Çene Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Çene Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Çene bozukluğu, genellikle ergenlik döneminde çene yapısının dengesiz büyümesi ile ortaya çıkar. Birçok kişi çiğneme ve konuşmada zorluk çekerken, bu problemlerin asıl nedeni çoğunlukla çene bozukluğudur. Çene bozukluklarının cerrahi müdahaleler ile tedavi edilmesi mümkündür. Yüz, çene ve dişlerin düzgün yapıda olması için cerrahi yöntemler kullanılarak mükemmel bir yüz yapısına kavuşturulabilir. Ortognatik cerrahi ile bireyin diş, çene ve yüz yapısındaki bozuklukların tedavi edilmesi mümkündür. Gerekli ameliyatlar sonucunda kişinin çene ve yüz dokularının birbirleriyle olan ilişkilerini düzelterek dengeli ve orantılı bir yüz yapısına kavuşması sağlanır. Alt ve üst çene içerisindeki yapısal bozukluklar çeşitli nedenlerden dolayı oluşur ve kendi içinde isimlendirilir.

Çene Bozukluğu Türleri

Retrognatizm

Bu problem, alt çenenin üst çeneye göre daha arka planda konumlanması ile oluşan çene bozukluğudur.

Mikrognatizm

Bu problemde, alt çenenin üst çeneye göre daha arkada olması ve yetersiz gelişim göstermesi ile oluşan çene bozukluğudur.

Prognatizm

Alt çenenin üst çeneye göre daha ön planda bulunması ile oluşan çene bozukluğudur.

Laterognatizm

Üst çeneye oranla alt çenenin sağa veya sola doğru daha fazla yönelmesi ile oluşan çene bozukluğudur.

Open-Bite

Dişlerin kapanırken birbirine temas etmemesi ile oluşan çene bozukluğudur.

Mikrogenia

Çene ucunun olması gereken boyuttan daha küçük olması sonucu oluşan çene bozukluğudur.

Makrogenia

Çene ucunun normalden daha büyük olması ile oluşan çene bozukluğudur.

Çene Bozukluklarında Ameliyat ve Yapılacaklar

Çene bozukluğu bulunan kişilerin ortognatik cerrahi planlamasının detaylı bir şekilde yapılması gerekir. Hastanın alt ve üst çenesinin ölçüsü alınarak gerekli modeller alçıdan dökülür ve hastanın çene ilişkileri detaylı şekilde incelenir. Bu süreçte panoramik, sefalometrik ve gerekli çene eklemi görüntülemeleri değerlendirilir. Hastaya sefalometrik analiz yapılarak tüm çene işlemleri değerlendirilir ve ona göre cerrahi işlemler planlanır. Hastanın yüz yapısına göre gerekli tedaviye karar verilir. Ameliyat öncesinde hastanın dişleri ortodontist tarafından ameliyat için hazırlanır ve ortodontik tedavi başlatılır. Dişler gerekli şekilde konumlandırıldıktan sonra çenenin yeniden konumlanması için gerekli operasyona başlanır. Cerrahi ameliyatlar tam donanımlı hastanelerde uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Amaç, çene bozukluğu bulunan bölgenin kemiklerinin düzgün kesilerek yeni hatlarla yapılandırılmasıdır. Daha sonrasında çene bölümlerinin sabitlenmesi için vidalar kullanılarak çenenin yeni şeklini alması sağlanır.

Çene Bozukluğu Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında hastanın bakımı oldukça önemlidir. Herhangi bir komplikasyon olmamasına rağmen hastanın üç gün hastanede kalması sağlanır. Ameliyat sonrasında ilk olarak sıvı gıdalar ile beslenen hastanın iki haftaya kadar sıvının yanında yumuşak gıdalar ile beslenmesi sağlanır. İkinci haftanın sonunda çiğneme fonksiyonlarının artması için yavaş yavaş katı yiyeceklere geçilir. Operasyon sonrasında çenenin ve dişlerin konumlarının sabitlenmesi için ortodontik tedaviye devam edilir. Ameliyat sonrasında hastanın ısırma ve çiğneme problemleri ile konuşma problemleri olabilir. Çenede kapanış bozukluklarında tedaviye yönelik işlemler devam edebilir. Ayrıca cerrahi tedavide ağız, diş, çene pozisyonlarının düzeltilmesi yanı sıra estetik görünüm için yüz estetiği de yapılabilir. Hastanın belirli bir süre ağrı çekmesi olasıdır ve ağrı kesici ilaçlar ile ağrıların azaltılması sağlanır. Hastanın çene bozukluğu giderilene kadar sürekli kontrol altında tutulması yapılan tedavi için son derece önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Hareketleri Nasıl Yapılır?

Çene Hareketleri Nasıl Yapılır?

Çene Eklem Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Eklem Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Kası Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kası Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Çene Geri Alma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Geri Alma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası