Çene Altında Beze Belirtileri ve Tedavisi
15 Temmuz 2024

Çene Altında Beze Belirtileri ve Tedavisi

Çene altında oluşan şişliklere beze adı verilir. Bu bezeler ağrılı veya ağrısız olabilir. Çene altındaki bezeler birçok nedene bağlı olabilir, ancak genellikle bademciklerin şişip iltihaplanmasından kaynaklanır. Çene altındaki bezeler ciddi hastalıklara da işaret edebileceğinden göz ardı edilmemelidir. Bademciklerin diğer adı lenf düğümleridir. Lenf düğümleri vücudun savunma mekanizmasıdır; sağlık için tehlike oluşturan faktörleri yok ederler. Hastalık yapan faktörlere karşı savunmaya geçtiklerinde, ateş, iltihaplanma ve şişme gibi belirtiler gösterirler. Lenf düğümleri sadece çene altında değil, kasık ve koltuk altı bölgelerinde de bulunur ve bu bölgelerde de benzer şekilde beze oluşabilir.

Çene altı bezeleri ağrılı olduğunda oldukça rahatsız edicidir. Konuşma, çiğneme ve yutkunmada güçlük çekilir. Ağrılar bir süre sonra kendiliğinden geçer; geçmiyorsa bir sorun var demektir. Her ihtimale karşı mutlaka doktora görünmek gerekir.

Çene Altı Bezelerinin Sebepleri Nelerdir?
  • Grip, soğuk algınlığı, kızamık, diş eti iltihabı ve ağız yaraları.
  • Diş ve kulak sorunlarında, diş ve kulak iltihaplanmaları çene altında bezeler sebep olabilir.
  • Lenf nodüllerinin kanserleşmesi, lenf düğümlerinde tümör büyümesi ile kanser gelişebilir. Bu durum pek nadir görülür. Çene altı bezesine elle dokunulduğunda ciddi bir sertlik hissedilir. Kanser belirtisi olan bezeler genellikle ağrısızdır, bezeler yumuşak ve hareketlidir.
Çene Altı Bezelerinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Çene altı bezelerini, şişlik olan yeri sıcak tutmak iyi gelebilir. Ayrıca doktorunuzun verdiği antibiyotiği ve ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Bir süre sonra şişlik geçmiyorsa ve doktorunuzun kanser gibi bir şüphesi varsa, biyopsi ile incelenmesi gerekir. Biyopsi sonucuna göre doktorunuz gereken tedaviyi uygulayacaktır. Tedavinin çok önemli olduğunu unutmamak gerekir, çünkü acil müdahaleler gerektirebilir. Çene altı bezesi çok zararsız gibi görünse bile, neden kaynaklandığı ve erken teşhis çok önemlidir.

Ek olarak, çene altı bezelerinin nedenini anlamak için kan testleri ve görüntüleme teknikleri kullanılabilir. Bu yöntemler, enfeksiyon veya başka bir sağlık sorununun olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir. Uzun süre geçmeyen veya büyümeye devam eden bezeler için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cabire

15 Temmuz 2024 Pazartesi

Benim de çene altımda bir süredir ağrılı bir şişlik var, acaba bu durum bademcik iltihabından mı kaynaklanıyor yoksa daha ciddi bir sorun olabilir mi? Doktora gitmeden önce evde yapabileceğim bir şey var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Cabire, çene altındaki ağrılı şişlik, bademcik iltihabı veya diğer enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Ancak, daha ciddi bir durumun belirtisi de olabilir. Evde yapabileceğiniz şeyler arasında tuzlu su ile gargara yapmak ve sıcak kompres uygulamak bulunur. Ancak, kesin tanı ve uygun tedavi için bir doktora gitmeniz önerilir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Çene Gamzesi Nedenleri

Çene Gamzesi Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çene Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene Protezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Protezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çift Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çift Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Büyütme Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Eklemi Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eklemi Kayması Belirtileri ve Tedavisi