Uzun Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Uzun Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uzun Çene Ameliyatı

Uzun çene ameliyatı, çene kemiklerinin ileriye doğru olan yapısal bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla yapılan estetik ve fonksiyonel bir cerrahi müdahaledir. Alt çene ve üst çene arasındaki uyumsuzlukların giderilmesini sağlayan bu operasyon, çene cerrahisi veya ortognatik cerrahi olarak da bilinir. Bu tür vakalarda ortodontist ve çene cerrahı beraber çalışarak hastanın estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılar. Ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyatın Gerekliliği ve Süreci

Örneğin, alt çeneniz ileri pozisyonda olabilir. Bu durumda diş teli takıldığında, dişler sıralanmaya başlar ve alt çenenin daha ileride olduğu daha belirgin hale gelir. Bu süreçte düzgün bir kapanış elde edilemez ve sonuç olarak mevcut görüntü daha da bozulur. Bu durumda ameliyat kaçınılmaz hale gelir.

Diş Çekimi ile Tedavi Mümkün mü?

Çok nadir vakalarda, diş çekimi ile tedavi mümkün olabilir. Ancak bu tür tedavilerde yüzün görünümü, kemiksel değişim olmadığı için düzelmez. Muayene olduğunuzda doktorunuz yine de çene ameliyatını önerebilir.

Çene Ameliyatının Ülkemizdeki Durumu

Bu tür çene cerrahi operasyonları uzun zamandan beri ülkemizde başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ortodontistlerin birlikte çalıştığı belirli çene cerrahları vardır ve bu cerrahlar bu ameliyatları sıklıkla ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu sebepten dolayı, bu tür ameliyatlar deneyimli ekipler tarafından yapılmalıdır ve her plastik cerrah bu ameliyatı gerçekleştiremez.

Ameliyat İzi Kalır mı?

Ameliyat ağız içinde yapıldığından dolayı dışarıda herhangi bir iz kalmaz. Sadece yüzde oluşacak ödem nedeniyle geçici bir şişlik oluşabilir. Bu şişlik hızla düzelir. Ameliyat izinin kalmamasının yanı sıra, ağrı da fazla olmamaktadır. Doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler ile genellikle 1-3 gün arasında hafif ağrılar yaşarsınız ve sonrasında normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Çene Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası çene kemiklerinin kaynaması açısından çene bir hafta kadar lastiklerle bağlı kalacaktır. Bu süre zarfında sıvı beslenme yoluyla besin ihtiyacınız karşılanır ve kesinlikle katı gıda alınmamalıdır. Ameliyattan iki gün sonra evde yürüyebilecek durumda olursunuz. Ameliyatın gerçekleştirilmesinden bir hafta sonra tekrar doktorunuza kontrole gidersiniz. Bu kontrolde ağzınız açılacak ve açıp-kapama egzersizleri öğretilecektir. Bu aşamadan sonra ise lastik takılması gittikçe azalarak devam eder. Ortodontik tedavi ortalama 4 ay daha sürer ve diş telleriniz çıkarılır.

Uzun Çene Ameliyatının Avantajları

  • Yüz estetiğinin iyileştirilmesi.
  • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzeltilmesi.
  • Uzun vadede diş sağlığının korunması.

Potansiyel Riskler ve Komplikasyonlar

  • Enfeksiyon riski.
  • Kanama ve hematom.
  • Sinir hasarı ve geçici his kaybı.

Bu nedenle, uzun çene ameliyatı planlaması yapılırken, hastanın detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi ve ameliyat sonrası sürecin dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çene Daraltma Nasıl Yapılır?

Çene Daraltma Nasıl Yapılır?

Alt Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene İmplantı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çene İmplantı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çift Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Çift Çene Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Çene Eklemi Türleri ve Özellikleri

Çene Eklemi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Alt Çene Önde Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Önde Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi