapılmış olan dolgu ve protezler dolaylı olarak çene eklem kireçlenmelerine ve sorunlarına yol açabilir. Dişten kaynaklanan sorunların eklem hastalıklarına sebep olmaması için diş eksiklikleri hemen giderilmelidir. Çene kireçlenmesi oluştuğu zaman, çeneden ses gelme veya açılıp kapandığı zaman takılmalar meydana gelebilir. Bu yüzden sürekli çene egzersizleri yapılmalı ve muayene olunmalıdır. Oldukça hassas ve ölçülü bir menteşe şeklinde yapılmış çene ekleminin esasen insanlar için ne kadar önemli olduğu, çoğu organda olduğu gibi yalnızca rahatsızlıklar başlayınca fark edilmektedir. Bir sorun hissedildiğinde bir uzmana gitmekte büyük fayda vardır.

Çene Kireçlenmesinin Belirtileri

Çene kireçlenmesi belirtileri arasında şunlar bulunur:

  • Çiğneme sırasında ağrı
  • Çenede tıklama veya sürtünme sesleri
  • Ağız açma ve kapama sırasında zorlanma
  • Çene ekleminde hassasiyet
  • Yüzde şişlik veya ağrı
Çene Kireçlenmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Çene kireçlenmesini önlemek için aşağıdaki önerilere dikkat edilebilir:

  • Düzenli diş hekimi kontrolleri
  • Diş eksikliklerinin hızlıca giderilmesi
  • Çene egzersizleri yapma
  • Çiğneme sırasında her iki tarafı da eşit kullanma
  • Stres yönetimi ve diş gıcırdatmayı önlemek için rahatlama teknikleri

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Füruzan

12 Temmuz 2024 Cuma

Peki, diş eksikliklerim uzun süre ihmal edilirse çene kireçlenmesi yaşar mıyım? Çene eklemimde ara sıra tıklama sesleri duyuyorum, bu kireçlenmenin bir belirtisi olabilirmi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Füruzan, diş eksiklikleri uzun süre ihmal edildiğinde çene ekleminde ve diğer dişlerde bir dizi sorun ortaya çıkabilir. Çene kireçlenmesi (osteoartrit) bu sorunlardan biri olabilir. Çene ekleminde duyduğunuz tıklama sesleri ise temporomandibular eklem (TME) bozukluğunun bir belirtisi olabilir. Bu tür sesler bazen diş eksikliklerinden kaynaklanan yanlış çiğneme alışkanlıkları veya eklemdeki dengesizlikler nedeniyle meydana gelir. Kesin bir tanı koymak ve uygun tedavi yöntemlerini belirlemek için bir diş hekimine veya çene cerrahına başvurmanız önerilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çene Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi

Ortodonti Çene Belirtileri ve Tedavisi